Drut jubilerski to podstawowy  półfabrykat do wyrobu biżuterii handmade.

Własnoręcznie robiona biżuteria jest zawsze doskonałym dodatkiem i miłym prezentem dla bliskich i przyjaciół. Nie ma chyba kobiety, która twierdziłaby, że ma w swojej szkatułce wystarczająco dużo biżuterii, a i panowie coraz chętniej sięgają po ozdoby w postaci bransoletek, drobnych zawieszek czy zapinek do szali.

Wybierając półfabrykaty do tworzenia biżuterii, oprócz koralików, kamieni półszlachetnych, ozdobnych elementów takich jak przekładki do kolczyków czy naszyjników, nie można zapomnieć o mniej efektownych i może mniej widocznych elementach takich jak np. bigle do kolczyków, zapięcia, szpilki czy ogniwka.  Wszystkie te elementy są dostępne w wielu wariantach w sklepie z akcesoriami do robienia biżuterii royal-stone.pl.

Jeśli jednak z jakichś powodów postanowisz wykonać je sama we własnym zakresie potrzebować będziesz odpowiedniego drutu jubilerskiego. Druty jubilerskie przydają się również w takich technikach tworzenia biżuterii jak metaloplastyka czy wire wrapping.


Jaki drut jubilerski wybrać do tworzenia biżuterii ?

Najważniejszym chyba kryterium decydującym o wyborze drutu do biżuterii jest materiał, z jakiego jest wykonany. Do wyboru mamy:

Druty jubilerskie srebrne i srebrne pozłacane

 Druty srebrne wybieramy zwykle do ekskluzywniejszych projektów z  kamieniami i perłami. Druty srebrne mogą mieć różną zawartość srebra – domieszki powodują, że drut srebrny staje się nieco twardszy i miej podatny na odkształcenia. Drut srebrny z czasem ciemnieje wystawiony na warunki atmosferyczne lub kontakt ze skórą. Można temu zapobiec poprzez rodowanie drutu, czyli pokrywanie go cienką warstewką rodu – metalu szlachetnego odpornego na zmianę koloru. Jeśli jednak zależy Ci na pociemnieniu srebra, zastosuj oksydę, tworzącą na powierzchni metalu ciemną warstwę. 
Drut srebrny jest także chętnie wybierany do projektów wire wrappingowych. Swoją popularność zawdzięcza również małym właściwościom uczulającym. Drut srebrny zwykle występuje w próbie 925, 930 lub 999 co oznacza zawartość czystego srebra w stopie.

Druty jubilerskie ze stali szlachetnej

 Druty jubilerskie ze stali szlachetnej są twardsze niż druty srebrne. Stal szlachetna to stop żelaza, węgla i chromu z różnymi dodatkami. Druty stalowe stosowane w tworzeniu biżuterii handmade są odkryciem ostatnich lat – nie śniedzieją, nie zmieniają koloru, są nieuczulające. Na ich powierzchni tworzy się cieniutka warstewka tlenków chromu (który jest dodatkiem do stali) zapobiegająca rdzewieniu. To niemal idealny metal do tworzenia biżuterii. W zależności od zastosowanych dodatków druty stalowe są mniej lub bardziej twarde i elastyczne. W ofercie Royal-stone.pl mamy trzy rodzaje drutu stalowego – drut stalowy FLEX – cienki i bardziej elastycznydrut stalowy Craft Wire – grubszy mniej elastyczny – podstawowy drut do wszelkich prac jubilerskich i drut stalowy z pamięcią – tzw. drut pamięciowy.

Druty jubilerskie miedziane

Miedź jest metalem cenionym w jubilerstwie od dawna. Dzięki swojej plastyczności doskonale nadaje się do produkcji drutów jubilerskich. Ma charakterystyczny kolor ciepłego rudego brązu. Przypisuje się jej także właściwości zdrowotne – dlatego tak chętnie z drutu miedzianego wykonywane są bransoletki nie tylko damskie :). Miedź doskonale sprawdza się w wire wrappingu, miedziane druty dają się pięknie formować i lutować. W ofercie royal-stone.pl to właśnie jubilerskich drutów miedzianych mamy najwięcej. Poza drutami z czystej miedzi, które dają się lutować i oksydować – zatem są polecane do metaloplastyki, mamy szeroką gamę drutów powlekanych warstwą zabezpieczającą. Miedź szybko ciemnieje pod wpływem warunków atmosferycznych lub przy kontakcie ze skórą i aby zachować jej pierwotny kolor, pokrywa się ją cienką warstwą polimeru. Zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych zapewnia atrakcyjny wygląd biżuterii wykonanej na bazie drutów miedzianych nawet na długi czas. W opisie produktu zawsze zaznaczamy czy drut jest taką warstwą pokryty. Powlekane druty nie będą ulegały oksydowaniu, nie dadzą się także lutować. Opisując druty miedziane, należy także wspomnieć o drutach miedzianych posrebrzanych i pozłacanych, które, choć w minimalnym stopniu zastępują druty z metali szlachetnych, mając przy tym dużo niższą cenę. Nie zastąpią jednak ani złota, ani srebra – warstewka metalu szlachetnego pokrywająca druty miedziane jest zwykle bardzo cienka i może z czasem się wytrzeć. Często także miedzianym drutom nadawany jest kolor innego metalu np. różowego złota, hematytu czy platyny.

Druty jubilerskie mosiężne

Jeśli poszukujesz do swojej biżuteryjnych projektów drutu w kolorze złotym warto przyjrzeć się jubilerskim drutom mosiężnym. Są one twardsze niż druty miedziane – mosiądz to stop miedzi i cynku. Druty mosiężne polecamy do biżuterii wire wrapping, do metaloplastyki – niepowlekane dają się lutować i formować, a także do wykonywania elementów takich jak szpilki, bigle czy ogniwka.


Poza “zwykłykłym” drutem jubilerskim stosowanym do wyrobu szpilek, zapięć czy stosowania w wire wrappingu istnieją jeszcze dwa typy drutów wykorzystywanych w tworzeniu biżuterii – drut francuski  oraz tzw. drut pamięciowy. Drut francuski to delikatna cienka sprężynka, która zabezpiecza nici naszyjników i bransoletek przed przetarciem przy montażu zapięć i łączników. Występuje w kolorze złotym i srebrnym.

Drut francuski – cienka sprężynka zabezpieczająca nici przed przetarciem.

Drut pamięciowy to twardy i sztywny drut stalowy zwinięty w sprężynę i zachowujący trwale swój kształt. Istnieją drutu pamięciowe o różnej średnicy zwojów – odpowiednie do tworzenia naszyjników lub bransolet. Wykonanie biżuterii lub  ciekawych akcesoriów z użyciem drutu z pamięcią jest dziecinnie łatwe. W ofercie royal-stone.pl znajdują się druty z pamięcią w korze złotym, jasno i ciemno srebrnym.

 Jak wybrać grubość drutu jubilerskiego ?

Innym kryterium wyboru drutu jubilerskiego jest jego średnica – tu ważne jest przeznaczenie drutu. Druciki jubilerskie o grubości 0,2-0,3 mm zwykle stosuje się jako druty owijające np. w technice wire wrapping lub do wykonywania delikatnych łodyżek i kwiatków do ozdób do włosów np. ślubnych grzebieni, druty o średnicy 0,4-0,5 mm stosuje się jako nośniki do naszyjników z bardzo drobnych kamieni lub do tworzenia delikatnych szpilek do tworzenia gronek. Druty z przedziału 0,6-0,8 mm to najpopularniejsze druty do wykonywania ozdobnych zawijasów w wire wrappingu, tworzenia szpilek biżuteryjnych do kolczyków i zawieszek, formowania bigli do kolczyków czy ogniwek montażowych. Grubsze druty 0,9-1,2 mm zwykle stosuje się do tworzenia podstaw biżuterii wire wrappingowej, do formowania zapięć typu haczyk, a także do robienia ogniwek do techniki chain maille.

 Twardość drutów jubilerskich

Twardość drutu jubilerskiego zależy od wielu czynników. Zarówno skład jakościowy stopu, z jakiego drut jest wykonany, proces obróbki, jakiemu jest poddawany drut w trakcie produkcji jak i oczywiście jego średnica mają wpływ na twardość. Ogólnie powiedzieć można, że najbardziej plastyczne / miękkie są druty miedziane najtwardsze druty stalowe.
Druty używane w tworzeniu biżuterii powinny być na tyle miękkie i plastyczne, aby bez trudu wykonywać z nich lupiki, bigle czy zapięcia typu haczyk, ale jednocześnie na tyle twarde, aby w trakcie użytkowania się nie odkształcały. Z pewnością osoby doświadczone mogą wybierać druciki twardsze; początkującym polecamy druty bardziej miękkie.

Narzędzia do pracy z drutem jubilerskim

 Do pracy z drutem potrzebujemy narzędzi, jakimi są różne typy szczypiec – do cięcia wybierzemy szczypce tnące boczne lub przednie, do wykręcania lupików i ogniwek potrzebujemy szczypiec z okrągłymi noskami, do montażu wykonanych bigli i szpilek przydadzą się szczypce płaskie, a do pracy z powlekanymi i kolorowymi drutami szczypce z teflonowymi osłonkami, żeby nie zadrapać koloru i nie zniszczyć powłoki zabezpieczającej.

Jak wykonać ładne lupiki

 Najpopularniejszym elementem wykonywanym z użyciem drucików jubilerskich są chyba kolczyki. Do wykonania najprostszych kolczyków na szpilce potrzebna jest umiejętność prawidłowego wykonania lupików.

jak wykonać lupik owikany.
Sposób wykonywania lupików owijanych

Jeśli chcesz zobaczyć jak wykonać lupiki zwykły i owijany zachęcam do lektury wpisów:

Biżuteria gronkowa – garść porad + tutorial
Jak zrobić naszyjnik z gronkiem.
Kolczyki-Ślubne gronka z kryształów Swarovskiego
Jesień w pełni – czapki na … chwosty!
Bransoletka gronkowa
Biżuteria na lato. Łatwe techniki oplatania kamieni.
Klipsy dla babci z muszlą Paua – łatwy tutorial
Eleganckie kolczyki z perłą i onyksem
Jak zrobić kolczyki z chwostów?
Jesienne klimaty – wisior z chwostem w tulejce


Na koniec jeszcze kilka słów o przechowywaniu biżuterii i drutów do wyrobu biżuterii. Z pewnością zauważyłaś, że metalowe elementy biżuterii nieodpowiednio przechowywanej i użytkowanej (dostęp wilgoci, światło słoneczne, kontakt z kosmetykami) zmieniają kolor. Tak samo dzieje się z nieprzetworzonym jeszcze drutem jubilerskim. Przechowujmy zatem i druty i biżuterię z elementami metalowymi w suchych pomieszczeniach, najlepiej w zamkniętych szczelnie pojemnikach i szkatułkach. Biżuterię z metali szlachetnych i z wykorzystaniem drutów niepowlekanych  możemy czyścić specjalnymi ściereczkami lub preparatami. Elementy wykonane z drutu posrebrzanego lub powlekanego  przy nieumiejętnym czyszczeniu mogą stracić swoją powłokę.