Jak zrobić łapacz snów z koralików?

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Łapacz snów – chwytacz snów DIY

Piórka z Royal-Stone wleciały w moje ręce zaraz po Nowym Roku. Z miejsca wiedziałam, że będą nieziemsko wyglądać użyte w biżuterii. Lub jako ozdoba mieszkania. Pierwsze, co przyszło mi do głowy – to łapacz snów, w mojej wersji uroczo nazwany chwytaczem marzeń (z ang. dreamcatcher, propozycja tłumaczenia własna).

Pracę nad chwytaczem podzieliłam na trzy etapy, a czas wykonania całej pracy przewiduję na kilka godzin, warto więc poświęcić dwa-trzy zimowe wieczory :). Wykonałam dwie ozdoby, w dwóch wersjach kolorystycznych, różnią się wykończeniem –zatem puść wodze wyobraźni i wykonaj chwytacz marzeń…twoich marzeń!

Potrzebne materiały do wykonania łapacza snów:

 

1 etap – Obręcz

Na początku wykonamy stelaż do chwytacza marzeń. W tym celu potrzebujemy 18-centymetrowy odcinek ściegu spiral herringbone na 4 koraliki, w jednym lub dwóch kolorach. Użyjemy koralików 15/0.

 

1. Tworzymy pierwszy rząd ściegiem ladder stitch. Najpierw nabieramy dwa koraliki, ustawiamy je obok siebie, dwukrotnie przeszywając, jak na grafice. Wychodzimy dołem z drugiego z koralików.

h1

2.  Nabieramy nowy koralik (w wersji dwukolorowej, w kolorze B). Dodajemy go tak, by ustawił się z boku koralika, dwukrotnie przeszywając, jak na grafice.

h2

3. Nabieramy nowy koralik, w kolorze B. Dodajemy go w analogiczny sposób jak poprzedni.

h3

4.  Łączymy ostatni koralik z pierwszym.

h4
5. Przechodzimy do dodawania koralików ściegiem herringbone, zawsze dodajemy koraliki parami. Wychodząc do góry, z koralika A nabieramy 2 koraliki A. Wchodzimy od góry w sąsiedni koralik A z bazy, przechodzimy pod spodem do sąsiedniego koralika B.

h5

6. Nabieramy 2 koraliki B, przechodzimy od góry w sąsiedni koralik B z bazy. Przechodzimy pod spodem przez sąsiedni koralik w kolorze A i pierwszy koralik A dodany w tym rzędzie (czyli przez dwa koraliki w górę).

h6

7. Nabieramy 2 koraliki koloru A. Przechodzimy od góry w sąsiedni koralik A, z poprzedniego rzędu. Aby sznur się skręcał, teraz przechodzimy dołem do koralika w kolorze B, rząd niżej, po ukosie. Tym samym, przechodzimy przez dwa koraliki w kolorze B w górę.

h7

8. Nabieramy 2 koraliki koloru B. Przechodzimy od góry w sąsiedni koralik B, z poprzedniego rzędu. Również przechodzimy po ukosie, do koralika w kolorze A, rząd niżej. Tym samym przechodzimy teraz przez trzy koraliki A w górę.

h8

9. Powtarzając kroki 7 i 8 wykonujemy około 18-centymetrowy odcinek. Przygotowujemy kółko z drutu pamięciowego – ucinamy tak, aby mieć 1,2 obwodu (1 i jeszcze 1/5, końce się mijają jak w kołeczku sprężynkowym).

Łapacz marzeń tutorial Weronika Kaczor, Weraph

Nadziewamy na drut odcinek z koralików. Łączymy końce koralikowego odcinka tak by kolory były dopasowane do siebie.

DSC_0132

Jeśli łączenie będzie widoczne, nie ma czym się przejmować. W miejscu łączenia w etapie 3 dodamy  krawatkę.

DSC_0149

 

2 etap – Wypełnienie obręczy pajęczyną z koralików.

Rozpoczynamy pracę od oplecenia koralikami centralnego elementu (cyrkonii, monety czy rivoli) ściegiem tubular peyote. Staramy się układać koraliki ściśle obok siebie.

1. Nabieramy 32 koraliki 15/0. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy koralik, zamykając koraliki w kółeczko.

1cm

2. Dodajemy pojedynczo koraliki 15/0, w co drugi koralik z kółeczka. W sumie dodajemy 16 koralików. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

2cm

3. Pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki cylindryczne 11/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

3cm

4. Ponownie pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki cylindryczne 11/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

4cm

5. W tym miejscu można osadzić kryształek/oczko.

5cm

6. Pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki 15/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

6cm

7. Pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki 15/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik. Jeśli oczko nie będzie się dobrze trzymało, można dodać dodatkowe rzędy koralików.

7cm

8. Wracamy do rzędu 3, wychodzimy z koralika cylindrycznego 12/0. Nabieramy 3 koraliki 15/0 i przechodzimy do kolejnego koralika z rzędu 3. Następnie pomijamy dodawanie koralików, przechodząc koralikami do kolejnego koralika z rzędu 3. Ponawiamy dodawanie 3 koralików 15/0. Utrzymując ten schemat dodawania, uzyskamy 8 rogów, z koralików 15/0. Kończąc rząd wychodzimy ze środkowego koralika 15/0 z pierwszego rogu.

1-ŁAPACZ SNÓW1

9. Pomiędzy środkowe koraliki 15/0 z rogów dodajemy 4 koraliki w kolorze A, 1 w kolorze B, 4 w kolorze A. Używamy koralików 15/0. Powtarzamy dodawanie (4A/1B4/A) dookoła, w sumie 8 razy, powstanie ośmioramienna gwiazdka.

9cm

Ponownie przechodzimy przez koraliki dodane w rzędzie 8. Pomijamy koraliki w kolorze B podczas przechodzenia przez koraliki (przechodzimy tylko przez koraliki koloru A).

10. Wychodząc z koralika B na ramieniu gwiazdki, nabieramy 1B/3A/1B/3A/1B. Dodajemy je dookoła, do koralików B na ramionach gwiazdki.

10cm

11. Przechodzimy ponownie przez koraliki na nowych ramionach, z pominięciem środkowego koralika B. Pomiędzy koralikami 1B z ramion dodajemy po jednym koraliku B.

11cm

12. Wychodząc z koralika B na środku ramienia, dodajemy 1B/5A/1B/5A/1B. Dodajemy je dookoła, do koralików B na środku ramion gwiazdki.

12cm

13. Przechodzimy ponownie przez koraliki na nowych ramionach, z pominięciem środkowego koralika B. Pomiędzy koralikami 1B z ramion dodajemy po jednym koraliku B.

13cm

14. Wychodząc z koralika B na środku ramienia, dodajemy 1B/6A/1B/6A/1B. Dodajemy je dookoła, do koralików B na środku ramion gwiazdki.

14cm

15. Przechodzimy ponownie przez koraliki na nowych ramionach, z pominięciem środkowego koralika B. Pomiędzy koralikami 1B z ramion dodajemy po jednym koraliku B.

15cm

DSC_0212

16. Wychodząc z koralika B na środku ramienia, nabieramy 2 koraliki B, wbijamy się w dowolny, wewnętrzny koralik z obręczy, nabieramy 2 koraliki B i wracamy do koralika B na środku ramienia. Przechodzimy do kolejnego ramienia, przyszywając ramiona mniej więcej co 2 centymetry (w linii prostej). Powtarzamy przyszywanie ramion, do uzyskania w pełni rozpiętej na kole pajęczyny. Koronka jest elastyczna, powinna w łatwy sposób dopasować się do koła.

16cm

DSC_0272

 

3 etap – Dodanie elementów ozdobnych, piórek i krawatki.

Warto w tym momencie położyć koło przed sobą i rozważyć jak będzie wyglądała gotowa praca. Jakich piórek użyć, jakich dodatków metalowych. Jeśli widoczne jest połączenie końców na obręczy, najlepiej ustawić je na samej górze pracy, na środku :).

 

DSC_0301  DSC_0318

1. Piórka dobieramy parami lub trójkami, obcinamy zbędne przypiórka (takie malutkie, puszyste niteczki) oraz wyrównujemy dutki. Wklejamy piórka do końcówek metalowych/stalowych. Należy zwrócić uwagę jak zamontowane będą piórka do obręczy, aby dopasować pozycję kołeczka do zaczepiania ogniwka w końcówce. Odkładamy piórka na bok, z dala od niebezpieczeństw (np. zainteresowanego kota), aby klej związał.

 

2. Mocujemy ogniwka (jeśli mamy ogniwka 8-9mm średnicy) na koralikowych obręczach i do nich doczepiamy piórka i ozdoby. (wersja czarno-biała)

Jeśli nie mamy takich dużych ogniwek, ucinamy fragmenty łańcuszka (ok. 1,6-1,8 cm), opasamy nimi obręcz i łączymy końce fragmentu za pomocą małego ogniwka. Do tych ogniwek doczepiamy piórka i ozdoby. (wersja szaro-zielona)

 

3. Krawatka – jeśli nasze połączenie na obręczy jest widoczne, tworzymy ściegiem peyote niewielką opaskę z koralików cylindrycznych.

a. Nabieramy parzystą liczbę koralików, np. 6.

p1

b. Nabieramy jeszcze jeden koralik, zawracamy nić w przedostatni koralik (tj. 5) z rzędu a.

p2

c. Wychodząc z koralika 5, nabieramy jeden koralik i przechodzimy do koralika 3.

p3

d. Postępując analogicznie jak w punkcie c dodajemy jeden koralik do koralika 1.

p4

e. Zawracamy, nabieramy jeden koralik i dodajemy go do pierwszego wystającego koralika. Kontynuujemy dodawanie koralików.

p5

Kiedy uzyskamy satysfakcjonująca długość (trzeba tez wziąć pod uwagę grubość nośnika), zszywamy końce opaski, otulając obręcz. Wiążemy końce nici i chowamy ją do środka. Jeśli opaska musi być nieruchoma, można ją lekko przykleić do obręczy lub przyszyć.

5. Zakładamy nośnik (łańcuszek, rzemień, sznurek). I gotowe!

DSC_0448  DSC_0455

DSC_0526 DSC_0479

Mam nadzieję, że warto było! Koniecznie pochwal się twoim Chwytaczem marzeń!

 

Weronika Kaczor, Weraph

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz