Gronka z perełek czy drobniejszych kamieni są zawsze modne. Można stosować je w projektach naszyjników, kolczyków czy bransolet. Na gronko nadają się niemal wszystkie kształty koralików czy kamieni począwszy od klasycznych kul, poprzez łezki i krople, aż do wałeczków, wrzecion czy zupełnie nieregularnych kształtów tzw. sieczki. W gronkach wyglądają dobrze zarówno elementy jednorodne, jak i mix różnych kolorów czy kształtów. Dlatego właśnie gronka są doskonałym pomysłem na zagospodarowanie koralików i kamieni pozostałych z innych projektów. Dziś pokażę Ci najprostszy sposób na wykonanie gronka, a następnie na naszyjnik z jego użyciem.

Potrzebne materiały:

Sposób wykonania:

Zacznijmy od wykonania gronka.  Na szpilkę nawlecz jedną z perełek 6mm. Zegnij szpilkę pod kątem prostym tuż przy perełce, a następnie odetnij szczypcami tnącymi nadmiar szpilki pozostawiając odcinek ok. 0,8cm.

Szczypcami okrągłymi (do wywijania lupików) chwyć za szpilkę i nawiń ją kręcąc szczypcami na jeden z okrągłych ich nosków. W czasie wykręcania lupika staraj się przytrzymać perełkę nieruchomo w jednej pozycji.

Otwórz lupik rozchylając go  w przód i w tył (pamiętaj! nie rozchylaj lupika na boki – w takim przypadku bardzo łatwo go zdeformować), zaczep na końcu łańcuszka i domknij lupik. bardzo przydatne są tu szczypce płaskie ze spiczastymi, precyzyjnymi noskami.

Montuj perełki do łańcuszka zaczepiając jedną perełkę w każdym z jego oczek.  Jeśli chcesz aby gronko było pełniejsze u góry zamontuj pod koniec po dwie perełki do każdego oczka łańcuszka. Po osiągnięciu odpowiedniej długości odetnij nadmiar łańcuszka. Gronko jest gotowe!

Zamontuj gronko do ozdobnej zawieszki w kształcie ringu. Wykorzystaj do tego nielutowane, otwierane ogniwko. Pamiętaj – montując gronko otwieraj i zamykaj ogniwko rozchylając/domykając je w przód i w tył!

W centrum zawieszki umieść perłę seashell 10mm. Perłę zawiesimy wykorzystując tzw. lupik zawijany. To nieco trudniejsza odmiana lupików. Jeśli jeszcze nie czujesz się na siłach go wykonać, z powodzeniem możesz mocować perłę zwykłym lupikiem, takim jak perełki w gronku.

Nawlecz perłę na szpilkę, szczypcami chwyć szpilkę tuż przy niej i wygnij szpilkę pod kątem prostym, pozostawiając jednak ok. 1mm prostej szpilki ponad perłą.

Zmień szczypce na te z okrągłymi noskami. Palcami nawiń szpilkę na górny nosek szczypiec.

Dla ułatwienia, przełóż szczypce do pozycji pokazanej na pierwszym zdjęciu i kontynuuj owijanie, aż powstanie pełne kółeczko – lupik ze szpilki. Następnie owiń końcówkę szpilki wokół jej części tuż nad perłą (możesz dla wygody złapać koniec szpilki szczypcami płaskimi). Nadmiar szpilki odetnij szczypcami tnącymi.

Zamontuj perłę do zawieszki za pomocą ogniwka.

Zamontuj krawatkę. Rozegnij ją delikatnie zahacz o zawieszkę, a następnie delikatnie dognij, uważając aby jej nie zarysować – krawatka jest na swoim miejscu! Jeśli Twoja krawatka nie ma otwieranego oczka możesz zamontować ja za pomocą ogniwka.

Czas na rzemyki. Przygotuj dwa kawałki po ok. 80cm. Przymierz czy mają odpowiednią długość, przeprowadź rzemyki przez krawatkę.

Umieść końcówki rzemieni w zakończeniach skrzydełkowych. Ja zawsze jeszcze delikatnie je podklejam dla pewności. Przygnij, a następnie zaciśnij skrzydełka końcówek.

Połącz końce rzemieni ogniwkiem. Naszyjnik jest na tyle długi, że nie wymaga zapięcia.

Naszyjnik jest gotowy! Mam nadzieję, że będzie jednym z Twoich ulubionych : ). Jeśli zechcesz się nim pochwalić –  wyślij do mnie zdjęcie naszyjnika, a ja umieszczę je w Galerii Waszych Prac. Nie zapomnij zatytułować maila “Galeria Waszych Prac Imię i Nazwisko” i koniecznie podaj jak podpisać Twoją pracę – nazwiskiem, pseudonimem czy nickiem.

 

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz