W pierwszym jesiennym Kąciku dla Początkujących pokażę jak szybko wykonać bardzo modny wisior z chwostem wklejanym w tulejkę. Przygotowałam dla Ciebie dwie wersje naszyjnika – prostsza jedynie z chwostem i bardziej rozbudowana z oponką lawy wulkanicznej.

Potrzebne materiały:

 

Sposób wykonania:

Obie wersje naszyjnika:

Zaczynamy od wklejenia chwosta w metalową tulejkę. Przed użyciem kleju wsuń “na sucho” chwost w tulejkę i zobacz czy dobrze dobrałaś jej rozmiar. Główka chwosta powinna przylegać do tulejki ładnie ją wypełniając. Wybierz klej, który dobrze klei metal np. Hasulith lub Rayher. Do tulejki wprowadź parę kropli kleju i rozprowadź je po wewnętrznych ściankach tulejki (np. wykałaczką). Uważaj, aby nie dać zbyt dużo kleju, bo mógłby wycieknąć w trakcie wsuwania chwosta w tulejkę. Chwost wsuń głęboko w tulejkę i pozostaw do wyschnięcia. Możesz lekko pokręcić chwostem, aby jeszcze lepiej klej spoił metal z włóknami.

I wersja naszyjnika – bez kamienia

Przygotuj jedną z części zapięcia typu toggle (kółeczko) lub inny łącznik. Ja wybrałam to zapięcie bo ma ładną ozdobną, formę – idealną na jesień :), ale oczywiście każdy łącznik – kółko, elipsa, ramka będą spełniały swoje zadanie. Jak widzisz nie zawsze zapięcie staje się zapięciem :). Otwórz nielutowane ogniwko i połącz nim zapięcie i tulejkę z chwostem. Pamiętaj, aby rozchylać ogniwko “w przód i w tył”, nigdy na boki – bo w ten sposób łatwo je zdeformować.

Przygotuj zamszowy rzemień – przytnij go na odpowiednią długość plus ok. 5 cm. Rzemień złóż na pół, a pętelkę przełóż od przodu przez element zapięcia toggle. Następnie w pętelkę wsuń oba końce rzemienia i zaciśnij supełek.

II wersja naszyjnika – z kamieniem

Przygotuj kawałek drutu jubilerskiego (ok. 5cm) lub szpilkę z odciętym łebkiem. Szczypcami okrągłymi wywiń na jednym końcu lupik.

Nasuń na szpilkę kamień lub koralik. Zagnij ją pod końcem prostym zaraz przy otworze kamienia. Przytnij na długość ok. 0,8cm i na przyciętej końcówce wywiń drugi lupik.

Delikatnie rozchyl jeden z lupików przy kamieniu – pamiętaj aby zrobić to “w przód” nie na bok – bo lupik się zdeformuje! Na otwarty lupik nasuń tulejkę z chwostem i domknij lupik. Rozchyl drugi lupik i zamontuj na nim element zapięcia toggle.

Tak jak w pierwszej wersji zawiąż na elemencie zapięcia zamszowy rzemień.

Obie wersje naszyjnika:

Na końcówkach rzemienia zawiąż supełki i odetnij nadmiar rzemienia zaraz za nimi. Wsuń supełki w łapaczki zapięcia. Dla pewności możesz jeszcze dać do środka małą kropelkę kleju. Zaciśnij łapaczki na supełkach.

Naszyjnik jest gotowy! Zauważ, że bardzo łatwo wymienić rzemień na inny sznureczek lub rzemyk w innym kolorze – wystarczy tylko odwiązać element zapięcia toggle.

Życzę Ci ciepłej, kolorowej jesieni.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz