Biżuteria gronkowa jest popularna “do zawsze”. Doskonale sprawdza się w projektach naszyjników, kolczyków czy bransolet. Co ważne, to dość prosty do samodzielnego wykonania typ biżuterii, a do tego można w jej projektach wykorzystać wiele różnych materiałów począwszy od wierconych kamieni i pereł, poprzez kryształki, ceramikę, aż do elementów metalowych takich jak przekładki czy odcinki łańcuszka. Nasze Dziewczyny z Warszawskich sklepów przygotowały dziś dla Was garść porad i inspiracji.


1.Biżuteria gronkowa to taka, w której koraliki zawieszone są na łańcuszku z ogniwami w taki sposób, że przypominają kiść winogron albo gałązkę porzeczki.

2.  Gronka efektownie wyglądają w kolczykach (jako element główny albo dodatek) i w wisiorach; na tej samej zasadzie można konstruować także efektowne i „bogate” bransolety i naszyjniki: koraliki będą wtedy gęsto i regularnie przymocowywane do łańcuszka na całej długości naszyjnika/ bransolety po kilka koralików do jednego ogniwa. Gronko można też zamocować na karabińczyku i dołączać do łańcuszka lub nosić np. przy torebce jako brelok.

 3. Gronka mogą być zbudowane:

 • z jednakowych koralików,
 • jednakowych, ale różnej wielkości,
 • ciekawie wyglądają też skonstruowane z różnych elementów (koraliki szklane, metalowe, kamienie, zawieszki metalowe) o rożnych kształtach i wielkości; jest to też dobry pomysł na wykorzystanie „resztek”;

 4. Do gronkowej biżuterii nadają się koraliki o różnych kształtach, mogą to być np. kule, krople, łezki, listki itp. W zależności od rodzaju otworu w w koraliku mocuje się je do łańcuszka w różny sposób:

 • otwór na wylot – przy pomocy szpilek:
 • wiercone wierzchołkowo – bezpośrednio przy pomocy ogniw lub krawatki z drutu;
 • można też wypróbować inny sposób mocowania (np. cienki sznurek – nada bardziej surowego charakteru gronku z bursztynów), w zależności od tego, w jakim stylu ma być biżuteria i jaki efekt chce się uzyskać;

 5. Do stworzenia gronka potrzebny jest łańcuszek z ogniwami. Elementy można podwieszać do łańcuszka bezpośrednio  (jeśli mocuje się je na szpilkach), bądź za pomocą dodatkowych ogniw. Koraliki można podczepiać po kilka do jednego ogniwa (np. 2-3) lub po jednym, w równych bądź też w nieregularnych odstępach.

 6. Gronko można wykończyć u dołu pojedynczym koralikiem lub zostawić widoczny wiszący łańcuszek. Może ono stanowić główny element tworzonej biżuterii, ale może też być dodatkiem i stanowić część większej kompozycji (z kamieniem/ zawieszką/ innym elementem dekoracyjnym u góry lub u dołu). W zależności od wielkości koralików, ich wielkości, kształtu, ilości, gęstości i sposobu rozmieszczenia można uzyskać różne efekty i kształt samego gronka, od regularnego i pełnego po luźne, wydłużone, z widocznym łańcuszkiem.


Biżuteria gronkowa jest wspaniałą alternatywą dla klasycznych projektów wisiorów czy kolczyków, czas zatem na część praktyczną. Pokazujemy jak prosto wykonać gronkową zawieszkę – brelok.

Aby stworzyć ładne gronko potrzebować będziesz:

 1. pojedynczych kamieni, pereł, kryształków czy koralików
 2. szpilek z łebkami
 3. ogniwek
 4. kawałka łańcuszka
 5. karabińczyka
 6. ażurowej zawieszki
 7. szczypiec okrągłych, płaskich i tnących
Bizuteria gronkowa tutorial.

Na początek tworzymy bazę dla gronka. Łączymy ogniwkami karabińczyk, zawieszkę i krótki odcinek łańcuszka. Pamiętaj – ogniwka zawsze otwieraj rozchylając je w przód i w tył – ten sposób zapobiegnie jego deformacji.

Bizuteria gronkowa tutorial.
Bizuteria gronkowa tutorial.

Czas na przygotowanie elementów gronka – kamieni, pereł i kryształków. Elementy w kształcie kuli nasuń na szpilkę z łebkiem i wykonaj lupik zawijany: odegnij szpilkę w niewielkiej odległości od kamienia, wywiń ją w lupik szczypcami okrągłymi, a końcówkę szpilki owiń wokół odcinka ponad kamieniem. Nadmiar szpilki odetnij szczypcami.

Bizuteria gronkowa tutorial.

Elementy w kształcie kropli czy łezki z wierceniem wierzchołkowym zamocuj na wyprofilowanym płaskimi szczypcami kawałku drucika, lub szpilki z odciętym łebkiem.

Bizuteria gronkowa tutorial.

Kiedy wszystkie elementy będą gotowe zamontuj je wzdłuż łańcuszka otwieranymi ogniwkami. Zwróć uwagę, aby kształt i wielkość kamieni tworzyły ładne smukłe gronko, będzie to zapewne wymagało montażu kilku elementów do jednego oczka łańcuszka.

Bizuteria gronkowa tutorial.
Bizuteria gronkowa tutorial.

Zawieszka jest gotowa. W ten sam sposób możesz stworzyć kolczyki, naszyjniki czy bransolety. Miłego gronkowania.

Bizuteria gronkowa tutorial.
Bizuteria gronkowa tutorial.
Wisior gronkowy z onyksów i niebieskich jadeitów na czarnych łańcuszku

Z ogromną radością zobaczymy także Twoje projekty gronkowe.

Zespół Royal-Stone Puławska, Warszawa

Zespół Royal-Stone Żelazna, Warszawa

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz