Biżuteria musi przyciągać wzrok, a lśniące łańcuszki z kryształkami tzw. taśmy cyrkoniowe dodawane do projektów kolczyków, wisiorów czy bransolet dają właśnie ten efekt.

Taśmy cyrkoniowe  (rhinestone chains) są pięknym dodatkiem do biżuterii. Wykorzystujemy je w projektach biżuteryjnych powstających w wielu technikach rękodzielniczych. Szczególnie ulubiły ją sobie sutaszystki doszywając te dżetowe taśmy wokół centralnie osadzonych kaboszonów lub wszywając je między delikatne sznurki sutasz. Ale nie tylko sutasz jest doskonałym tłem dla cyrkonii na taśmie. Te kryształkowe łańcuszki nadają się z powodzeniem do wykorzystywania w hafcie koralikowym. Także w beadingu możliwe jest wykorzystanie takich taśm, choć nie tak proste, jak ww. wymienionych technikach.

Łańcuszki z cyrkoniami pięknie wyglądają w hafcie sutasz

Taśmy z kryształkami to tak naprawdę szereg metalowych koszyczków połączonych w jeden łańcuszek. W każdym koszyczku osadzono cyrkoniowy kryształek i zamknięto go maleńkimi pazurkami lub uchwytami. Koszyczki połączone są u podstawy cienkimi blaszkami. Dzięki temu cała taśma jest plastyczna i można ją układać w łuki i fale. Metalowe łączniki między koszyczkami mogą mieć różną długość, co powoduje, że taśmy są bardziej lub mniej podatne na formowanie.

Ze względu na długość metalowych łączników wyróżniamy taśmy typu „close” lub „open”, czyli z kryształkami osadzonymi z mniejszymi lub większymi odstępami. Zarówno taśmy „gęste” i „rzadkie” należy doszywać w ten sam sposób – chowając nić pomiędzy dżety i dosuwając kolejny koszyczek z cyrkonią do już doszytego, wtedy kryształki ułożą się jeden obok drugiego i nie będzie pomiędzy nimi nieładnych przerw.

Nie tylko odległość osadzenia kryształków charakteryzuje każdą z taśm, ale także, a może przede wszystkim, kolor okucia i rodzaj zakutych w taśmę kryształków i ich rozmiar. W royal-stone.pl dostępne są taśmy zarówno w okuciu z metalu w kolorze złotym, srebrnym, jak i czarnym.

 Jeśli chodzi o rozmiar kryształków to najpopularniejsze są taśmy szerokości od 2 do 3 mm, choć oczywiście bywają i szersze, ale te raczej nie są stosowane w biżuterii sutasz czy hafcie koralikowym. Szersze taśmy strass’owe wykorzystujemy raczej do zdobienia dodatków takich jak buty, torebki czy akcesoria np. rękawiczki czy kapelusze, ale także do zdobienia samej odzieży – nie tylko wieczorowych i sylwestrowych kreacji :).

Najbardziej chyba przykuwającym wzrok elementem taśm są oczywiście same kryształki. Mają piękne kolory imitujące kamienie szlachetne, niejednokrotnie wzbogacane o powłokę AB, która powoduje, że cyrkonie mienią się blaskiem zorzy polarnej. Ale w taśmach cyrkoniowych mogą znaleźć się nie tylko kryształki przejrzyste – wspaniale wyglądają te hematytowe czy mleczne imitujące opale. Oczywiście w taśmach mogą znaleźć się jednocześnie kryształki w wielu kolorach – takie taśmy nazywamy taśmami multikolor. Rzadko zamiast kryształków w metalowe koszyczki osadzane są maleńkie perełki czy koraliki. Taśmy oferowane przez royal-stone.pl mają kryształki wykonane z wysokogatunkowego szkła, dzięki czemu pięknie błyszczą; nie oferujemy taśm z dżetami wykonanymi z plastiku czy akrylu.

 Osoby poszukujące mocnych efektów z pewnością skuszą się na szerokie taśmy wielorzędowe, które w zasadzie nie są łańcuszkami z dżetami, a raczej typowymi tasiemkami cyrkonowymi tzw. rhinestone tapes. Zresztą fantazyjne taśmy mogą mieć zakute nie tylko kryształki, ale być miksem różnych szkiełek, diamencików perełek i koralików.

 Zwykle taśmy cyrkoniowe mocujemy, przyszywając je, choć możliwe jest też klejenie. Jednak szlachetne techniki, jakimi są bez wątpienia haft koralikowy czy haft sutaszowy wymagają doszycia taśmy. W hafcie koralikowym doszywamy taśmę do podkładu, na którym wykonujemy pracę – zwykle sztywnego filcu lub skóry. Taśmę możemy doszyć bezpośrednio wokół centralnego kaboszonu lub w dowolnym miejscu pracy np. wyznaczając jej kontury. W hafcie sutaszowym, jeśli taśma ma bezpośrednio okalać kaboszon, także doszywamy ją  do filcu, na którym kaboszon jest umocowany, jeśli zaś taśma ma być umiejscowiona między sznurkami – doszywamy ją do sznurków sutaszowych, podobnie jak robimy toz drobnymi koralikami. Zawsze pamiętamy, żeby nić schowała się między koszyczki z dżetami. Ważne jest także – zarówno w hafcie koralikowym, jak i sutaszowym, żeby po doszyciu jednego koszyczka z kryształkiem, kolejny dosunąć do poprzedniego, aby kryształki leżały blisko siebie i nie było między nimi niepotrzebnych przerw. Wszywając taśmę z kryształkami, należy także zwrócić uwagę, aby nić nie zahaczyła się o pazurki mocujące kryształek w koszyczku (z tego względu taśmy z „łapkami” są wygodniejsze, ale niestety trudniej dostępne). Wszywanie taśm z kryształkami wymaga trochę wprawy, ale warto poćwiczyć, bo efekty są naprawdę wspaniałe.

Oczywiście, o czym była już mowa łańcuszki z kryształkami w metalowej bazie mogą znaleźć swoje miejsce nie tylko w projektach haftu sutaszowego czy koralikowego. Można je z powodzeniem stosować  do wykonania lśniących bransoletek. Pomocne nam będą zakończenia do taśm cyrkoniowych – maleńkie koszyczki z oczkiem, w których mocuje się ostatni koszyczek z kryształkiem. Do oczka montujemy ogniwko i zapięcie – bransoletka jest już gotowa – bardziej szczegółowo pokazuje to tutorial na bransoletkę z taśmy cyrkoniowej. Innym pomysłem na wykorzystanie taśm diamencikowych jest umieszczenie końcówek kilku taśm w zakończeniu wsuwanym do bransolet, pozostaje jedynie zamontować zapięcie i wielorzędowa błyszcząca bransoletka jest gotowa.

 Trochę trudniej jest wykorzystać cyrkoniowe łańcuszki w beadingu, nie zawsze rozmiar koralików współgra z rozmiarem koszyczków i odstępami między nimi. W tej technice raczej doszywamy taśmy niezależnie od koralików do już gotowych wyplecionych elementów. Zobacz tutorial na beadingowe kolczyki GRACE, w których wykorzystano taśmę cyrkoniową.

Beadingowe kolczyki Grace z taśmą cyrkoniową.

Na koniec jeszcze garść inspiracji biżuteryjnych. W projektach wykorzystano dżetowe taśmy w metalowym okuciu.

Jeśli chcesz stworzyć biżuterię z taśmą cyrkoniową na pewno pomocy będzie jeden z naszych tutoriali:

Taśmy cyrkoniowe są pięknym dodatkiem do projektów biżuterii handmade. Gorąco zachęcam do użycia ich przy tworzeniu kolejnych pięknych prac sutaszowych lub koralikowych. Poniżej prace naszych klientek, które wykorzystują taśmy cyrkoniowe w swoich projektach.

Autorką biżuterii widocznej na zdjęciu tytułowym jest Agnieszka Rodo,
Rododendron7 Soutache & Beading