Dawkę wiosennej energii w postaci broszki w kolorze soczystej zieleni wysyła za naszym pośrednictwem Mab – Magdalena Bielska. Dziękujemy za pomoc w przywoływaniu wiosny 😉


Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

W tym tutorialu pokażę jak uszyć broszkę z prostym, popularnym wzorem sutaszowym – kółkiem z przewleczonym elementem.

Materiały potrzebne do uszycia prostej broszki sutaszowej:

– 4 sznurki sutasz dł. 12 cm (sutasz poly Beadsmith w kolorach: limelight, lime i grass oraz chiński metalizowany oliwkowy)

– 3 sznurki sutasz dł. 9 cm (limelight, lime, grass)

– 6 sznurków sutasz dł. 12 cm (2 grass, 2 dragon green, chiński metalizowany oliwkowy, lime)

kaboszon fasetowany łezka 18 x 13 mm (zielony)

taśma cyrkoniowa zielona szer. 2,5 mm (potrzeba będzie ok. 6 cm, ale nie odcinaj jej wcześniej)

– jakakolwiek kulka lub łezka o szerokości 8 mm

koralik Toho 11/0 lub jakikolwiek inny drobny koralik

– szpila – baza broszki

filc oraz zamsz lub skóra (do wykończeń)

– nici monofilowe, igła, klej do biżuterii (u mnie Hasulith), nożyczki.

2

Jak uszyć broszkę z sutaszu:

Przed szyciem zabezpiecz końcówki sznurków (poliestrowe i metalizowane łatwo się rozplatają). Podczas szycia tego rodzaju wzoru pilnowanie końcówek sznurków będzie szczególnie ważne. Ułóż kolory w odpowiedniej kolejności (limelight, metalizowany, lime, grass) i zszyj razem formując sznurki w dłoni w kształt kryształu. Szyj wszystkie sznurki przez środek, między rdzeniami, wtedy ułożą się równo. Zauważysz, że sznurek metalizowany jest grubszy i będzie wystawał ponad węższe poliestrowe – wzbogaci to fakturę elementu. Połącz sznurki tak, żeby ściśle oplatały kryształ.

3
4

  

Zszyj pozostałe sznurki na odcinku ok. 3 cm. Kryształ umocuj podklejając od spodu filcem (uwaga: niektóre kryształki szklane mają tendencję do niszczenia spodniej powłoki w przypadku odrywania, poprawiania filcu, więc przyklej go mocno i pozostaw do zaschnięcia na kilka godzin. Możesz też przygotować kryształ dzień wcześniej – przykleić go do filcu, po wyschnięciu obciąć filc wystający poza kaboszon i  podczas wklejania do elementu sutaszowego mieć wygodniejszy do mocowania kryształek z filcowym spodem).

5
6

Zszyj trzy sznurki (kolejno: limelight, lime, grass) w pętlę wokół kulki lub łezki o szerokości 8 mm – odpowiadającej szerokości paska zszytych sznurków poprzedniego elementu. Kulki (łezki) nie wszywaj, po zakończeniu elementu usuń ją. Pętelka powinna pasować do uszytego wcześniej elementu.

7
8
9

Przygotuj dwa sznurki (grass i dragon green) dł. 12 cm i taśmę cyrkoniową. Umocuj pierwsze oczko taśmy w miejscu nad złączeniem sznurków. Obszyj całą pętelkę – żeby taśma układała się równo pozwól jej swobodnie spływać, przeszywaj po każdym oczku, prowadząc nić od przodu i następnie od spodu metalowego paska. Podtrzymuj taśmę od tyłu palcem, tak by pozostawała pomiędzy sznurkami.

10

Dodaj kolejną warstwę sznurków (metalizowany, dragon green, grass, lime).

11

Powinno wyjść kółko. Końcówki sznurków trzeba przyciąć bardzo krótko – polecam wcześniej obszyć sznurek metalizowany i zakleić (lub stopić przypalarką) wszystkie końcówki natychmiast po cięciu!

12

Przewlecz element z kryształkiem przez dziurkę w kółku. Obetnij nadmiar sznurka, zabezpiecz końcówki i zszyj razem elementy. Koralikiem 11/o możesz zakryć miejsce łączenia sznurków nad kryształem.

13
14
15
16

Przyklej dopasowany kawałek filcu, aby usztywnić elementy. Przed podklejeniem upewnij się, że kółko zachowuje regularny kształt, uformuj je palcami, jeśli trzeba.

17

Przyklej talerzyk broszki w odpowiednim miejscu. Jeśli tył elementu sutaszowego jest nierówny i talerzyk nie przylega do niego ściśle, doklej w zagłębieniu kawałek filcu.

18

Wytnij ze skórki/zamszu kształt elementu, w odpowiednim miejscu zrób dziurkę i przewlecz przez szpilę. Przyklej mocno skórkę do talerzyka bazy broszki. Dotnij dokładnie brzegi skórki i przyklej ją na całej powierzchni do elementu sutaszowego.

19
20

Gotowe. Mam nadzieję, że tutorial był pomocny.

Mab Magdalena Bielska

PS: Jeśli nie masz cierpliwości do taśmy cyrkonowej zastąp ją koralikami Toho 8/0.

21