Jak wykonać bransoletkę ze sznurka i koralików – kurs.

Pamiętasz makramowe kolczyki z kroplami Velvet Beads? Dziś przyszła pora na bransoletkę do kompletu. Bransoletki z makramą są ostatnio bardzo popularne – łatwo się je robi, mogą mieć naprawdę każdy wymarzony kolor, nie potrzebujesz do nich zapięć ani innych metalowych półfabrykatów – tak więc są odpowiednie nawet dla alergików, a przy tym łatwo je zakładać.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki z makramy

Nici i koraliki potrzebne do zrobienia bransoletki z makramy

Na bransoletkę na nadgarstek 15-17 cm  potrzebujesz 56 koralików 4 mm średnicy.

Sposób wykonania bransoletki z makramy z koralikami

  1. Przygotuj dwa odcinki nici S-lon Heavy Twist po ok. 50cm – nici wiodące (NW) bransoletki i jeden odcinek długości ok. 80cm – nić roboczą (NR), którą będziesz wiązała supełki na niciach wiodących. Zwiąż wszystkie nici razem na supełek, pozostawiając ok. 15cm od końca obu nici wiodących. Na obie nici wiodące nawlecz koraliki.

2) Umocuj szpilką pracę na podkładce do makramy, żeby ułatwić sobie wyplatanie. Zawiąż pierwszy supełek nicią roboczą NR na lewej nici wiodacej NW – przełóż nić NR ponad NW i wyciągnij ją do góry – patrz zdjęcie. Zaciśnij supełek  pod supłem łączącym wszystkie nici. Zawiąż drugi supełek nicią NR – przełóż NR pod NW i wsuń końcówkę pod spód. Zaciągnij supełek. Pierwszy węzeł jest wykonany.

3) Przysuń w górę pierwszy koralik na prawej NW. Wykonaj pierwszy supełek na NM tuż pod koralikiem – przełóż NR nad NW i wyciągnij końcówkę w górę. Zaciśnij nić. Wykonaj drugi supełek – przełóz NW pod NR  i wsuń końcówkę pod spód. Zaciśnij supełek. Drugi węzeł jest już gotowy.

4) Przesuń w górę koralik na lewej nici i wykonaj pod nim podwójny węzeł  – analogicznie jak w kroku 2.

5) Przesuń kolejny koralik na prawej nici i zawiąż pod nim podwójny węzeł.

6) Wyplataj bransoletkę wiążąc nicią NR węzły raz na lewej raz na prawej nici NW, za każdym węzłem podsuwając do góry kolejne koraliki. Kiedy osiągniesz już potrzebną długość bransoletki (pamiętaj, że do wyplecenia pozostanie jeszcze ok. 1,5 cm zapięcia) za ostatnim koralikiem zwiąż wszystkie nici razem jednym supłem.

Schemat wykonania bransoletki makramowej z koralikami Velvet Beads

7) Przytnij na ok. 1mm nici NR za każdym z supłów na początku i na końcu pracy i przytop końcówkę zapalniczka lub przypalaczem. Pozostaje tylko wypleść zapięcie przesuwane.

8) Przygotuj kawałek nici zapięcia (NZ) ok. 25cm. Złóż bransoletkę w koło i zwiąż nici NW nicią NZ mniej więcej w jej środku.

9) Przesuwane zapięcie makramowe wypleć stosując węzeł płaski. Składa się on z dwóch „półsupłów”, wykonanych tak jak pokazują zdjęcia i schematy.
Szczegółowe instrukcje jak to zrobić znajdziesz we wpisie Makrama cz.1

10) Po wypleceniu ok. 1-1,5 cm odetnij końcówki nici i przytop je zapalniczką lub przypalaczem.

11) Na końcówki nici NW nawlecz koraliki Toho 8/0 i po jednej perełce Round Beads. Zawiąż supełki. Nadmiar nici odetnij i przytop zapalniczka lub przypalaczem.

Bransoletka jest gotowa.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone


Prace wykonane z tutoriali royal-stone zonbacz w Galerii Waszych Prac