Jak zrobić sznurkową bransoletkę z makramy?

Nawiązując do niedawno opublikowanej pierwszej części przeglądu sznurków wykorzystywanych w makramie, pokażę jak zrobić, proste, ale różnorodne bransoletki. Dziś  bransoletka z ceramicznymi koralikami i przesuwanym zapięciem.

Do wykonania bransoletki ze sznurka o obwodzie ok. 19 cm.potrzebne będą:

Sposób wykonania:

1. Podziel sznurek na odcinki: 80cm, 180cm, i 40cm. Złóż na pół odcinek sznurka dł. 80cm. Będzie to tzw. sznurek wiodący. Zaczep go w macie do makramy. Mata ta jest wykonana ze sprężystej pianki i ma liczne nacięcia, w które wsuwa się sznurki. Dzięki elastyczności maty sznurki są bardzo dobrze utrzymywane na swoich pozycjach. Ponadto mata po jednej stronie ma naniesioną podziałkę w calach co ułatwia planowanie pracy.
(Na zdjęciach pod pracę podłożyłam biały papier żeby sploty były lepiej widoczne).

tutoial makrama

tutoial makrama

2. Następnie złóż na pół sznurek dł. 180cm. Będzie to tzw. sznurek roboczy. Wsuń go pod sznurek wiodący, a następnie prawą (czerwoną) jego połowę przełóż pod sznurkiem wiodącym i nad lewą (czarną) połową tak jak pokazano na zdjęciu. Dla ułatwienia dwie połówki sznurka roboczego zaznaczono innymi kolorami. Aby ułatwić sobie pracę także możesz oznaczyć jeden koniec sznurka roboczego na czerwono, drugi na czarno.

tutoial makrama

3. W kolejnym ruchu lewą (czarną) połowę przełóż nad sznurkiem wiodącym i pod prawą (czerwoną) połową sznurka roboczego.

tutoial makrama

tutoial makrama

4. Pierwszy supełek zaciśnij w odległości ok.8cm. od początku sznurka wiodącego.

tutoial makrama

5. Następnie czerwony (leżący teraz już po lewej) koniec sznurka roboczego przełóż pod sznurkiem wiodącym i nad drugim – czarnym końcem sznurka roboczego, a czarny koniec nad sznurkiem wiodącym i pod sznurkiem roboczym (czerwonym).

tutoial makrama

tutoial makrama

6. Zaciśnij kolejny supełek.

tutoial makrama

7. Postępując zgodnie z zasadą przekładania sznurka roboczego raz nad, raz pod sznurkiem wiodącym wyplataj bransoletkę aż do uzyskania ok. 17cm. makramy. Łatwo zauważysz, że plecenie supełków zaczynamy zawsze od czerwonego końca bez względu czy leży po prawej czy po lewej stronie pracy i prowadzimy go zawsze pod sznurkiem wiodącym i nad czarnym końcem sznurka roboczego, a następnie czarny koniec prowadzimy nad sznurkiem wiodącymi i wsuwamy go pod czerwony koniec sznurka roboczego.

tutoial makrama

8. Kiedy już bransoletka będzie miała ok. 17cm., zaciśnij mocno ostatni supełek. Zdejmij pracę z maty i odetnij nadmiar sznurka roboczego.

tutoial makrama

9. Końcówki sznurka roboczego przytnij na dł. ok. 1 -2mm i ostrożnie przypal je zapalniczką. Brazylijskie sznurki do makramy doskonale się topią, tworząc małe supełki. Takie zakończenie jest estetyczne i w zupełności wystarczające.

tutoial makrama zakończenie sznurków w bransoletce z makramy

10. Rozetnij sznurek wiodący w miejscu złożenia i nasuń na oba jego końce ceramiczne koraliki.

tutoial makrama

11.  Aby wykonać przesuwane zapięcie bransoletki, ułóż ją w okrąg tak, aby końce sznurka wiodącego zachodziły na siebie, a następnie ostatnim kawałkiem sznurka dł. 40cm wykonaj makramowe supełki dokładnie w taki sposób jak pozostałą część bransoletki tzn. zgodnie z zasadą pod-nad i nad-pod (patrz p.7).

tutoial makrama

tutoial makrama

tutoial makrama

tutoial makrama

tutoial makrama

12. Kiedy zapięcie będzie miało ok. 2cm. długości odetnij sznurek roboczy, a jego końcówki przypal ostrożnie zapalniczką.

tutoial makrama

tutoial makrama - zakończenie bransoeltki na sznurku - zapięcie przesuwane

13. Na końce sznurka wiodącego nasuń metalowe koraliki, zabezpiecz je zwykłymi supełkami, końcówki sznurków przytnij i przypal ostrożnie zapalniczką. Możesz dodać koraliki na każdy koniec sznurka wiodącego, lub chwycić dwa końce w jeden koralik.

tutoial makrama

14. Bransoletka jest gotowa.

tutoial makrama

uwagi:

Zamiast profesjonalnej maty do makramy możesz użyć deseczki przygotowanej przez Annę Rudzką lub po prostu podkładki z klipsem tzw. clipboard.

Do przypalania sznurków, zamiast zapalniczki możesz użyć  bezpiecznej przypalarki firmy Bead Smith.

A oto krótka prezentacja maty Macrame Board przygotowana przez jej producenta – firmę Bead Smith.


Zapisz

Zapisz

Zapisz