Jak zrobić kolczyki z mikro makramy z koralikami?

Makrama wraca do łask. Coraz więcej makramowych ozdób – toreb, kwietników, a nawet elementów odzieży czy obuwia. Wdzięczne sploty trafiły także do biżuterii nie tylko jako wygodne zapięcia np. bransoletek, ale także jako główne elementy kolczyków czy naszyjników.

Materiały na kolczyki z makramy

materiały potrzebne do mikromakramy


Kilka uwag, zanim zaczniesz pracę 🙂

  • W pracy wykorzystamy dwa typy węzłów – węzeł mocujący i węzeł rypsowy często nazywany żebrowym. Węzły mocujące zastosujemy na początku, aby uzyskać dodatkowych 16 końcówek sznurka. Węzły rypsowe tworzą całą pracę i będziemy je prowadzić raz w prawą, raz w lewą stronę w zależności od tego, jaki kierunek żeberka chcemy uzyskać.
  • Każdy węzeł rypsowy tworzony jest z dwóch końców sznurka, z których jeden jest sznurkiem wiodącym (SW) inaczej kierunkowym, a drugi roboczym (SR) inaczej owijającym. Funkcja wiodący/roboczy jest przypisywana każdemu sznurkowi w momencie tworzenia konkretnego węzła, znaczy to, że sznurek roboczy jednego węzła może za chwilę stać się sznurkiem wiodącym dla kolejnego węzła.
  • Węzeł rypsowy powstaje przez  dwukrotne owinięcie sznurka roboczego (SR) wokół sznurka wiodącego (SW), innymi słowy wykonanie dwóch, nazwijmy je półwęzłów, na sznurku wiodącym. Należy pamiętać, aby SW był zawsze naprężony i w momencie wykonywania węzła leżał ponad sznurkami roboczymi. Owinięcie wykonujemy przez narzucenie SR na SW i przełożenie końca SR przez powstałą pętelkę pomiędzy sznurkami SW i SR, a następnie zaciśnięcie SR na SW. Każdy węzeł tworzą dwa owinięcia. Pamiętaj, aby zawsze trzymać SW blisko i równolegle do poprzedniego żeberka. Wtedy praca będzie zwarta, bez prześwitów.
  • Polecam wykonywanie kolczyków na podkładce do makramy, w którą można wbijać szpilki – pomoże to unieruchomić powstającą plecionkę i znacznie ułatwi Ci pracę.
  • Pamiętaj, żeby zachować porządek/kolejność w sznurkach i zawsze wykonywać węzły odpowiednimi końcówkami. Ma to zasadnicze znaczenie dla estetyki i poprawności wykonania plecionki.

Sposób wykonania makramowych kolczyków

Przygotuj 9 odcinków nici po ok. 50 cm długości.

Jeden z nich złóż na pół i nawlecz na niego kroplę, tak by wolne końce sznurka wychodziły z jej wierzchołka. Przy przewlekaniu nici możesz pomóc sobie kawałkiem cieńszej nitki lub linki jubilerskiej. Przy miejscu złożenia nici zawiąż supełek.

Przypnij pracę do podkładki i rozdziel końce sznurka na dwie strony.

Jeden z przygotowanych kawałków sznurka złóż na pół, wsuń pętlę pod prawy koniec wychodzący z kropli a następnie przez pętelkę przełóż oba końce zawiązywanego sznurka. Wykonałaś właśnie węzeł mocujący i tym samym dwie dodatkowe końcówki sznurka :).

Oba końce dowiązywanego sznurka raz jeszcze owiń wokół sznurka wychodzącego z kropli – patrz zdjęcie. Zaciśnij węzły i przysuń je jak najbliżej kropli.

Zamocuj w ten sposób jeszcze trzy sznurki, a na drugim końcu wychodzącym z kropli – pozostałe cztery. W tym momencie z każdego końca sznurka wychodzącego z kropli “wisi” po 8 końcówek dowiązanych sznurków.

Makramowy element kolczyka składa się z dwóch bliźniaczych połówek. Każdą z nich będziesz wyplatać osobno w tzw. lustrzanym odbiciu. Podziel zatem sznurki na połowy, prawą połowę sznurków odłóż i rozpocznij pracę na 9 lewych końcówkach. Dla ułatwienia ponumerujmy je w kolejności od środka 1-9.

Mikromakrama  - kolczyki plecione ze sznurka S-lon SLBC

Zacznij wyplatać pierwsze żeberko. Sznurek nr1 staje się teraz sznurkiem wiodącym SW, a pozostałe sznurki 2 – 8 będą sznurkami roboczymi SR. Ułóż SW skośnie nad pozostałymi sznurkami i wykonaj pierwszy węzeł rypsowy poprzez dwukrotne owinięcie sznurkiem nr2 sznurka wiodącego. Pamiętaj, żeby SW był cały czas naprężony i leżał tuż przy węzłach mocujących, bo to ten sznurek wyznacza położenie żeberka. Żeberka na tym etapie pracy będą rozchodziły się od środka plecionki.

Wykonuj dalej węzły rypsowe na SW kolejnymi sznurkami 3 – 8. Pamiętaj, że każdy węzeł składa się z dwóch owinięć SR na SW.

Aby wykonać kolejne żeberko, ułóż sznurek nr 2 nad pozostałymi sznurkami 3-8. Dla tego żeberka sznurek nr2 staje się SW, a pozostałe SR. Wykonaj żeberko.

Kolejne żeberko wykonaj na sznurku nr3 – staje się on SW, a pozostałe 4-8 – sznurkami roboczymi. Wyplataj kolejne żeberka do momentu, kiedy utworzysz żeberko na sznurku nr7.

Mikromakrama - kolczyki z kroplą

Po drugiej stronie wypleć lustrzany element. Pierwsze żeberko wykonaj na sznurku nr1, drugie na sznurku nr2 itd., aż do wykonania całej drugiej połowy.

Kolejnym etapem jest wyplecenie żeberek, które będą zbiegały się do środka pracy. Pierwsze żeberko wykonaj na sznurku nr9. Ułóż go nad pozostałymi sznurkami – jest on SW powstającego żeberka.

Makramowe kolczyki z kroplą

Przypnij pracę szpilką, żeby ułatwić sobie wyplatanie. Na SW wykonaj węzły rypsowe sznurkami 1-8.

Odłóż na bok sznurek nr1 nie będzie juz potrzebny :). Kolejne żeberko wykonaj na sznurku nr2 – staje się on SW, a sznurkami roboczymi będą sznurki 3-8.

Odłóż na bok sznurek nr3, nie będzie już potrzebny. Kolejne żeberko wykonaj na sznurku nr4 – staje się on SW, a sznurki 5-8 – sznurkami roboczymi.

Odłóż sznurek nr5, nie będzie już potrzebny. Kolejne żeberko wykonaj na sznurku nr6 – staje się on SW, a sznurki 7-8 – sznurkami roboczymi.

Kolczyki z mikromakramy z kroplą velvet

Przejdź na prawą stronę pracy.  Analogicznie jak po lewej wykonuj kolejne żeberka, na co drugim sznurku.

Czas na połączenie obu połówek pracy. Wykonaj węzeł rypsowy na prawym sznurku nr9 (SW) owijając wokół niego lewy sznurek nr9 (SR). Prawy sznurek nr9 przejdzie tym samym do puli sznurków lewej połowy, a lewy sznurek nr9 przejdzie do puli sznurków prawej połowy – zamienią się połówkami.

Kontynuuj wykonywanie węzłów na obu sznurkach nr9 – w prawej i lewej połowie. Sznurki nr9 są tu sznurkami wiodacymi – SW, sznurki 2-4-6 są sznurkami roboczymi SR.

W obu połówkach wykonaj żeberka w identyczny sposób jak na początku pracy tuż pod kroplą, wyznaczając jako kolejne SW sznurki ze środka plecionki, czyli sznurek nr2, a następnie nr4 – żeberka mają rozchodzić się na zewnątrz.

Ponownie wyznacz sznurki nr9 na sznurki wiodące i wykonaj na nich żeberka schodzące się do środka pracy.

Połącz obie połówki plecionki środkowymi sznurkami (nr9) przyjmując prawy  jako SW, a lewy jako SR.

Odłóż sznurki nr2 i nr4.  Wykonaj węzły rypsowe zewnętrznymi sznurkami na sznurkach wewnętrznych, czyli sznurkami nr6 (SR) na sznurkach nr9 (SW). W tym momencie sznurki wiodące – lewy i prawy kierują się na zewnątrz pracy.

Zmień kierunek sznurków wiodacych – skieruj je do wewnątrz pracy i wykonaj na nich węzły rypsowe sznurkami SR nr6.

Połącz obie połówki pracy środkowymi sznurkami  – prawy oznacz jako SW lewy jako SR. Dobrze zaciśnij węzły. To koniec plecionki.

Kolczyk jest już prawie gotowy. Zaciągnij jeszcze raz końcówki nici, a następnie odetnij wszystkie, łącznie z pętelką przy kropli, pozostawiając ok 1mm. Pozostawione końcówki przypal przypalaczem lub zapalniczką, zawijając stopione końce na spód pracy. Drugi kolczyk wykonaj identycznie.

Pozostało już tylko założenie bigli i kolczyki są gotowe.

Publikując pracę powstałą na podstawie tutorialu pamiętaj o podaniu jego źródła i tytułu „Violettes – makramowe kolczyki z kroplą oraz oznaczeniu pracy #tutorialroyalstone.