Jeśli komuś nie udało się nabyć przedostatniego numeru magazynu Beading Polska, to mam dobrą wiadomość. Mój tutorial z czerwcowego numeru jest od dziś dostępny także na blogu. Jako, że okres od kwietnia do września to najgorętszy czas w branży ślubnej przygotowałam tutorial na ślubne kolczyki z kryształami i perłami marki Swarovski. Jestem pewna, że kolczyki będą równie dobrze prezentowały się w wersji kolorowej, więc zachęcam Was do eksperymentów z kolorkiem.

Materiały:

Sznurek sutasz – acetatowy w kolorze białym ( Y1101)- 2,5m

Sznurek sutasz – metalizowany w kolorze złotym (W7000) – 1m

Taśma cyrkoniowa w kolorze Crystal 2x8cm

– Łezki Swarovski Pear Fancy Stone 14X10mm Ivory Cream – 2szt

– Perły Swarovski Crystal Pearl Cream 3mm – 6szt

– Perły Swarovski Crystal Pearl Cream 6mm – 2szt

-Kryształy Bicone Swarovski Xilion Bead 4mm Light Silk – 4szt

Kokardki z masy perłowej – 2szt

– Taśma koronkowa ozdobna  – 30cm

Koraliki Toho Round 15/0 oraz 11/0, w kolorze złotym (Permanent Finish Galvanized Starlight)

– Koraliki Toho Round 15/0 w kolorze kremowym (Opaque-Lustered Light Beige)

– Bigle w kolorze złotym

– Igła  w rozm. 10-13,  nici w białym kolorze

– Klej Hasulith ( do naklejenia kaboszonu i wykończenia pray), Klej HGutermann HT2 Textil (lub inny, do zabezpieczenia końcówek sznurków sutasz)

–  Filc, welur


Przygotuj biały sznurek sutasz o długości ok. 20cm oraz złoty sznurek o dł. ok. 10 cm. Posmaruj końce sznurków bezbarwnym klejem (polecam klej Gutermann HT2 Textil, który początkowo jest biały, ale po wyschnięciu staje się bezbarwny), żeby zabezpieczyć je przez rozdwajaniem. Jest to konieczne, szczególnie w przypadku sznurka metalizowanego. Pozwól sznurkom wyschnąć, a w międzyczasie przygotuj igłę i nitkę. Weź około 80cm nici w kolorze białym i nawlecz pojedynczo. Pamiętaj, by na końcu zrobić supełek.

Sznurek biały złóż na pół jodełką w prawo ( Pega acetat >>>) i dołóż sznurek złoty. Zwróć uwagę by jodełka w obu sznurkach układała się w tę samą stronę. Białe sznurki ułóż na górze, a złoty na dole. Zacznij zszywanie jak najbliżej brzegu. Pamiętaj, by zawsze wbijać się idealnie w rowek, biegnący środkiem sutaszu.

Zszywaj sznurki nadając im kształt okręgu. Szyj gęstym ściegiem, ale staraj się nie ściągać mocno nitki.


Aby utrzymać ładny kształt możesz wykorzystać koralik, który będzie odpowiadał wielkości zszywanego przez Ciebie okręgu . Ja wzięłam monetkę w rozmiarze 16mm.
W ten sposób zszywaj sznurki, aż okrąg się zamknię. Sznurki zabezpiecz klejem i pozostaw do wyschnięcia.

 

Po wyschnięciu kleju odetnij nadmiar sznurków sutasz i zszyj oba końce ze sobą tworząc równe koło. Nitka w tym miejscu będzie widoczna, ale nie przejmuj się tym, ponieważ na dalszym etapie pracy zostanie zakryta.


W analogiczny sposób zszyj kolejne sznurki. Weź 30cm sznurka sutasz w kolorze białym i 15 cm sznurka metalizowanego. Pamiętaj o zabezpieczeniu końców sznurków. Tym razem zmieniłam kolejność sznurków – białe są na zewnątrz, a złoty pomiędzy nimi. Szyj gęstym ściegiem nadając sznurkom kształt okręgu. Pomiędzy dwoma okręgami musi zmieścić się taśma cyrkonowa, zatem weź to pod uwagę kształtując sznurki.


Ponadaniu sznurkom kształtu, jeszcze przed zamknięciem drugiego okręgu weź odcinek taśmy cyrkonowej o długości 8cm i ułóż go wokół mniejszego okręgu. Dołóż też sutasz, który zszywasz w większy okrąg. Sznurki tworzące zewnętrzną warstwę (zewnętrzny okrąg) zszyj na taką długość, by domknąć okrąg, jednak cały czas nie odcinaj nadmiaru sznurków i nie zszywaj końców razem.

Na tym etapie połączymy ze sobą okręgi i wszyjemy taśmę cyrkoniową.

Ułóż taśmę tak, by pierwszy kryształek znajdował się tuż za miejscem łącznia sznurków. Wyprowadź igłę z dolnego okręgu i wbij ją w sznurki tworzące zewnętrzny okrąg. Przeprowadź nitkę tak, by przechodziła pomiędzy pierwszym, a drugim koralikiem w taśmie cyrkoniowej. Teraz wróć igłą z zewnętrznego okręgu, przechodząc z tyłu taśmy i wbij się w mniejszy okrąg.

Powtórz ścieg, aby mieć pewność, że taśma nie wypadnie. Kontynuuj zszywanie w ten sposób do ostatniego koralika. Zawsze przeprowadzaj nitkę pomiędzy cyrkoniami, przodem, a wracaj z tyły taśmy. Pamiętaj, by nie ściągać za mocno nitki i cały czas utrzymywać kształt kolczyka.


Po wszyciu całej taśmy zabezpiecz końce sutaszu klejem, a po wyschnięciu przytnij je i zszyj. Nie przejmuj się niedoskonałościami w tym miejscu, ponieważ zostaną zakryte peyotową obrączką.

Sutaszowy pierścień będzie ozdobiony koronkowa taśmą. Przygotuj odcinek taśmy koronkowej o dł. 15m. Wyprowadź igłę środkiem zewnętrznego sznurka sutasz, zahacz nitkę w taśmie koronkowej i ponownie wbij się w sutasz.


Będzie Ci łatwiej szyć trzymając pracę przodem i wychodząc igłą tuż nad taśmą cyrkonową. Szyj w ten sposób po całym obwodzie okręgu. Nadmiar taśmy przytnij.


Przyszyj też koronkę z tyłu, aby nie odstawała. Dzięki temu ładnie zakryjesz tył taśmy cyrkonowej. Łap nitką za każdą falbankę i przyszywaj do jednego ze sznurków sutasz. Po doszyciu całej taśmy zakończ i przytnij nitkę.


Teraz trzeba stworzyć pasek ściegiem peyote nieparzystym. Pasek posłuży do zakrycia łączenia sutaszu i taśmy cyrkonowej.
Nawlecz 5 kremowych koralików w rozmiarze 15/0.

Dodaj nowy koralik i przejdź igłą przez koralik drugi od dołu.


Nawlecz następny koralik i przejdź przez koralik czwarty (licząc od dołu). Widoczny już jest charakterystyczny dla ściegu peyote brzeg.

Nawlecz kolejny koralik i tym razem wbij się od góry (w piąty koralik) i przeprowadź igłę pod ostatnio dodanym koralikiem. Kontynuuj ścieg idąc teraz w dół i dodając kolejne koraliki, aż uzyskasz pasek, który obejmie sutaszowy pierścień.

 

Peyotowym paskiem obejmij sutaszowy ring i zszyj, tworząc obrączkę. Pasek z koralików ma zakrywać miejsce łączenia sutaszu.

Przeprowadź igłę przez “wystające” koralik, ściągnij nitkę by koraliki równo się układały. Przejdź nitką kilka razy by wzmocnić ścieg i oba końce nici poprowadź w kierunku środkowego rzędu. Nitki zawiąż na supeł i krótszy ogonek nitki ukryj w koralikach i przytnij. Dłuższą nić z igłą wyprowadź tak, by wychodziła ze środkowego rzędu.Teraz nawlecz na igłę kokardkę z masy perłowej i ponownie przejdź igłą przez środkowy rząd w peyotowej obrączce. Wzmocnij ścieg kilkukrotnie doszywając kokardkę do peyotowego paska.

 

 Druga część kolczyka

Przygotuj sznurki o długości ok. 20cm. Weź dwa białe i jeden złoty. Ułóż sznurki tak, by złoty znajdował się w środku i zacznij zszywanie na wysokości  ok. 6cm od początku sznurków. Tym razem sznurki musisz kształtować w łezkę, ponieważ taki koralik zostanie wszyty.  Od czasu do czasu w trakcie szycia przykładaj kryształową łezkę, aby mieć pewność, że zszywasz sznurki równo i nadajesz im dobry kształt. Gdy sznurki spotkają się pod koralikiem przeszyj wszystkie kilka razy (6-8 razy), aby się nie rozchodziły.

   

Przed wywinięciem pętelek, naklej kryształowa łezkę na filc (polecam do tego klej Hasulith). Ze względu na stożkowaty spód kryształu, należy naciąć filc, by lepiej się dopasował. Pamiętaj, by przed nałożeniem kleju odtłuścić tył koralika. Po naklejeniu koralika wytnij filc pozostawiając około 3mm zapasu od brzegu koralika. Zszyj podkład z filcu ze sznurkami. Możesz szyć rzadkim ściegiem.
Przechodząc pomiędzy sznurkami sutasz uważaj, by nie pozaciągać nitek.

Pear Fancy Stone Swarovski  

Kolejnym krokiem jest wywinięcie pętelek.
Teraz potrzebne będą dwie perełki: w rozmiarze 6mm oraz 3mm. Rozdziel sznurki sutasz na dwie części i z jednej uformuj pętelkę. Nitkę wyprowadź wewnątrz pętelki i nawlecz koralik. Dopasuj wielkość pętelki do koralika i przeszyj sznurki (wbij się w pętelkę od wewnątrz). Wróć przez sznurki, koralik i wbij się w sutasz wokół kaboszonu.

  Kryształek Pear fancy stone  i perły Swarovski crystal cream pearl

Zszyj ze sobą sznurki idące wokół pętelki.

Następnie doszyj pętelkę, by się nie odchylała. Przyszywaj, przechodząc pomiędzy sznurkami. Rób to uważnie, aby nie zaciągną sutaszu.


W ten sam sposób obszyj druga pętelkę. Tym razem użyj koralika w rozmiarze 3mm.


Cream crystal pearl 6mm i cream crystal pearl 3mm Swarovsli crystal pearls

W dziurkę powstałą pomiędzy pętelkami wszyj drobny koralik Toho Round w rozmiarze 11/0.


Większą pętelkę obszyj koralikami Toho Round 11/0 w kolorze złotym.
Wyprowadź igłę na takiej wysokości, by koraliki zachodziły jeszcze pod spód pracy.

Nawlecz 2 koraliki i zaraz za drugim wbij się w sutasz.

Teraz wyjdź igłą pomiędzy pierwszym a drugim koralikiem i przejdź przez drugi koralik.Dodaj kolejny koralik, wbij się tuz za nim w sutasz. Wyprowadź igłę pomiędzy ostatnim a przedostatnim koralikiem, przejdź przez ostatni i dodaj kolejny koralik toho. Doszywaj kolejne koraliki w ten sam sposób.


Na koniec przejdź jeszcze raz przez wszystkie koraliki.

Teraz czas na połączenie obu części kolczyka.
Wyprowadź igłę z mniejszej pętelki i nawlecz koraliki:
-TR 11/0 w kolorze złotym,
-perłę 3mm,
-bicone Swarovski 4mm,
-ponownie perłę 3mm i TR 11/0.
Wbij igłę w dolną cześć kolczyka (sutaszowy okrąg), obok peyotowej obrączki. Powtórz to kilka razy, aby wzmocnić nitkę.

.

Z drugiej strony połącz obie części nawlekając tylko koraliki:
-TR 11/0 w kolorze złotym
-bicone Swarovski 4mm
-ponownie TR 11/0 w kolorze złotym.

Po zszyciu ze sobą obu części kolczyka czas na doszycie bigli. Ja wybrałam pozłacane sztyfty ze stali chirurgicznej.
Wyprowadź igłę spomiędzy złotych koralików 11/0 obszytych wokół pętelki. Nawlecz 5 koralików Toho w rozmiarze 15/0, przejdź przez oczko w biglu i zamknij pętelkę przechodząc przez Toho 11/0 oraz 15/0. Zwróć uwagę na to, by wszywać bigiel idealnie na środku. Ja zahaczyłam o 2 koraliki 11/0. Wzmocnij pętelkę kilkukrotnie przechodząc przez nią nitką.

Ostatnim krokiem jest podklejenie tyłu. Najpierw wyrównaj tył poprzez naklejenie warstwy z cienkiego filcu, a następnie naklej welur. Do precyzyjnego wycięcia kształtu użyj nożyczek z bardzo cienkimi końcami. Drugi kolczyk szyj analogicznie zachowując lustrzane odbicie w górnej części kolczyka.

Tak prezentują się gotowe kolczyki

ślubne kolczyki z kryształami Swarovski i perłami Swarovski crystal prearl