Zobacz jak zrobić biżuterię z koralików toho i taśmy z kryształkami.

Taśmy z mieniącymi się cyrkoniami są pięknym dodatkiem do biżuterii handmade. Te błyszczące łańcuszki z kryształkami w okuciu są bardzo chętnie wykorzystywane przez sutaszysktki do projektów kolczyków, naszyjników czy bransolet. Nawet niewielki odcinek taśmy cyrkoniowej dodaje biżuterii błysku i czyni ją zauważalną. Te dżetowe taśmy jubilerskie mogą być także stosowane w biżuterii z drobnych koralików. Dziś mam dla Ciebie prosty i bardzo efektowny projekt kolczyków wykonanych na bazach geometrycznych Geometrix i ozdobionych taśmą z mieniącymi się diamencikami. Projekt jest prosty w wykonaniu, ale wymaga nieco skupienia – bo cyrkoniowy łańcuszek jest dość  ruchliwy – co pozwala formować go w różne kształty, ale jednocześnie wymaga uwagi, aby prawidłowo go doszyć do kolczyków.

Odwiedż naszą grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia koczyków Grace z taśmą cyrkoniową

Materiały potrzebne do wykonania kolczyków z łańcuszkiem z dżetami, taśma cyrkoniową, taśmą jubilerską.

Do wykonania kolczyków Grace możesz wykorzystać dowolne drobne koraliki, nie tylko w kształcie kuli jak Toho Round, ale także cylindryczne jak Miyuki Delica. Rozmiar koralików, też w zasadzie jest dowolny, ale trzeba pamiętać, żeby współgrał z wielkością kryształków w taśmie.

Sposób wykonania kolczyków Grace z taśmą z kryształkami

 Etap I – obszycie koralikami bazy Geometrix ściegiem brick stitch (murkiem)

1) Na nić długości ok. 80-90 cm nabierz 1 koralik. Rozpoczynając od wierzchołka bazy, przeprowadź nić pod bazą łezką i wróć przez koralik. Pozostaw ok. 10 cm wolny kawałek nici od końca. Nabierz kolejny 1 koralik – i tak jak poprzednio przeprowadź nić zahaczając o bazę i wróć przez doszywany koralik. Obszyj w ten sposób całą bazę dookoła.

2) Zamknij obwód przeszywając pierwszy koralik od góry, zahaczając bazę i wychodząc na zewnątrz przez ten koralik. Zaciągnij nić. Przejdź do wewnątrz pracy przez kolejny koralik.

3) Nabierz 2 koraliki i doszyj je do bazy wkłuwając się pomiędzy bazę a koraliki zewnętrznego okrążenia. Przeprowadź nić przez drugi z koralików. Pierwszy koralik będzie nieco luźno leżał na bazie – ale to poprawimy na koniec okrążenia zamykając je.

4) Nabierz 1 koralik i doszyj go do bazy wkłuwając się pomiędzy bazę a koraliki zewnętrznego okrążenia. Pracuj w ten sposób doszywając wewnatrz bazy kolejne koraliki. Uważaj, aby nie doszyć koralików zbyt gęsto, bo się źle ułożą. Koraliki muszą płasko leżeć po obu stronach bazy, lepiej zostawić lekkie przerwy niż doszyć ich za dużo. W moim przypadku na zewnątrz bazy zmieściły się 33 koraliki, a wewnątrz 25.

5) Kiedy wewnątrz bazy doszyte są już wszystkie koraliki zamknij wewnętrzny obwód. Przeprowadź nić przez pierwszy wewnętrzny koralik, przejdź pomiędzy zewnętrznymi koralikami a bazą i wyprowadź nić z powrotem przez pierwszy wewnętrzny koralik. Zaciągnij nić.

Etap II – obszycie bazy taśmą z kryształkami

1) Przeprowadź nić przez sąsiedni koralik, a następnie zahacz o bazę przeprowadzając igłę między bazą a koralikami zewnętrznego okrążenia.

2) Zacznij doszywać taśmę kryształkową. Będziesz doszywać ją na tzw. okrętkę, kryształek za kryształkiem. Przygotuj kawałek taśmy długości ok. 17-20 cm. Przytnij ją szczypcami tnącymi. Do cięcia taśmy NIE używaj nożyczek – bo szybko się stępią. Taśmę zacznij wszywać ok. 5-6 cm od jej końca – w zależności od tego, jak długie chcesz mieć cyrkoniowe frędzelki przy kolczyku. Szyjąc zwróć uwagę, aby nić chowała się pomiędzy kryształkami i nie zaczepiała o metalowe pazurki okucia taśmy. Doszywaj taśmę wkłuwając się pomiędzy koraliki zewnetrznego i wewnętrznego okrążenia. Pracuj w ten sposób, aż do końca okrążenia. Na koniec wzmocnij mocowanie taśmy przez ponowne doszycie jej początku i końca na wierzchołku bazy.

3) Na koniec przejdź nicią na spód pracy, zawiąż nić na nitce poprzecznej, końcówkę wprowadź pod ściegi murka. Drugą końcówkę zabezpiecz w ten sam sposób. Na koniec przytnij taśmę z cyrkoniami na odpowiednią długość. Możesz oba końca dociąć tak samo lub jeden z nich pozostawić nieco dłuższy.

Etap II doszycie bigli do kolczyków Grace

Oznacz miejsce gdzie powinien znaleźć się bigiel. Jeśli środek znajduje się pomiędzy dwoma koralikami (tak jak u mnie) bigiel umiejscowisz na tej parze koralików, jeśli środkiem kolczyka jest jeden koralik, bigle umocuj na koralikach na prawo i lewo od tego koralika.

Przygotuj kawałek nici długości ok. 25cm.  Przeprowadź nić od środka pracy na zewnątrz przez koralik zewnętrznego okrążenia, pozostaw kawałek nici od końca. Nabierz 2 koraliki, bigiel i 2 koraliki i przejdź nicią przez sąsiedni koralik bazy. Jeszcze raz przejdź nicią przez koralik bazy, 2 koraliki mocowania, oczko bigla, kolejne 2 koraliki mocowania i koralik bazy. Zawiąż końcówki nici razem ze sobą, wprowadź pod nici murka, nadmiar odetnij.

Kolczyk jest gotowy. Drugi kolczyk wykonaj w ten sam sposób. Pamiętaj, żeby końcówki taśmy z kryształkami dociąć symetrycznie.

Grace - kolczyki z taśmą z kryształkami uszyte na bazach geometrycznych to piękna biżuteria z koralików toho
Kolczyki z mieniącymi się kryształkami i ozdobnymi biglami

Wzór i sposób wykonania kolczyków jest pomysłem autorskim. Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone