Miedź jest bardzo popularnym metalem, wykorzystywanym przez twórców biżuterii artystycznej. Jest stopy stosowane są również do produkcji biżuterii, dostępnej w dużych sieciowych salonach jubilerskich.
Warto poznać ją bliżej. Szczególnie, że ma wiele interesujących właściwości, a przy okazji obejrzeć zdjęcia biżuterii wykonanej z miedzi.


“Kto miedź ze sobą nosi ten o zdrowie się nie prosi”.


Biżuteria: Natalija-Antunović-Djapo. Modelka: Aleksandra Babińska. Fot. Arkadiusz Gato.

Miedź obok żelaza odegrała wyjątkową rolę w rozwoju naszej cywilizacji. Epoka brązu zawdzięcza swoją nazwę jednemu ze stopów miedzi. W starożytności brąz był stopem miedzi z cyną w stosunku 90%/10%. W Egipcie stosowano proporcje 91%/9%. Miedź dodawana jest do srebra i złota w celu poprawy właściwości mechanicznych tych metali. Mosiądz, to także stop miedzi (w tym przypadku z cynkiem).


Natalija Antunović-Djapo / Thanit Tahua


Wpływ miedzi na organizm.

Miedź należy do grupy niezbędnych dla zdrowia mikroelementów. Bierze udział m.in. w procesie tworzenia się krwinek czerwonych, wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe oraz wpływa na prawidłowość przesyłania impulsów nerwowych. Wchodząc w skład jednego z enzymów o działaniu przeciwutleniającym, bierze udział w ochronie błon komórkowych przed wolnymi rodnikami, a także w tworzeniu tkanki łącznej.
Niewystarczająca ilość miedzi w organizmie powoduje pogorszenie wchłanianie żelaza, zmniejszenie liczby czerwonych krwinek i prowadzi do niedokrwistości. Z kolei nadmiar miedzi w organizmie może prowadzić do zaburzeń pokarmowych oraz uszkodzenia wątroby.

Miedź, tak jak i srebro, posiada doskonałe właściwości antybakteryjne, a przy tym działa efektywnie przy szerszym zakresie wilgotności powietrza. Z tego powodu wykorzystanie miedzi (lub jej stopów), zalecane jest do wykonywania klamek do drzwi i elementów, na których mogą pojawiać się znaczne ilości patogenów. Przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że powierzchnie pokrywane miedzią ograniczają ilość patogenów aż o 97%.


Katarzyna Maciejewska / Miedziownia


Biżuteria z miedzi na zdrowie.

Wchłanianie miedzi z pokarmów w przewodzie pokarmowym nie jest najlepsze. Blokują je m.in. białka mleka, jajek, a także związki zawarte w wielu warzywach oraz pokarmach zawierających znaczne ilości cynku.
Doskonałym sposobem na uzupełnienie tego pierwiastka w organizmie jest noszenie biżuterii z miedzi.
Pierwiastek ten w mikro ilościach w postaci siarczków dobrze wchłania się przez skórę. W takim przypadku istotnym jest, aby biżuteria nie była zabezpieczona powłokami ochronnymi.  Noszenie biżuterii  z miedzi pomoże nam zachować dobre zdrowie!


Aga Orłowska – biżuteria artystyczna


Niewyjaśniona zagadka.

Miedź odznacza się pewnymi szczególnymi właściwościami, których do naukowcy nie potrafią wyjaśnić do dzisiaj. W określonych warunkach metal ten cechuje się nadprzewodnictwem, czyli nie stawia jakiegokolwiek oporu dla przepływającego prądu.


Anna Clover


Kilka porad przydatnych przy tworzeniu biżuterii z miedzi.

  • Do lutowania miedzi, a także do łączenia jej z innymi metalami takimi jak mosiądz i srebro, wystarczające jest posiadanie lutu do srebra.
  • Do lutowania miedzi stosujemy taką samą lutówkę oraz płyny osłonowe, jak w przypadku srebra.
  • Do oksydowania miedzi (dekoracyjnego czernienia) wykorzystujemy te same oksydy, które stosowane są do srebra.
  • Aby ułatwić sobie kształtowanie nieco grubszego elementu z miedzi (np. paska blachy na obrączkę), należy kształtowanie podzielić na większą ilość etapów. Po częściowym ukształtowaniu należy podgrzewać element palnikiem do koloru “ciemnej wiśni”, a następnie ostudzić w wodzie. W ten sposób przeprowadzimy wyżarzanie rekrystalizujące. Miedź odzyska swoją plastyczność i łatwiej będzie nam nadać jej pożądany kształt.
  • Jeśli zależy nam na utwardzeniu elementu z miedzi, najłatwiej osiągnąć to metodą mechaniczną (np. uderzając młotkiem w blachę lub drut na kowadle, lub innym twardym podłożu).


Klaudiusz Chabrowski


Materiały i narzędzia do tworzenia biżuterii z metali znajdziesz w sklepie www.royal-stone.pl w zakładce METALOPLASTYKA 

Bezpłatne tutoriale, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z technikami jubilerskimi i metaloplastycznymi znajdziesz TUTAJ

Dołącz także do GRUPY na FB, skupiającej miłośników wszelkich technik metaloplastycznych!

Życzę inspirującej twórczo pracy z miedzią

Klaudiusz z Royal-Stone

Biżuteria: Natalija-Antunović-Djapo. Modelka: Aleksandra Babińska. Fot. Arkadiusz Gato