Nazwy dla niego są różne: mokait, mookait lub jaspis mokait. Pod nimi kryje się rzadki kamień o charakterystycznej, niezwykle ciepłej i harmonijnej kolorystyce, która czyni go jedynym w swoim rodzaju kamieniem ozdobnym. Dowiedzmy się nieco więcej o tajemniczym mokaicie.

Czym tak naprawdę jest mokait?

jaspis mokait bryłki
Surowe bryłki mokaitu

Kamień ten jest szczególną postacią radiolarytu – to organogeniczna (a więc zawierająca szczątki organiczne) skała osadowa, która w dalszych procesach uległa sylifikacji, czyli skrzemienieniu, nasycając się krzemionką w postaci chalcedonu lub opalu.

Mokait jest nieprzezroczysty, o szklistym połysku po wyszlifowaniu i twardości 6-7 w skali Mohsa. Jego kolorystyka to barwy od kremowego i kremowożółtego, przez brązy i beże, do brązowego, czerwonego, brunatnego i fioletowego. Kolory te mokait zawdzięcza tlenkom oraz wodorotlenkom żelaza.

Występowanie mokaitu

jaspis mokait
Szlifowane na gładko duże kule mokaitu

Ten rzadki kamień znany jest przede wszystkim z okolic Mooka Creek w Australii. Jest to zachodnia część obszaru Kennedy Range, oddalona o 180 kilometrów od miejscowości Carnarvon. W języku Aborygenów słowem mooka określa się płynącą wodę – nazwa mokaitu ściśle wiąże się więc z jego miejscem występowania i odnosi do płynących tam potoków. Kamień ten pozyskiwany jest przez lokalne firmy wydobywcze od lat 60. Znajdowane są różnej wielkości bryłki, które szlifuje się w celach jubilerskich i ozdobnych. 

Biżuteria z mokaitem

Kolory mokaitu są całkowicie naturalne – ta ciepła paleta barw, urozmaicona pięknymi wzorami w postaci pasów, smug, plam jest wyłącznie dziełem natury i dlatego tym bardziej zachwyca w różnorakich projektach biżuteryjnych, czasem także takich o nieco surowszym charakterze.

Mokait w biżuterii to przede wszystkim gładkie lub fasetowane kule, które doskonale nadają się na bransoletki na gumce oraz naszyjniki, ale także surowe bryły, na których wspaniale uwidaczniają się kolory mokaitu. Unikalne rysunki na kamieniu pięknie prezentują się również na kroplach, owalach i kaboszonach. Takie kształty kamieni można z powodzeniem zastosować w technikach sutaszu oraz beadingu. Mokait, dzięki swoim ciepłym kolorom, pięknie będzie prezentował się również z miedzią w technice wire wrappingu.

Mokaitowi przypisuje się właściwości lecznicze, ma pomagać w podejmowaniu decyzji i realizowaniu nowych pomysłów, sprzyjać stabilności i równowadze, wspomagać komunikację. Jego spokojna, ciepła kolorystyka z pewnością pozytywnie wpłynie na nasz nastrój i będzie idealna na nadchodzącą jesień. 

Kamienie mokaitu znajdziesz w naszym sklepie tutaj.

Przyjemnej lektury,

Ewa Sz. z Royal-Stone