Kryształy Rivoli od Swarovskiego to biżuteryjna klasyka. Wykorzystywane są w hafcie sutasz i hafcie koralikowym, beadingu, a nawet makramie czy frywolitce.  Dziś dostały ode mnie “ubranko” z koralików Ginko Matubo w towarzystwie Xilion Beads i zawieszki Pear Shaped Swarovski. Kolorystyka, którą wybrałam przywołała na myśl Doris- nimfę morską z mitologii greckiej, stąd nazwa dla kolczyków.

Materiały potrzebne do uszycia kolczyków

materiały potrzebne do wykonania kolczyków

Koraliki Ginko Matubo (GIN) mają kształt liścia miłorzębu. Na potrzeby tutorialu  ich stronę z czubkiem nazwę DÓŁ, a stronę z łukiem GÓRA i odpowiednio otwory – lewy i prawy.

Schemat koralika Ginko do tutorialu royal-stone na kolczyki Doris z Rivoli Swarovski


Sposób wykonania kolczyków Doris z Rivoli Swarovski

1) Na nić długości ok. 1m nabierz 1GIN od góry przez prawą dziurkę, 1T11, 1GIN od dołu przez lewą dziurkę. Pozostaw ok. 10 cm wolnego ogonka od końca. Nawlekając koraliki Ginko, zwróć uwagę na ich odpowiednie ułożenie.
Następnie przeprowadź nić przez prawą dziurkę drugiego koralika GIN.

Nabierz kolejne koraliki: 1T11 i 1GIN  od dołu przez lewą dziurkę, a następnie przeprowadź nić od góry przez prawą dziurkę GIN.

Pracuj w ten sposób, aż na nici będzie w sumie 6 koralików GIN. Nabierz 1T11 i przeprowadź nić od dołu przez lewą dziurkę pierwszego GIN, zamykając w ten sposób obwód — dół wszystkich koralików ma być skierowany do wewnątrz, a góra na zewnątrz. Możesz teraz zawiązać oba końce nici, ale nie jest to konieczne.

Przeprowadź nić od góry przez prawą dziurkę pierwszego GIN, koralik T11 i dalej lewą dziurkę drugiego GIN od dołu.

2) Nabierz 3T11 i przejdź przez prawą dziurkę GIN, T11 i lewą dziurkę kolejnego GIN. Koraliki Toho ułożą się nad koralikiem Ginko.

Nabierz 1T11, 1BIC4, 1T11, przeprowadź nić przez prawą dziurkę poprzedniego GIN, T11 i lewą dziurkę GIN. Sekwencja T11-BIC4-T11 ułoży się nad przerwą między sąsiednimi koralikami Ginko.

Doszywaj 3T11 nad koralikami Ginko i  T11-BIC4-T11 ponad przerwami między koralikami Ginko aż do końca okrążenia. Na koniec jeszcze raz przeprowadź nić przez T11 i BIC4 ostatniej sekwencji.

3) Odwróć pracę na drugą stronę. W tym kroku wypleciesz koszyczek mocujący kryształek Rivoli. Nabierz 1T15, 3T11, 1T15 i doszyj je do kolejnego kryształka BIC4. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia. Na koniec przeprowadź nić przez pierwsze T15 i 2T11 doszyte w tym okrążeniu.

Nabierz 3T11 i doszyj do środkowego T11 z kolejnej sekwencji doszytej w poprzednim okrążeniu. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia. Na koniec wyprowadź nić ze środkowego T11 pierwszej sekwencji doszytej w tym okrążeniu. W koszyczek wsuń kryształek Rivoli spodem do góry. Zaciągnij nić.

Nabierz 2T11 i doszyj do środkowego T11 z kolejnej sekwencji doszytej w poprzednim okrążeniu. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia. Na koniec przeprowadź nić przez wszystkie doszyte w tym okrążeniu pary koralików T11. Zaciągnij nić.

Przechodząc koralikami, wyprowadź nić do koralików Toho i Bicone nad koralikami Ginko (doszywanych w 2 punkcie). Przeprowadź nić wokół pracy przez wszystkie koraliki doszyte w punkcie 2 tj. wszystkie sekwencje 3T11 i T11-BIC4-T11.

Doprowadź nić przed najbliższy BIC4. Czas na doszycie bigla. Nabierz 1T11, bigiel, 1T11 i doszyj do koralików T11 – bigiel ustawi się nad kryształkiem BIC4 (dla wygody kryształek, nad którym doszyłaś bigiel nazwijmy BIC4-A). Przeprowadzając nić przez koraliki dojdź nicią  do BIC4 przeciwległego do BIC4-A (dla wygody nazwijmy go BIC4-B) i dalej przez kolejne 2 koraliki T11. Pod kryształkiem BIC4-B doszyjemy zawieszkę z koralików Ginko, BIC3 i Pear Shaped Pendant.

4) Nabierz 1GIN od góry przez lewą dziurkę, 1BIC3, 1GIN od dołu przez prawą dziurkę. Zmieniając kierunek szycia, przejdź nicią przez 2 koraliki T11, BIC4-B i kolejne 2T11.

Przeprowadź nić jeszcze raz przez koraliki GIN, BIC3 i GIN, nabierz 3T11 i przejdź od góry przez drugą (lewą) dziurkę koralika GIN. Nabierz kolejny BIC3 i GIN  od dołu przez prawą dziurkę.

Następnie nabierz koraliki w kolejności T11, T15, BIC3, T15, 3T11, T15. Następnie nabierz zawieszkę Pear Shaped Pendant i dalej jeszcze koraliki T15, 3T11.

Przeprowadź nić przez koraliki T15 i BIC3. Nabierz 1T15 i 1T11 i przeprowadź nić od góry przez lewą dziurkę koralika GIN.

Nabierz BIC3 i doszyj go do koralika GIN, przechodząc od dołu przez jego prawą dziurkę. Następnie nabierz 3T11 i przeprowadź nić przez lewą dziurkę GIN i dalej przez BIC3 i prawą dziurkę kolejnego GIN. Przejdź przez 2 koraliki T11, BIC4-B i dalej przez kolejnych 5 koralików T11.

Przeprowadź nić dalej w kierunku bigla przez kolejne  BIC4 i T11, aż do BIC4-A. Nie przechodź przez BIC4-A, ale przez T11, bigiel i T11, co wzmocni mocowanie bigla. Kontynuuj przechodzenie przez koraliki wokół, aż dojdziesz przed dwa koraliki T11 przed BIC4-B.

Nabierz 1T15, przejdź przez 3T11 nad Ginko i dalej przez lewą dziurkę GIN, BIC3, kolejny GIN, przez wszystkie koraliki zawieszki z kryształkiem Pear Shaped Pendant wracając  do 3 ostatnich koralików T11 ponad koralikiem GIN. Nabierz 1T15 i przeprowadź nić przez 3 T11, kontynuując okrążanie nicią oplotu kryształka Rivoli. Zawiąż nić na nitce poprzecznej.

Końcówkę nici schowaj w sąsiednich koralikach, nadmiar odetnij. Także pozostawiony na początku pracy “ogonek” nitki schowaj w sąsiednich koralikach.

Jak wykonać kolczyki z Rivoli Swarovski i Ginko Matubo.

Drugi kolczyk wykonaj w ten sam sposób.

Kolczyki Doris z Ginko Matubo i kryształem Rivoli - tutorial jak zrobić

Wzór kolczyków jest pomysłem autorskim. Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone