Jak zwykle, kiedy rozpakowujemy nową dostawę kamieni achom i ochom nie ma końca.  Tym razem nasze serca skradły onyksowe wachlarze. Tak piękne kamienie wymagają pięknej i starannej oprawy, postanowiliśmy więc powierzyć je w ręce pani Anny Brodowicz, Artystki, która tworzy wspaniałą biżuterię w technice haftu sutasz. Tym razem na zlecenie Royal-Stone powstała para oryginalnych, niezwykle efektownych kolczyków z frędzlami.


 Czarne kolczyki sutasz

Wymiary:
Długość: 15 cm;
Szerokość: 6 cm;
 Potrzebne materiały:
czarny sutasz ok. 7m;
– czarny materiał do podklejenia welur, skóra licowa, alcantara lub filc;
żyłka;
klej;
– 2 szt. onyks trójkąt wachlarz 28×22;  lub niefasetowane: onyks trójkąt wachlarz 28x20mm
– 2 szt. onyks kropla fasetowana 16×8;
– 2 szt. onyks kropla fasetowana 14×8;
– 4 szt. onyks kropla fasetowana 12×8;
– koraliki Toho Round czarne  11/o i 15/o;
– 20 cm taśma cyrkoniowa czarna 2mm;
nici AriadnaTytan 80 czarne;
koraliki Fire Polish hematite 4 mm, hematite 2 mm, czarne 4 mm;
sztyfty do naklejania;
igły do beadingu, nożyczki.

01 02

Sposób wykonania:

Aby kolczyki ładnie wyglądały podczas szycia należy uważać, żeby sznurki zszywane były po tej samej stronie. Przykładając sznurek do sznurka tzw. jodełka (układ włókien oplotu) ma być zwrócona w tym samym kierunku.

03

Trzy sznurki o długości ok 17 cm przyłóż do kamienia (wachlarz) i zszywaj wbijając igłę dokładnie w środek sznurka. Zszywaj sznurki odwzorowując kształt kamienia. Połącz obie strony sznurków przeprowadzając igłę przez otwór kamienia. Zszyj u góry tak aby sznurki dobrze przylegały do kamienia.

04 05

Koralikami Toho 11/o obszyj wierzchołek kamienia; zaczynając od jednego koralika; schodząc niżej przyszyj dwa koraliki; następnie 4 koraliki; później 6 koralików, a w ostatnim rzędzie 8 koralików.

06

Trzy sznurki o długości ok. 8 cm zszyj formując półokrąg. Zszyte sznurki przyłóż do górnej części nad kamieniem w ten sposób, aby zszyć dwa końce półokręgu z tyłu kolczyka.

07 08 09

Przyszyj do kolczyka taśmę cyrkoniową o dł. ok. 7-8 cm . Przyszywając taśmę jednocześnie przyszyj 3 sznurki tak, aby taśma znalazła się pomiędzy sznurkami.
Sposób wszywania taśmy pokazywaliśmy w osobnym wpisie. Następnie górną część kolczyka obszyj koralikami  Toho 11/o wykorzystując ścieg brick stitch.

10 11

Nad koralikami Toho przyszyj 2 sznurki o długości ok. 19 cm; po dwóch stronach na końcach uformuj “ślimaki” zamykając w nich koraliki  Fire Polish 4 mm w kolorze hematite. Sutaszowe ślimaki zszyj z tyłu. Wszystkie łączenia i zszycia muszą wypadać zawsze na spodniej stronie, która na końcu będzie podklejona materiałem.

12 13

Do łuku nad onyksem przyszyj ściegiem brick stitch koraliki Fire Polish hematite 4 mm, a następnie doszyj do nich  3 sznurki o długości ok 14 cm; na końcu z jednej i drugiej strony uformuj ślimaki zamykając w nich czarne Fire Polish 4mm. Powstałe ślimaczki obszyj dwoma sznurkami,  których końce również zawiń  w ślimaki wszywając w nie koraliki Fire Polish 2 mm w kolorze hematite tak jak pokazano na zdjęciu.

14 15 16

3 sznurki o długości ok 6 cm zszyj razem formując półokrąg, a następnie wszyj do środka koralik Fire Polish 4mm w kolorze hematite. Uszyj dwa takie elementy. Uszyte elementy wszyj w puste miejsca na obu bokach kolczyka.

17 18

Przygotuj 2 sznurki o długości ok 30 cm oraz fasetowaną kroplę 16×8 mm. Zaczynając od środka zszyj sznurki formując kształt odwzorowujący kamień.  Wszyj kroplę i zszyj sutasz u góry, tak aby sznurki dobrze przylegały do kamienia.

19 20

U góry kropli rozdziel sznurki na dwie części i w załamania wszyj koraliki Fire Polish 2 mm w kolorze hematite, zszyj sznurki poniżej koralików. Następnie z jednej i drugiej strony przyszyj kroplę fasetowaną 12×8 mm; na końcach po obu stronach wszyj czarne koraliki Fire Polish 4mm formując zgrabne ślimaki z sutaszu. Powstałą część  doszyj do głównej części kolczyka.

21 22 23 24 25

Środkową kroplę w dolnej części kolczyka obszyj ściegiem brick stitch koralikami Toho 11/o. Dodatkowo wykończ obszycie pikotkami z koralików Toho 15/o.

26 27

Przygotuj tekturkę o długości 13 cm, nawiń na nią nici i zrób szerokiego chwosta. Dodatkowo przygotuj wisiorek z kropli 14x8mm. Na żyłkę nawlecz 19 koralików Toho 15/o, na końcu umieść  kroplę onyksu, kolejne 4 Toho 15/o i wróć wprowadzając igłę od 15-tego koralika Toho w górę. Powstały wisiorek przyszyj do środkowej kropli w dolnej części kolczyka. Przyszyj chwost z tyłu kolczyka, nadmiar nici obetnij.

28 29 30

W górnej części kolczyka, z tyłu przyklej sztyft, dla wzmocnienia można go jeszcze podszyć. Kolczyk połóż na filcu lub lewej stronie materiału alcantra i obrysuj brzegi następnie wytnij odrysowany kształt.

31 32

Po wycięciu przyłóż wycięty  materiał do tylnej części kolczyka, przebijając go sztyftem i przyklej go do kolczyka. Brzegi kolczyka obszyj koralikami Toho 11/o ściegiem brick stitch chwytając jednocześnie materiał wykańczający.

33 34 35

Kolczyki są gotowe. Miłego noszenia!

anna brodowicz kolczyki sutasz tutorial

 

Anna Brodowicz

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz