Jak uszyć broszkę kokardę z aksamitki? Zobacz bezpłatny tutorial.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Trendy z poprzednich lat co jakiś czas powracają. Teraz swoje 5 minut mają aksamitki. Niejedna z nas przypomina sobie szkolne występy i zawiązaną na kokardkę cienką aksamitkę pod szyją. Ja w tamtym okresie nieszczególnie lubiłam tę ozdobę, teraz jednak aksamitka wydaje mi się eleganckim dodatkiem. Powrót trendów z początku lat 90 na tyle spodobał się mi i kilku moim znajomym, że postanowiłyśmy stworzyć aksamitkowe broszki. Przy okazji babskiego spotkania powstał tutorial, który mam nadzieję, również Wam przypadnie do gustu.


IMG_4016

 

Potrzebne materiały:

aksamitka o szerokości  25mm (długość ok.40cm)

kaboszon szklany moneta stożkowa o średnicy 10mm

taśma cyrkoniowa ok 10cm

– koraliki Miyuki Delica

koraliki Toho Round 15/0 i 11/0

koraliki Fire Polish 3mm

kropla wiercona wzdłuż

podstawa do broszki

Ponaddto: sztywny filc, klej do biżuterii, cienkie nici do beadingu i haftu koralikowego, cienkieigły do koralików


Opis wykonania broszki kokardy z aksamitki z ozdobnym elementem z koralików

Szycie broszki składa się z 2 elementów – bazy z aksamitki i ozdobnego elementu centralnego. Na środek można oczywiście przykleić gotową ozdobę, ja jednak pokażę jak samodzielnie obszyć kaboszon.

1. Na kawałek sztywnego filcu naklej kaboszon. W moim przypadku podstawa nie była płaska a stożkowa, więc przed naklejeniem koralika nacięłam filc na środku by kaboszon lepiej się trzymał.

IMG_4020

 

2. Naklejony kaboszon obszyj koralikami (ja użyłam Miyuki Delica Crystal White Luster). Na obszycie kaboszonu o średnicy 10mm potrzebne mi były 24 koralki. Ważne, aby ich ilość była parzysta, ponieważ za chwilę będziemy budować “murek” oplatający koralik.

Wyjdź igłą blisko kaboszonu, który zamierzasz obszyć i nabierz 3 drobne koraliki ( np. Miyuki Delica lub Toho Round 11/0). Wbij się w filc za ostatnim koralikiem.

step 1

Żeby dołożyć kolejne drobne koraliki, musisz wyjść igłą pomiędzy koralikiem pierwszym a drugim, a następnie przejść igłą przez koralik drugi i trzeci.

step 2

Teraz dołóż kolejne 3 koraliki, wbij się igłą w filc za ostatnim (fot.1) i cofnij wyprowadzając igłę pomiędzy 2 i trzecim koralikiem (fot. środkowe). Przejdź igłą przez pozostałe koraliki (fot. 3) i dołóż kolejne 3.

FotorCreated

Czynność powtarzaj w ten sam sposób, aż do obszycia całości. W moim przypadku potrzebne były dokładnie 24 koraliki.

peyote 1

 

3. Teraz będziesz doszywała “murek” ściegiem peyote.

Po obszyciu całości wyjdź pomiędzy pierwszym i drugim koralikiem. Dołóż nowy koralik i wbij się igłą w koralik trzeci. W ten sposób kontynuuj obszywanie do końca.

peyote 1

peyote 2

 

4. Ostatnim etapem jest “zamknięcie” kaboszonu w koralikach. W tym celu należy wykorzystać koraliki o rozmiar mniejsze od tych, którymi obszywałaś do tej pory. Ja użyłam Toho 15/0  Opaque Rainbow White.

Wyjdź w przestrzeni powstałej pomiędzy 1 i 2 koralikiem w doszytym murku, nabierz koralik TR 15/0 i wbij się w drugi koralik z murku.

150-1

Nabierz na igłę kolejny koralik 15/0 i przejdź przez koralik trzeci.

IMG_4099

W ten sposób obszywaj do końca, aż do zamknięcia całości.

IMG_4109

 

5. Po obszyciu monetki doszyj koraliki Fire Polish 3mm (w projekcie wykorzystałam FP-3 Alabaster Pastel Montana Blue) przełożone Toho Round 11/0 ( tu: Metallic Nebula)

Wyjdź igłą w odległości ok 1,5mm od białych koralików i nawlecz: 1szt Fire Polish 3mm, 1 szt. TR 11/0 i znowu jedna sztukę FP 3mm

IMG_4113

Wbij się w filc za ostatnim koralikiem, a następnie wyjdź pomiędzy 1 a 2 ( jak na zdjęciu).

IMG_4116

Przejdź przez dwa koraliki i dołóż kolejno 1szt TR 11/0 i jedną szt. FP3. W ten sposób obszywaj do końca.

fp 1

 

6. Dookoła doszyj taśmę cyrkoniową. Wyjdź igłą ok 1mm od koralików dołóż taśmę i przyszywaj w przestrzeni pomiędzy kryształkami. W każdym miejscu przeszywaj po 2 razy, aby ścieg był trwały.

taśma 1

 

7. Po doszyciu taśmy filc dookoła musisz dociąć, by nie wystawał poza naszyte elementy. Uważaj na nitki, aby ich nie uszkodzić. 

IMG_4141

 

8. Całość podklej kolejną warstwą filcu dla wyrównania spodu. Podklejony filc nie może wystawać poza element ani nie może być mniejszy od naszej podstawy.

IMG_4150 IMG_4154

 

9. Element wykończ obszywając murkiem.
Wbij się igłą od tyły pracy, nawlecz dwa koraliki TR 11/0 ( ja użyłam TR Silver-Lined Milky White) i ponownie wbij igłę od tyłu pracy. Następnie przejdź przez ostatni koralik (od dołu).
Dodaj kolejny koralik, wbij się igłą od tyłu pracy i ponownie przejdź przez ostatni koralik (od dołu).

murek

 

10. Obszywaj w ten sposób do samego końca.

IMG_4171

 

11. Teraz czas na doszycie kropelki. Wyprowadź igłę w dowolnym miejscu, przez jeden z koralików tworzących murek.

IMG_4178

 

12. Teraz nawlecz elementy ozdobne, które chcesz zawiesić. Ja wybrałam FP3, perłę seashell w kształcie kropli wierconą wzdłuż oraz TR 15/0 do zakończenia kropli.

IMG_4186

 

13. Wróć, omijając ostatni koralik TR 15/0, przez kroplę, FP3 i wbij się w murek. Przeszyj zawieszkę co najmniej dwa razy, aby mieć pewność, że będzie się dobrze trzymała.

IMG_4190

 

14. Element ozdobny jest już gotowy, teraz czas na kokardę z aksamitki.
Odmierz i przytnij ok 18 cm aksamitki.

IMG_4205

Zabezpiecz końce przez strzępieniem ( ja użyłam zapalniczki) i posmaruj klejem do tkanin. Sklej tasiemkę składając posmarowane końce do środka.

IMG_4207 IMG_4210

 

15. Broszka ma mieć kształt kokardy wiec trzeba dorobić charakterystyczny  ekement jakim są “opadające” wstążki.

IMG_4223

Odmierz dwa odcinki aksamitki, po ok. 8 cm każdy. Końce jak wcześniej zabezpiecz przez strzępieniem, posmaruj klejem i sklej.

IMG_4228

Tak przygotowane elementy złóż w całość i zszyj ze sobą.

IMG_4232

IMG_4236

Przed zamocowaniem podstawy do broszki doszyj przygotowany wcześniej element ozdobny.

IMG_4239

 

16. Wykończenie tyłu.
Przygotuj filc/skórkę  i dotnij ją tak, by nie wystawał/a poza broszkę. W zależności, od jakiej tego podstawy używasz zamocuj ją do filcu/skórki, aby była jak najmniej widoczna. Tak przygotowana bazę posmaruj klejem (tu polecam Hasulith lub Bostik)  i przyklej dbo broszki.

IMG_4253 IMG_4258


Broszka jest gotowa! Może być dodatkiem do codziennych stylizacji i wieczorowych strojów. Jeśli wykorzystasz gotowy element ozdobny możesz z powodzeniem wykonać taką ozdobę ze swoją pociechą 😉

IMG_4245 IMG_4271

IMG_4294 IMG_4297

 1-IMG_4778 2-IMG_4781

3-IMG_4779 4-IMG_4786

6-IMG_4790 5-IMG_4789

Miłej pracy!

Dorota

Galeria Waszych Prac stonowany