To miejsce, w którym rozwiewamy wątpliwości naszych klientów. Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, praktyczne porady oraz wskazówki, które pomogą Ci lepiej zrozumieć nasze produkty i usługi. Jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytanie – skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy!


Czy łapaczki mogą przecierać żyłkę i biżuteria się zrywa? Czy mogę dodatkowo do montażu łapaczki używać kleju?

Oczywiście, łapaczki mogą przecierać linkę lub żyłkę jeśli mają ostre krawędzie przy otworze. Można lekko wygładzić pilniczkiem to miejsce w łapaczkach i sprawdzić, czy problem nadal występuje. Rozwiązaniem może być też zastosowanie podkówek zamiast łapaczek. Podkówki dobrze chronią nośniki przed przecieraniem. Do montażu rekomendujemy stosowanie kulek zaciskowych ze srebra, które jest plastycznym metalem idealnie sprawdzającym się w roli zacisków.
Przecieranie żyłki może też być spowodowane przez ostre krawędzie kulek zaciskowych ukrytych w łapaczce, tu także rozwiązaniem będzie użycie kulek zaciskowych ze srebra.
Co do kleju – oczywiście można go użyć, ale klej nie zapobiegnie zrywaniu i przecieraniu się linki, może jedynie utrwalić „chwycenie” jej przez kulkę zaciskową.
Zobacz nasze wpisy pokazujące jak montować zapięcia.


Jak dobierać rozmiar bransoletki? 

Bransoletki są szczególnym rodzajem biżuterii – ich rozmiar musi być dobrany perfekcyjnie. Nawet mała różnica ok. 1 cm powoduje, że bransoletka nie jest komfortowa w użytkowaniu.
Żeby dobrać rozmiar bransoletki, musimy znać obwód nadgarstka, na którym będzie noszona.  Obwód mierzymy centymetrem, bez luzu, w miejscu tuż nad dłonią. Do zaprojektowania bransoletki polecamy specjalne maty, z szablonami odpowiadającymi różnym rozmiarom nadgarstków. Szablony te mają już dodatek luzu potrzebnego do ładnego układania się bransoletki na nadgarstku.
Jednocześnie przestrzegamy przed mierzeniem bransoletki w prostej linii – jest to bardzo ryzykowna metoda, nieuwzględniająca rozmiaru kamieni i jego wpływu na wewnętrzny obwód bransoletki. Pracując w ten sposób, możemy spodziewać się rozczarowania na koniec pracy.
Jeśli robimy bransoletkę z zapięciem, to trzeba pamiętać o długości zapięcia. Zapięcie z karabińczykiem i dwoma podkówkami może dodać do obwodu bransoletki nawet 3 cm. Bransoletki na gumce nie wymagają uwzględniania  długości zapięcia. 

Pamiętaj także, że na rozmiar bransoletki ma wpływ kształt kamieni – inaczej układają się kule, a inaczej kostka, czy oponki.

Więcej o bransoletkach na gumce przeczytasz w naszym wpisie Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o robieniu bransoletek na gumce, ale bałaś się zapytać.

Polecamy także nasz poradnik poświęcony montażowi zapięć w biżuterii. 


Chciałabym zrobić naszyjnik z pereł, na co najlepiej nawlekać perły?

Naturalne perły są pięknym i cenionym dodatkiem nie tylko do wieczorowych stylizacji. W ostatnim czasie perły nosimy niemalże do wszystkiego – nie dziwią już zakładane do adidasów, jeansów czy T-shirtów. Kiedyś, klasycznie nawlekano perły tylko na nici jedwabne, natomiast obecnie perły nawlekane są na bardzo różne nośniki – nici nylonowe, nici metalizowane, żyłkę, czy linkę jubilerską, a nawet na gumkę silikonową.
My robimy naszyjniki z pereł na wszystkich wyżej wspomnianych nośnikach, jednak kiedy w planach jest długi naszyjnik lub perły są dużych rozmiarów, zawsze wybieramy nici i klasyczne supełkowanie. Naszyjniki robione na niciach zawsze ładnie się układają, a supełki po każdej perle zabezpieczają je przed obijaniem się o siebie. Także w razie niefortunnego zerwania naszyjnika perły nie rozsypują się po podłodze, bo są zabezpieczone supełkami. 

Do supełkowania pereł polecamy

 Uwaga: wybierając nici do nawlekania pereł, zwróć uwagę na średnicę otworów w perłach i do niej dopasuj średnicę nici.

Zobacz nasze blogowe wpisy poświęcone robieniu naszyjników klasyczna metodą supełkowania:
Po nitce do kłębka, czyli co trzeba wiedzieć, żeby zacząć przygodę z supełkowaniem kamieni cz.1

3 sposoby supełkowania kamieni cz.2


Jak doszywać bajorek? Czy nić powinna być transparentna, czy w kolorze bajorka?

Przede wszystkim należy zauważyć, że mamy dwa typy bajorka – twardy i miękki. 
Bajorek twardy służy do zaznaczania – obszywania konturów, bajorek miękki do wypełniania obszarów.

Bajorek twardy należy lekko rozciągnąć przed przyszyciem, żeby rozluźnić jego splot. Bajorek twardy doszywamy ściegiem okrętkowym co ok. 2-3 mm chowając nić pomiędzy rozsunięte zwoje bajorka. Dobrze, żeby nić była gładka, raczej cienka, w kolorze bajorka lub podkładu, na którym haftujemy. 
Bajorek miękki, którym pokrywamy większe obszary pracy, przed przyszyciem należy pociąć na krótsze kawałki. W zależności od potrzeb – nawet bardzo krótkie ok. 1-2mm długości. Bajorek miękki przyszywamy tak jak doszywa się koraliki – nawlekając  poszczególne kawałki i każdy osobno doszywając do podkładu. Nić do bajorka miękkiego powinna być cienka, gładka, w kolorze podkładu lub bajorka. Do przyszywania bajorka miekkiego należy używać igły do koralików najlepiej w rozmiarze 10-12.

Zobacz nasze tutoriale, w których użyto bajorka do tworzenia biżuterii.


Jak do łańcuszka kulkowego zamontować zapięcie np. karabińczyk?

Łańcuszki kulkowe są niezwykle dekoracyjne, jednakże kiedy chcemy stosować je w biżuterii, musimy użyć innych rozwiązań niż do łańcuszków z klasycznymi ogniwkami, do których montaż zapięć nie nastręcza żadnych trudności. Żeby zakończyć łańcuszek i zamontować na jego końcu np. zapięcie radzimy użyć łapaczek bocznych, w które schowamy ostatnią kuleczkę łańcuszka. Następnie do oczka łapaczki można już montować zapięcia, bigle czy inne półfabrykaty używając popularnych ogniwek montażowych. Rozmiar łapaczki należy dobrać do rozmiaru kuleczek łańcuszka.

Zobacz nasz tutorial na naszyjnik MANU z łańcuszkiem kulkowym


Robię kolczyki indiańskie i wydaje mi się, że dobrze naciągam nici, a potem robią się luki u góry frędzelków. Co robię źle?

Kolczyki indiańskie są bardzo popularnym modelem biżuterii z koralików. Robienie frędzli wymaga pewnej wprawy i wcale nie jest takie łatwe i szybkie jak może się to wydawać. Robiąc bazę kolczyków zwykle używamy klasycznych nici do beadingu takich jak One-G, nici Miyuki czy Nozue Sonoko. Są to bardzo dobre nici, wytrzymałe i mocne, dodatkowo woskowane co je trochę usztywnia, podnosząc ich wytrzymałość i ułatwiając nawlekanie, a jednocześnie trochę je usztywniając. Niestety do frędzli potrzeba nici wiotkich, miękko układających się, takich, które ładnie będą się bujały obciążone koralikami. Nici do beadingu nie do końca dobrze się do tego nadają. My rekomendujemy wykonanie frędzli na innych niciach np. Tytan 80 lub Tytan 60E. Są to bardzo wytrzymałe nici, śliskie, niemechacące się wystarczająco cienkie, żeby przejść podwójnie przez koraliki – nawet te najmniejsze np. Toho 15/0. Jeśli jednak nie chcesz używać dwóch różnych nici, to dobrym wyborem jest użycie nici S-lonAA lub S-lon D – są to cienkie, niewoskowane nici do beadingu, które dość dobrze układają się we frędzlach.
Drugą istotną sprawą jest naciąganie nici w czasie tworzenia frędzelków. Nić nie może być naciągana, bo to spowoduje sztywność frędzli. Po każdym nawleczeniu koralików i doszyciu frędzelka do bazy dobrze jest przeciągnąć dłonią wzdłuż frędzelka, delikatnie odsuwając go od bazy.
Robiąc frędzeliki – szczególnie te długie i cięższe trzeba pamiętać, że zawsze będzie delikatna przerwa pomiędzy bazą a frędzelkami, ale jest ona niewidoczna w czasie noszenia i co ważniejsze niezbędna do prawidłowego miękkiego układania się frędzli.
Zobacz nasze tutoriale na biżuterię z frędzlami.

Zobacz nasz tutorial na kolczyki z frędzlami – Indińskie Piórka