Mała rzecz, a cieszy. A do tego pięknie błyszczy na palcu i jest taka prosta w wykonaniu!
Pierścionki na gumce z drobnych kamieni to biżuteryjny przebój, cieszący się niesłabnącą popularnością. Dzisiaj podpowiadamy, jak i z czego je wykonać.

Jaka gumka do pierścionków?

Oczywiście dobrej jakości gumka to podstawa!
Do pierścionków, które są wykonywane z bardzo drobnych elementów, polecamy wybrać jak najcieńszą:

Dzięki temu, że gumka jest cieniutka, wejdą na nią nawet najmniejsze kamienie oraz drobniutkie koraliki. 
Do zrobienia pierścionka na gumce nie są potrzebne narzędzia, igła do nawlekania ani żadne dodatkowe elementy (kulki zaciskowe itp.). Wystarczą nożyczki do przecięcia gumki.

A jak zakończyć gumkę? Nic prostszego – zawiązać. Po nałożeniu koralików na gumkę robimy supełek, a następnie chowamy go w koraliku z większym otworem – i gotowe.

Wystarczy jedno wiązanie – taki pojedynczy supeł jest bardzo malutki, dlatego bez kłopotu zmieści się w otworze kamienia/koralika. Nie trzeba się martwić, że supełek się rozwiąże – wciągnięcie go do środka dodatkowo go unieruchomi.

Z czego zrobić pierścionek na gumce?

Mamy tutaj olbrzymie pole do popisu. Pierścionki na gumce można tak naprawdę stworzyć z każdego rodzaju drobnych koralików.

Nasza propozycja na bazę pierścionka to:

  • drobne kamienie naturalne (2-2,5 mm) – pięknie odbijają światło i bardzo subtelnie prezentują się na palcu,
  • koraliki TOHO – idealne do dodania między kamieniami; w naszych projektach użyliśmy najmniejszych koralików, w rozmiarze 15/0, ale do pierścionków nadają się również te większe: 11/0 oraz 8/0.

Elementy, które warto wykorzystać jako element główny (a przy okazji ukryć w nich supełek):

UWAGA: Zaproponowaliśmy elementy, które mają otwory wystarczającej wielkości, aby ukryć w nich supełek z gumki w rozmiarze 0,4 mm, ale przy wyborze zawsze dobrze jest zwrócić na to uwagę – otwór dla supełka z gumki 0,4 mm powinien mieć rozmiar co najmniej 0,7 mm.

Dodatkowe elementy, którymi można ozdobić pierścionek:

Jak zrobić pierścionek na gumce?

Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak wykonać pierścionek na gumce:

  1. Przygotowujemy około 30 cm gumki silikonowej o grubości pasującej do naszych koralików (potrzebujemy dłuższych końców, żeby móc ją wygodnie zawiązać).
  2. Nawlekamy na gumkę koraliki w wybranym przez nas układzie. Nie jest do tego potrzebny żaden specjalny przyrząd – gumka silikonowa jest na tyle sztywna, że nie wymaga użycia igły – koraliki nakładamy palcami.
  3. Na samym końcu umieszczamy na gumce element z większym otworem, w którym ukryjemy supeł.
  4. Polecamy sprawdzić rozmiar pierścionka, obejmując gumką z koralikami palec, na którym będziemy nosić pierścionek. Koraliki powinny znaleźć się na całej długości gumki – nie może być między nimi luzu. Rozmiar pierścionka zależy nie od długości lub naprężenia gumki, ale od całkowitej długości nawleczonych na nią koralików.
  5. Wiążemy gumkę: chwytamy jej dwa końce razem, mocno naciągamy i zawiązujemy supeł w taki sam sposób, w jaki wiąże się balon. Pilnujemy, żeby supeł znalazł się jak najbliżej koralików – gumka w pierścionku po związaniu powinna być naprężona. Wystarczy jeden taki supełek!
  6. Po wykonaniu supła delikatnie naciągamy gumkę i palcami dociskamy supełek, upewniając się, że jest mocno zaciśnięty.
  7. Nożyczkami odcinamy końcówki gumki około 3 mm za supełkiem.
  8. Delikatnie pociągamy za gumkę od strony elementu, w którym chcemy ukryć supeł i wciągamy go do środka – tak, by się unieruchomił i był niewidoczny.

Już teraz na pewno sami widzicie, że pierścionki na gumce to nic trudnego. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam stworzyć własne maleńkie cuda.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o biżuterii tworzonej na bazie gumki silikonowej (na pewno znacie i nosicie kultowe bransoletki na gumce!), to zajrzyjcie do naszego wpisu: Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o robieniu bransoletek na gumce, ale bałaś się zapytać. Po jego przeczytaniu gumka – jej zastosowanie i sposób wiązania – nie będzie już miała przed Wami żadnych tajemnic! 

A jakie są Wasze pomysły na pierścionki na gumce?