Jaką gumkę do robienia bransoletek wybrać i gdzie kupić? Rozmiar i kształt.

Prostota  i szybkość wykonania, a także niezwykła łatwość użytkowania sprawiają, że bransoletki na gumce są hitem już od kilku sezonów. W naszej pracy  codziennie spotykamy klientki, które uwielbiają ten typ biżuterii! Mimo iż – jakby mogło się wydawać – nie ma nic prostszego niż nawleczenie kilku kamyków czy koralików na gumkę, to jednak dostajemy od Was sporo pytań związanych z wykonywaniem właśnie takich bransoletek. Postanowiliśmy zebrać je wszystkie w jednym miejscu i stworzyć mini ściągawkę, dla wszystkich zainteresowanych tematem.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

 


Jaką gumkę do bransoletek wybrać – okrągłą czy płaską?

Okrągła gumka jest:
– łatwiejsza w użyciu – wygodniej nawlekać na nią kamienie i koraliki. Zawsze robimy to nawlekając kamienie pojedynczo, bez użycia igły czy innych narzędzi, bo jest ona na tyle sztywna, że z łatwością przechodzi przez otwory.
– wytrzymała
– przezroczysta – przez co uniwersalna, nie widać jej nawet przez przejrzyste kamienie.
– wymaga wprawy przy wiązaniu – jest „śliska” i supeł nie wystarczająco zaciśnięty lubi się rozjeżdżać

Płaska gumka:
– jest bardziej sprężysta – co jest istotne np. przy szerokich wielorzędowych bransoletach, które są blisko nadgarstka
– zużywa się stopniowo – jednym słowem nie pęka od razu bo włókienka gumki przecierają się stopniowo
– kamienie trzeba nawlekać na co najmniej podwójnie złożoną gumkę (przy użyciu kawałka żyłki, prowadnicy, igły – co jest mniej wygodne niż przy gumce okrągłej)
– jest odpowiednia do stosowania przy kamieniach i perłach z małymi otworami – kiedy 0.5mm nie wchodzi.

Jaki rozmiar gumki będzie odpowiedni do kamieni, które wybrałam?

Rozmiar, a inaczej średnica gumki powinna być dostosowana do wielkości otworu i wagi kamienia – cięższe i większe kamienie nawlekam na grubszą gumkę, przy czym nie ma potrzeby używania najgrubszej, jaka wejdzie w otwór – cieńszą gumkę łatwiej wiązać, jest bardziej sprężysta, przy wiązaniu tworzy się mniejszy supeł – co ważne przy jego ukrywaniu. Z naszego oświadczenia wynika, że do kamieni wielkości 6-7mm najlepiej używać gumki 0,6mm; do koralików 8-10mm gumki 0,7-0,8mm. Gumka 1mm polecana jest do dosyć ciężkich dużych kamieni. Aczkolwiek nie zawsze musimy trzymać się tych zasad, ponieważ czasami zdarza się że bardzo mały kamień ma duży otwór i na odwrót. Wtedy najlepszym sposobem doboru jest metoda prób i błędów.

royal-stone.pl bransoletki-na-gumce

zawsze dobieramy odpowiedni rozmiar gumki do rozmiaru i wagi kamieni

Ile potrzebuję kamieni do zrobienia bransoletki na gumeczce jubilerskiej?

Jest to oczywiście zależne od ich wielkości i kształtu, jak również od obwodu nadgarstka. Poniższa tabela pokazuje średnią liczbę kamieni potrzebną na odpowiedni rozmiar nadgarstka. Wartości te mogą nieco różnić się, jeśli wolimy ściślejsze lub bardziej luźne bransolety, lub wybierzemy kamienie o innym kształcie niż kula. Pamiętać także należy o tym, że kamienie nawet z jednego sznura mogą nieznacznie różnić się rozmiarem, tak więc wartości z tabeli traktujmy raczej orientacyjnie.

royal-stone.pl bransoletka_na_gumce
Powyższe wartości dotyczą  bransoletek z samych kamieni czy koralików.  Jeżeli w projekcie bransoletki uwzględnione są przekładki, dodatkowe kamyki czy koraliki, kamienie o różnych kształtach – ilości te oczywiście będą inne.
W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o tackach do projektowania bransolet. Są one doskonałą pomocą dzięki swojej uniwersalności. Pokryte miękkim welurem i odpowiednio wymodelowane sprawiają, że zaplanowanie bransoletki na dowolny obwód nadgarstka jest niezwykle łatwe i szybkie.

taca do projektowania bransolet na gumce

taca do projektowania bransolet

 Jak nawlekać kamienie na gumkę do bransoletek?

Koraliki nawleczone na gumkę muszą objąć cały nadgarstek (gumka nie może zostać „goła”), a bransoletka nie powinna ściśle przylegać do nadgarstka.
Przy nawlekaniu jako pierwszy lub ostatni zakładamy koralik/ kamień/ przekładkę, w której ma być schowany supeł. Najwygodniej przygotować ok. 40cm gumki tak, aby wygodnie było trzymać jej końce przy wiązaniu.

Jak wiązać gumkę jubilerską?

Po nawleczeniu koralików, odcinamy kawałek gumki dł. ok 40 cm, łapiemy oba końce gumki razem, mocno naciągamy i wiążemy przez palce (tak jak wiąże się balon) nie luzując gumki. Nie jest to proste i wymaga trochę wprawy.  Następnie chwytamy każdy z końców gumki oddzielnie i zaciągamy supeł ciągnąc końce w przeciwne strony. Supełek powinien zsunąć się bliżej kamieni i znacznie zmniejszyć. Na koniec przycinamy gumkę ok. 1-2mm od supełka, a sam supełek wsuwamy w kamień.

royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce

 Jak ukryć nieestetyczny supełek?

Jeśli w bransoletce jest zastosowana podwieszka lub przekładka z łatwością ukryjemy w niej supełek. Gorzej, jeśli nie chcemy używać tego typu ozdób. W takim przypadku warto jako ostatni nawlec koralik z największą dziurką, w którą wsuniemy supełek. W każdym sznurze kamieni na pewno znajdzie się jeden lub kilka kamyków z nieco większymi otworami. Warto także rozważyć zastosowanie nieco cieńszej gumki, bo jak pisaliśmy wyżej im cieńsza gumka tym mniejszy supełek. Można także schować supełek w tzw. coverze (trzeba robić to niezwykle delikatnie, aby nie przeciąć gumki ostrymi brzegami metalowego covera).

Jakie narzędzia są potrzebne do zrobienia bransoletki na gumce?

Do wykonania podstawowej bransoletki na gumce nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Jednak jeśli chcemy do niej podwiesić zawieszkę lub coś podobnego, przydatnym narzędziem będą szczypce płaskie, które pomogą przy otwieraniu i zamykaniu ogniwek. Ich zamiennikiem może być pierścionek do otwierania ogniw.

Czy supeł gumki jubilerskiej należy podklejać?

Supła nie wolno podklejać, ponieważ w miejscu podklejenia gumka robi się słabsza, składniki kleju mogą z nią wchodzić w reakcję osłabiając ją. Co więcej jeśli wciągniemy sklejony supeł w koralik to w przypadku pęknięcia gumki koralik z supłem w środku nie będzie mógł ponownie być wykorzystany przy naprawie ( będzie zatkany wklejonym wewnątrz supełkiem). Nie należy także przypalać końców gumki, bo wysoka temperatura niszczy jej strukturę, a co za tym idzie wytrzymałość. W wyniku klejenia czy przypalania tak naprawdę osłabiamy wykonane supełki zamiast podnosić ich trwałość!

Do czego używamy kolorowej gumki do bransoletek?

Używamy jej do kamieni przezroczystych lub półprzezroczystych by nasycić ich kolor (np. różowa gumka do kwarcu różowego, brązowa do kwarcu dymnego, fioletowa do ametystu).

royal-stone.pl bransoletka_na_gumce

Czy gumka do bransoletek pęka?

Gumka sama z siebie nie powinna pękać, jednak jedną z przyczyn jej uszkodzenia mogą być ostre krawędzie kamieni, zahaczenie bransoletką o np. klamkę itp. Czasem trafiają się nieco słabsze odcinki gumki i jest to wada powstała na etapie produkcji samej gumki, jednakże, jeśli mocno zawiążemy supełek i gumka w tym momencie nie pęknie powinnyśmy być pewne jej wytrzymałości w użytkowaniu.
Nasze wieloletnie doświadczenia, a także opinie naszych klientów pozwoliły nam wybrać najlepszą jakościowo gumkę silikonową, którą oferujemy zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sklepie internetowym. Jest ona sprzedawana na metry lub na szpule po 1000m ( z powodu niskiej jakości zrezygnowaliśmy z gumek oferowanych w małych szpulkach).

Czy do gumki jubilerskiej można montować zapięcie?

Nie, ponieważ przy montażu zapięcia używamy kulek zaciskowych lub łapaczek. Mają one metalowe ostre brzegi, które mogą bardzo szybko przeciąć gumkę.

Czy można robić naszyjniki na gumce silikonowej?

Nie polecamy tego, ponieważ gumka pod wpływem ciężaru kamieni oraz wkładania przez głowę rozciąga się. W projektach naszyjników o wiele lepiej sprawdza się nici, sznurki, linka jubilerska czy wspomniana wyżej żyłka.

Jak doczepić zawieszkę do bransoletki na gumce?

Na podwieszce, ogniwku lub karabińczyku czy federingu. Podwieszkę i zamknięte ogniwka należy założyć na gumkę jeszcze przed jej związaniem, ogniwka otwarte i karabińczyki można doczepiać już po wykonaniu bransoletki. Zawieszki na karabińczykach można w każdej chwili odczepiać. Nie polecamy zakładania zawieszek bezpośrednio na gumce – zawieszka jest wtedy bokiem i ściśnięta między koralikami. Doczepiając zawieszki na ogniwach należy dobrać rozmiar ogniwa tak, aby nie było ono blokowane przez kamienie, można też między kamienie nawlec małą kuleczkę, żeby je nieco rozsunąć i dać trochę luzu ogniwku.

02-IMG_0059

Dlaczego bransoletka na gumce źle się układa?

Nie każdy kształt koralika dobrze wygląda w bransoletce  na gumce: koraliki/ kamienie kanciaste przy otworach (np. dyski, kostki, prostopadłościany) będą się załamywały, takie kamienie można czymś przełożyć (srebrnymi kulkami, drobnymi koralikami), także koraliki z bardzo dużymi otworami – np. metalowe kulki – będą przesuwać się na boki i też nie będą się układać. Czasem lepiej zrezygnować z gumki i zrobić bransoletkę z zapięciem (albo wykończoną makramą) na nici, lince lub żyłce, zostawiając odrobinę luzu między kamieniami, żeby się dobrze układały.

royal-stone.pl bransoletka_na_gumce royal-stone.pl bransoletka_na_gumce

Czy lepsza  jest gumka bardziej czy mniej rozciągliwa?

W naszej opinii to indywidualna sprawa, b. rozciągliwą łatwiej wiązać, a bransoletkę wygodniej zakładać; przy mniej rozciągliwej bransoletka bardziej „zwarta” i wydaje się mocniejsza.

Jak używać bransoletek na gumce, aby długo były w dobrej kondycji, kiedy ewentualnie wymieniać gumkę?

Przede wszystkim nie należy rozciągać bransoletki niepotrzebnie :), zakładać, wsuwając na rękę. Kiedy poczujemy, że gumka robi się „luźniejsza” i traci sprężystość albo kiedy w płaskiej przecierają się włókienka należy gumki wymienić.

royal-stone.pl bransoletka_na_gumce

Jak projektować bransoletki na gumce?

Najlepiej wybrać jeden dominujący typ kamieni i dobrać do niego dodatkowe przekładki lub kontrastowe kolorystycznie kamienie lub kryształki. Zawsze dobrze wyglądają też zestawy bransoletek, w których każda jest inna , a łączy je jedna tonacja kolorystyczna. Doskonałym uzupełnieniem bransoletek na gumce będą także bransoletki makramowe, plecione ze sznurków, sutaszu czy rzemieni lub wykonane z siatki jubilerskiej wypełnionej kryształkami czy drobnymi koralikami. Po więcej inspiracji zapraszamy do naszego blogowego działu – Jak zrobić bransoletkę?

be_royal royal-stone.pl be_royal royal-stone.pl be_royal royal-stone.pl

Czy metalowe elementy które dokładamy do bransoletek mogą stracić swój kolor?

Niestety mogą. Jest to zależne od tego z jakich metali wykonany jest dany element, także od częstotliwości noszenia bransoletki, chemii naszego ciała, przyjmowanych przez nas leków, wpływu wody itp. Doskonałym zamiennikiem metalowych elementów są elementy wykonane ze srebra lub stali chirurgicznej . Także kamienie z czasem tracą swój kolor. Jest to proces naturalny, ale możemy go spowolnić dbając o biżuterię – nie mocząc jej, nie wystawiając niepotrzebnie na światło np. nie opalając się w biżuterii.

Jak dbać o srebrne elementy bransoletki?

Jak każdą biżuterię, także bransoletki z elementami ze srebra przechowywać w szkatułkach lub woreczkach. Elementy ze srebra dobrze raz na jakiś czas przetrzeć specjalnymi ściereczkami.

royal-stone.pl bransoletka_na_gumce

W tym miejscu przypominamy także naszą nieco niestandardową wersję bransoletki na gumce.

royal-stone.pl bransoletka_na_gumce

pleciona bransoletka na gumce

Bransoletki na gumce silikonowej

Mamy nadzieję, że udało się nam choć w minimalnym stopniu pomóc Wam w waszej bransoletkowej przygodzie. Zatem miłej zabawy, wielu pomysłów i jak zawsze – miłego noszenia!

 

zespół Royal-Stone Warszawa
zespół Royal-Stone Poznań
 zespół www.royal-stone.pl