Supełkowanie pereł i sznurów kamieni jest u nas bardzo popularnym tematem. Można powiedzieć, że supełkujemy na okrągło;) Jest kilka powodów, dla których tak kochamy supełki mimo, że jest to proces pracochłonny i wymagający doświadczenia. Przede wszystkim supełkowanie kamieni zapobiega ich wycieraniu się wewnątrz. Jest to szczególnie ważne w przypadku pereł oraz kamieni naturalnych o niskiej twardości. Chroni to nić, która nie jest narażona na tarcie ze strony kamieni, w związku z czym rzadziej pęka. Czasami zdarza się jednak, że z upływem czasu lub w skutek mechanicznego pociągnięcia nić przerwie się, wtedy dzięki supełkowaniu perły i kamienie nie rozpadną się po całej podłodze i mamy pewność, że ich nie pogubimy. Kamienie i perły rozdzielone supełkami nie są również narażone na wzajemne otarcia, dzięki czemu nie rysują się przy wierceniach. Poza tym supełkujemy ze względów estetycznych nie tylko praktycznych. Małe przerwy pomiędzy koralikami dodają biżuterii lekkości, oddzielają je od siebie podkreślając urodę każdego kamienia.


Nici

Najczęściej pytani jesteśmy o to jakich nici należy użyć do supełkowania? Ze względu na materiał mogą to być nici naturalne, najczęściej jedwabne lub syntetyczne- nylonowe (najpopularniejsze na rynku). Nici jedwabnych używamy głównie do pereł ze względu na ich szczególną miękkość. Mogą być jednak stosowane zamiennie. Podstawową różnicą w zastosowaniu obu nici jest rodzaj ich wykończenia. W przypadku nici jedwabnych używamy kropli kleju, natomiast nici nylonowe przypalamy. Jeśli nie zabezpieczymy supełka w odpowiedni sposób, rozwiąże się.

Nici jedwabne Nici nylonowe

Zarówno przypalanie jak i podklejanie są czynnościami bardzo precyzyjnymi, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, by nie zniszczyć dotychczasowej pracy. Dokładne przypalenie umożliwi nam dedykowane do tego urządzenie – przypalacz do sznurków. Dzięki cienkiej końcówce mamy pewność, że przypalony został tylko ten odcinek sznurka, który chcieliśmy. Ryzyko spalenia supła i zerwania jest niewielkie.

W przypadku stosowania klejów, należy zwrócić uwagę na precyzyjną końcówkę, bądź nanieść klej na supeł na przykład za pomocą szpilki lub wykałaczki. Trzeba też pamiętać, że nie każdy klej nadaje się do tekstyliów. Użycie nieodpowiedniego kleju może skutkować zniszczeniem kamieni lub usztywnieniem nici, a co za tym idzie jej pęknięciem, gdy naszyjnik/bransoleta będą “pracować”. Poza tym nieodpowiednie kleje mogą zostawiać białe ślady w miejscu klejenia. Kleje, które szczególnie polecamy do podklejania supełków G-S Hypo Cement oraz Griffin Cord Glue

klej

od lewej: klej G-S Hypo Cement oraz Griffin klej do tkanin

Kolejną kwestią w przypadku nici jest wybór pomiędzy nićmi w blistrach, nićmi w szpulach oraz nićmi sprzedawanymi na metry.

Nici na blistrach firmy Griffin występują w wersji jedwabnej –Natural Silk oraz nylonowej –NylonPower. Jedwabne nici polecamy przede wszystkim do pereł, jednak można je stosować zamiennie z nylonowymi. Na blistrze nawinięte są dwa metry nici zakończonej prowadnicą. Prowadnica pełni funkcję igły, która ułatwia nawlekanie kamieni. Nie potrzebujemy już dodatkowej igły. Dostępny jest szeroki zakres rozmiarów oraz kolorów nici. Rozmiar oznaczony jest numerem od 0 do 16, co odpowiada grubościom od 0,3mm do 1,05mm. Oznaczenie grubości nici znajdziemy w prawym górnym rogu.

Kolaże2

Nici na blistrach firmy Griffin

Nici w szpulach S-Lon produkowane przez firmę Beadsmith, dostępne są pojedynczo lub w zestawach. Polecamy je osobom, które supełkują perły i kamienie w dużych ilościach. Nici występują w trzech grubościach: S-Lon Fine Tex 135 0,4mm/108m [szpl]; S-Lon heavy twist bead/mac cord 0,62/70m [szpl]; S-Lon heavy twist macrame cord 0,9mm/32m [szpl]. Ostatnie z nici używane są głównie do mikro makramy, jednak w przypadku kamieni z dużymi wierceniami bardzo dobrze sprawdzą się do supełkowania. Nici wykonane są z włókna nylonowego co umożliwia ich przypalenie, są wytrzymałe i nie rozciągają się.

Nici do supełkowania w szpulach Power Cord Griffin charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, udźwig podany przez producenta wynosi około 7kg. Nici występują w grubości od 0,15mm do 0,35mm. Szpule w wersji zawierającej 25 lub 100m, kolor: biały.

Desktop7 Desktop6

Igły

W przypadku, gdy wybieramy całą szpulę nici, lub kupujemy nici na metry konieczne jest dokupienie igły (prowadnicy), aby móc swobodnie nawlekać kamienie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest igła Big Eye Beadsmith. Dostępna pojedynczo lub w zestawie. Długości igieł pojedynczych: 5,4cm lub 12,4cm, długość igieł w zestawie [4szt] 12,7cm. Igły są giętkie, nie maja standardowego małego oczka, tylko pęknięcie przez długość igły. W znacznym stopniu ułatwia to nawlekanie igły. Są wielokrotnego użytku.

big eye

Innym rodzajem igły do nawlekania kamieni są prowadnice ze skręconego drucika firmy Beadsmith lub Griffin. Dostępne są grubości 0,23mm; 0,35mm oraz 0,5mm. Prowadnice są jednorazowego użytku. Oczko przechodząc przez kamień zamyka się. Igły są bardzo delikatne i giętkie.

Desktop9

Wykończenie biżuterii

Zastosowanie nici daje nam możliwości użycia szerokiego wachlarza wykończeń. Musimy pamiętać, że w tym przypadku nie możemy stosować kulek zaciskowych.
Wykończenie nici tak na prawdę jest bardzo proste. Po prostu ją zawiązujemy. Musimy jednak pamiętać o dwóch zasadach: zabezpieczeniu nici przed przetarciem –  tym celu stosujemy podkówki lub drut francuski oraz zabezpieczaniu supła (początek wpisu)

podkówka drut franc.

Drut francuski i podkówka

drut franc.

Zastosowanie drutu francuskiego

podkówka

Zastosowanie podkówki

Możemy użyć dowolnych łapaczek lub zapięć, do których przywiązujemy nić, wcześniej zabezpieczając ją drutem francuskim. Zazwyczaj takie zapięcia są wyprofilowane do konkretnych rozmiarów kuli, wewnątrz jest poprzeczna belka, nad krórą przeprowadzamy nić i zawiązujemy. Użycie tego rodzaju zapięcia wymaga jednak trochę wprawy.

PINK BRANSA

 

Przykłady zastosowania powyższych zapięć i końcówek

46860a72e1171645477aad1ccc3f70b2 04-IMG_34072b0f2ed227ff1fbdffd2bc81c5c2a017
W drugiej części wpisu pokażemy w jaki sposób skutecznie i szybko supełkować kamienie.

Dorota z Royal-Stone