Beadingowe przekładki – oponki są doskonałym uzupełnieniem wielu biżuteryjnych projektów. W zależności od doboru koloru użytych koralików efekt za każdym razem jest inny. Takie oponki można traktować nie tylko jako przekładki , ale także jako samodzielne korale, które nawleczone na sznurki, rzemyki lub sznury szydełkowo-koralikowe stworzą piękne, oryginalne naszyjniki. Dzisiejszy tutorial na takie zawieszki – oponki przygotowała dla Was KasiaOK.


 

Materiały potrzebne do wykonania małej zawieszki-oponki:

Koraliki TOHO 11/0

Koraliki TOHO 8/0   -12 sztuk

Koraliki Fire Polish 6 mm  – FP6    -6 sztuk (lub inne koraliki tej średnicy)

Koraliki Fire Polish 4 mm  – FP4   -12 sztuk ( lub inne koraliki tej średnicy)

Igła do nawlekania koralików

Nić monofilowa do nawlekania koralików

Nożyczki lub przecinak

Zdjęcie 1

Krok 1:

Zaczynamy od zrobienia podstawy zawieszki-oponki. Potrzebujemy około 1 m nici monofilowej. Ja wiem, że większość z Was nie lubi pracy z nicią monofilową, ale uwierzcie mi, na zwykłych niciach zawieszki są miękkie i tracą swój kształt (tutek tworzyłam używając nitki, żebyście widzieli jak przebiega nić  ).

Nawlekamy FP6, FP4, FP6, FP4 i zamykamy je w koło przechodząc igłą ponownie przez pierwszy koralik  FP6, pozostawiamy końcówkę ok. 10cm. Można zawiązać oba końce nici jeszcze przed ostatecznym przeprowadzeniem jej przez FP6. Nić z koralikami ułoży się jak na schemacie.

oponki-zawieszki zawieszki oponkiSchemat do zdjęcia do publikacji 3

Krok 2:

Pierwszy koralik FP6 z następnego segmentu już mamy, dodajemy więc FP4, FP6, FP4 i przechodzimy przez pierwszy koralik FP6. Następnie  przewlekamy nić przez kolejne koraliki (FP4 i FP6) by nić znalazła się na górze wychodząc z FP6 (jak –pokazano na obrazkach).

Zdjęcie 4_0Zdjęcie 4-1Zdjęcie 5Schemat do zdjęcia do publikacji 4

 

Krok 3:

Kontynuujemy dodawanie sekwencji opisanej w kroku 2 tak długo, aż uzyskamy pożądany obwód zawieszki-oponki. W przypadku małej – jest to 6 koralików FP6.

Zdjęcie 5_1 Zdjęcie 6 Zdjęcie 7 Zdjęcie 8

Krok 4:

Teraz nastąpi najtrudniejszy element całej pracy. Należy połączyć rząd koralików w oponkę. Nić powinna być przełożona przez górny koralik FP6. Nawlekamy na nią FP4 i przechodzimy przez dolny koralik FP6. Następnie dodajemy koralik FP4 i przechodzimy przez górny koralik FP6. Nić mocno zaciągamy – by powstała oponka. Na tym kończyny wykonywanie podstawy zawieszki-oponki.

Zdjęcie 9 Zdjęcie 10Zdjęcie 11c

Schemat do zdjęcia do publikacji 6

Krok 5:

Teraz pozostaje zrobienie koronki usztywniającej powstałą podstawę. Zaczynamy od przewleczenia nici przez najbliższy FP4 – by przejść do pracy na górze oponki. Na górze pracy mamy 6 koralików FP4. W puste miejsca miedzy koralikami FP4 należy dodać koraliki Toho 8/0. Nawlekamy koralik Toho 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła przez Toho 8/0 i FP4 by wzmocnić brzeg – nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończymy przewlekając nić przez koralik FP4.

Schemat do zdjęcia do publikacji 7

Następnie przewlekamy nić przez FP6 na bocznej ścianie oponki i FP4 po drugiej stronie pracy. Teraz należy dodać kolejne koraliki Toho 8/0 po drugiej stronie (na zdjęciu wskazane strzałkami). Nawlekamy koralik Toho 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6 – tak jak robiłyśmy to wcześniej. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła by wzmocnić brzeg – nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończyny przewlekając nić przez koralik Toho 8/0. Górną i dolną część koronki mamy skończoną.

Zdjęcie 11a Zdjęcie 11

Zdjęcie 13a Zdjęcie 13

Krok 6:

Teraz jeszcze musimy ozdobić i wzmocnić  boki. Kiedy ukończymy ten etap oponka będzie już sztywna i będzie trzymała kształt. Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie pracy. Raz jeszcze nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie pracy . Następnie przewlekamy nić przez sąsiedni FP4 i kolejny Toho 8/0. Tworzy się jakby pętelka z koralików oplatająca boczny koralik FP6 .

Schemat do zdjęcia do publikacji 9-1 Schemat do zdjęcia do publikacji 9-2

Zdjęcie 17-1 Zdjęcie 18-1 Zdjęcie 19

Krok 7:

Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie. Teraz kolejną pętelkę trzeba połączyć z już istniejącą. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 prowadzimy igłę przez 2 środkowe koraliki poprzedniego łuku, dodajemy kolejne 2 koraliki Toho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0, następnie przez FP4 i Toho 8/0.

Schemat do zdjęcia do publikacji 10-1 Schemat do zdjęcia do publikacji 10-2 Schemat do zdjęcia do publikacji 10-3

Zdjęcie 20-1 Zdjęcie 21-1 Zdjęcie 22-1 Zdjęcie 23

Krok 8:

Powtarzamy czynności z kroku 7 jeszcze 3 razy.

Krok 9:

Po dwóch stronach kolejnego FP6 mamy już 2 łuki – petelki z koralików Toho 11/0. Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 i przewlekamy nić przez 2 koraliki Toho 11/0 pierwszego łuku. Następnie dodajemy 2 koraliki Toho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 prowadzimy igłę przez 2  środkowe koraliki drugiego łuku. Dodajemy kolejne 2 koraliki Tocho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0, następnie przez FP4 i Toho 8/0.

Zdjęcie 25-1 Zdjęcie 26-1 Zdjęcie 27-1 Zdjęcie 28-1

Krok 10:

Teraz pozostaje tylko wykończyć pracę. Przechodzimy nicią do miejsca z którego wychodzi drugi koniec nici i zawiązujemy je razem na supełek. Następnie nawlekamy na igłę oba końce nici i przewlekamy je przez kilka koralików (6-8), następnie mocno ciągnąc, przycinamy końce tuż za koralikiem. Dzięki temu nić nieco się cofnie i ładnie schowa wewnątrz koralika.

Zdjęcie 29 Zdjęcie 30

Inne zawieszki-oponki

Możliwa jest modyfikacja tego wzoru poprzez dodawanie kolejnych koralików FP na obwodzie, spowoduje to zmianę rozmiaru oponki. W ten sposób możemy uzyskać zawieszki rożnych rozmiarów, takich jak na tytułowym zdjęciu.

Zdjęcie 31-2

Można również użyć koralików FP4 i FP3, oraz odpowiednio przeliczyć koraliki Toho 11/0 (lub użyć Toho 15/0). Wówczas zawieszki – oponki będą delikatniejsze i cieńsze.

Z tego wzoru możliwe jest również wykonanie większych prac. Poprzez dodanie kolejnych FP6 można zrobić bransoletkę. A jeszcze bardziej wydłużając pracę i łącząc pasy poprzez wspólne FP4 i Toho 8/0 można zrobić taki naszyjnik.
Naszyjnik ze zdjęcia brał udział w konkursie Kalendarz Royal-Stone 2017 w temacie Romantyzm i romantyczność.

2-Zdjęcie -do publikacji 14

 

 KasiaOK

kasiaok.blogspot.com

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz