Kilka dni temu pojawił się wpis będący wstępem do supełkowania. Jakie wybrać nici, igły, zapięcia? To wszystko już wiecie. Teraz pokażemy Wam 3 sposoby na skuteczne supełkowanie kamieni. Są to najczęściej stosowane techniki przez nas, jednak nie jedyne jakie istnieją.


W poprzednim wpisie dostarczyliśmy informacji na temat nici – z czego powinny być wykonane, w jakich grubościach są dostępne oraz czym się wspomóc przy nawlekaniu i wykańczaniu kamieni. Rozpiętość rozmiarów jest dość spora, od 0,3mm do 1,05mm i często pojawia się problem jaki rozmiar nici wybrać? Przede wszystkim musimy znać średnicę otworu w kamieniu. Na tej podstawie możemy zaczynać dobieranie nici. Grubość nici mierzona jest „na luzie” więc do kamienia, który ma otwór o średnicy 0,8mm wsuniemy nić nieco grubszą – 0,98mm – 1,0mm

1. Supełkowanie półsłupkami z użyciem igły
Najlepiej, w tym wypadku sprawdzą się nici z prowadnicą firmy Griffin. Nie potrzebujemy w tym wypadku dodatkowej igły/prowadnicy, która jest niezbędna w tej technice.

Wszystkie kamienie należy nawlec na nić (dobrze jest na początku i na końcu dać małą kuleczkę-przekładkę, która oddzieli nam kamienie od zapięcia), następnie nawlekamy odcinek drutu francuskiego lub podkówkę. Igłą ponownie przechodzimy przez kuleczkę- przekładkę oraz przez pierwszy kamień. Za pierwszym kamieniem robimy półsłupek (tak jak w makramie). Jeśli jeden będzie zbyt mały i będzie chował się w kamieniu należy wykonać ich 2 a czasem nawet więcej.

Supełkowanie półsłupkami pokazuje schemat poniżej oraz film obrazujący cały proces wraz z montażem zapięcia.

supełkowanie_schemat_01

supełkowanie_schemat_02

supełkowanie_schemat_03

2. Supełkowanie na pojedynczej nici

Kamienie nawlekamy na dowolną pojedynczą nić. Jeśli wybieramy nici na szpuli, musimy się wspomóc prowadnicą. W kolejnym kroku montujemy z jednej strony zapięcie. Na zdjęciu poniżej jest to łapaczka. Wykonujemy pojedynczy supeł pod koralikiem i pomagając sobie igłą, dociskamy go jak najbliżej. Supełki wykonujemy w taki sposób do końca. Staramy się by przylegały blisko do kamieni. Jeśli pojedynczy supeł jest za mały i chowa się w kamieniu należy wykonać ich 2 lub więcej.

IMG_5720

 

3. Supełkowanie na podwójnej nici

Kamienie nawlekamy na podwójną nić. Następnie, podobnie jak wyżej z jednej strony montujemy dowolne zapięcie. Na podwójnej nici wykonujemy jeden supeł (taki sam jakbyśmy wiązali balon). Aby dociągnąć supeł do koralika pociągamy obie nici na boki. Supeł automatycznie dosunie się na swoje miejsce. To samo powtarzamy za każdym koralikiem.

foto

Poniżej garść supełkowych inspiracji od Royal-Stone:)

09-IMG_6054 15-IMG_9761 21-IMG_7404-001 24-IMG_3414 26-IMG_3370 28-IMG_1423 29-IMG_7146 30-IMG_9775 32-IMG_9940 34-IMG_4051 45-IMG_2498

My ukochaliśmy sobie supełki i mamy nadzieje, że udało nam się przekonać wszystkich, że oprócz walorów estetycznych są one również praktycznym rozwiązaniem. Jeśli w trakcie supełkowania pojawią się jakieś problemy lub pytania, zachęcam do kontaktu 🙂

Dorota z Royal-Stone