Jakie są podstawowe narzędzia do wykonywania biżuterii handmade?

Pytacie nas często o to, jakie narzędzia są potrzebne, żeby zacząć samodzielnie wykonywać biżuterię. Dobra wiadomość jest taka, że na początku biżuteryjnej przygody nie trzeba wcale od razu posiadać rozbudowanego narzędziowego warsztatu! Są jednak takie narzędzia, które przydadzą się prawie na pewno, jeśli zechcecie stworzyć z półfabrykatów bransoletkę, kolczyki lub naszyjnik.
Prezentujemy zatem mały niezbędnik każdego początkującego rękodzielnika: najważniejsze narzędzia do tworzenia biżuterii.

Takim podstawowym zestawem, w który warto się zaopatrzyć, rozpoczynając przygodę z tworzeniem biżuterii, są szczypce płaskie, szczypce tnące oraz szczypce okrągłe.

Jakie narzędzia wybrać do tworzenia biżuterii

Szczypce płaskie

To pierwsze z zestawu podstawowych biżuteryjnych narzędzi. Są to narzędzia o  końcówkach płaskich od wewnątrz, dzięki którym można za ich pomocą coś przytrzymać lub chwycić. Przydają się w czynnościach takich jak:

 • otwieranie i zamykanie ogniw otwartych,
 • zaciskanie kulek zaciskowych,
 • zamykanie łapaczek, zacisków skrzydełkowych i innych zakończeń biżuteryjnych,
 • przytrzymywanie drutu lub szpilki podczas tworzenia lupika,
 • formowanie (zginanie pod różnymi kątami) szpilki lub drutu,
 • doginanie (dociskanie) końcówki drucika lub szpilki.

Tego rodzaju szczypce mogą być gładkie od wewnątrz lub mieć ząbki. Szczypce z ząbkami pozwalają na pewniejsze uchwycenie trzymanego elementu, ale łatwo przy ich użyciu o zostawienie na nim śladu. Szczypce gładkie od środka pozwalają uniknąć tego typu nieestetycznych zarysowań.

UWAGA: przy niektórych czynnościach (takich jak otwieranie ogniw) przydają się dwie pary płaskich narzędzi: jedną z nich przytrzymujemy dany element, a drugą wykonujemy manewr.

Szczypce okrągłe

Jeśli chcielibyście zrobić kolczyki na szpilce, to z pewnością będziecie potrzebować tych właśnie szczypiec. To narzędzia z okrągłymi końcówkami, przy pomocy których można uzyskać na drucie lub na szpilce zaokrąglony kształt. Ich główne zastosowanie to:

 • wyginanie i formowania drutu jubilerskiego oraz szpilek
 • robienie lupików, czyli “oczek” na końcu drutu lub szpilki

Szczypce okrągłe mają zwężające się końcówki, co pozwala na kształtowanie na nich okrągłych form o różnej wielkości.

Szczypce tnące

To ostatnie z trzech ważnych narzędzi w warsztacie każdego rękodzielnika. Narzędzia te służą do cięcia. Przy tworzeniu biżuterii wbrew pozorom nie zawsze wystarczą do tego zwykłe nożyczki: mogą one nie przyciąć precyzyjnie danego elementu, nie poradzić sobie z twardym materiałem lub po prostu… stępić się na nim. 
Ostre końcówki szczypiec tnących pozwalają na:

 • przycięcie twardych metalowych materiałów, takich jak drut czy szpilki
 • przecięcie nośników do nawlekania koralików, takich jak linka jubilerska lub żyłka
 • rozcięcie ogniw łańcuszka lub taśmy cyrkoniowej

Posiadanie takiego podstawowego zestawu narzędzi w postaci szczypiec płaskich, okrągłych oraz tnących umożliwi nam rozpoczęcie biżuteryjnej przygody z tworzeniem biżuterii z półfabrykatów. Z jego pomocą z łatwością stworzymy swoje pierwsze kolczyki, bransoletkę, naszyjnik lub wisiorek. A więc szczypce w dłoń – do dzieła!