Jak zrobić lupik owijany?

Jeśli lubicie subtelną, ale jednocześnie elegancką biżuterię, ten tutorial jest dla Was!
W dzisiejszym wpisie pokażemy, jak wykonać delikatną bransoletkę z dekoracyjnym elementem głównym i bazą w postaci koralików na drucie, przypominającą nieco ozdobny łańcuszek. To również świetna okazja do nauki oraz przećwiczenia wykonania lupika z owinięciem
Zapraszamy do wspólnego tworzenia.

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki na drucie z łącznikiem 

Do zrobienia bransoletki potrzebne będą:

Jak zrobić bransoletkę na drucie z łącznikiem?

Centralnym elementem bransoletki jest łącznik, a więc ozdobny element z dwoma oczkami po przeciwnych stronach.
Bazę bransoletki będą stanowić małe odcinki drutu z nałożonymi na niego drobnymi koralikami, łączące się ze sobą za pomocą oczek (lupików), co wyglądem przypomina łańcuszek.

Moja bransoletka jest złożona z 12 takich drucikowych elementów, ale liczba tych odcinków zależy od długości bransoletki (dopasowujemy ją do obwodu naszego nadgarstka) oraz wielkości i liczby koralików, które zdecydujemy się nałożyć na drut.
W tego rodzaju delikatnych bransoletkach najlepiej sprawdzają się kamienie i koraliki o wielkości do 4 mm.

Przy projektowaniu własnej bransoletki warto wziąć pod uwagę, że dłuższe druciane elementy mogą uczynić bransoletkę bardziej kanciastą i nieco sztywniejszą. Im mniej koralików i krótsze druciki, tym bardziej miękko się ona układa.

Na każdy druciany element należy przygotować ok. 6 cm drutu (lub więcej – jeśli decydujemy się nałożyć na niego więcej koralików). W mojej bransoletce użyłam drutu o grubości 0,4 mm. Ta grubość jest bardzo uniwersalna, ale przy wyjątkowo drobnych koralikach można wykorzystać również drut cieńszy – 0,3 mm, zaś przy większych – nieco grubszy.

Każdy druciany element będzie z dwóch stron zakończony lupikiem. Zaczynamy od przygotowania takiego oczka. Za pomocą szczypiec okrągłych chwytamy drut około 2-3 cm od jednego z końców i zginamy go pod kątem 45 stopni. następnie, wciąż trzymając drut narzędziami, owijamy krótszy jego koniec wokół okrągłej końcówki szczypiec (możemy to zrobić za pomocą palców lub pomóc sobie szczypcami płaskimi). Wielkość powstałego oczka zależy od tego, na jakiej szerokości końcówki szczypiec wykonamy owinięcie.

Warto postarać się, aby lupiki były jak najmniejsze, ponieważ w tego typu delikatnej biżuterii takie prezentują się najlepiej.

Powstało pierwsze oczko – zanim je zamkniemy, musimy przełożyć końcówkę drutu przez oczko łącznika, by oba oczka ze sobą połączyć. Teraz możemy zakończyć nasz lupik: przytrzymujemy nasze oczko szczypcami okrągłymi, a końcówkę drutu owijamy 2 lub 3 razy dookoła bazowej części drutu tuż przy lupiku tak, by powstała sprężynka. Nadmiar drutu należy teraz odciąć szczypcami tnącymi, a końcówkę – dobrze docisnąć za pomocą szczypiec płaskich, żeby nie haczyła. 

Na tak przygotowany z jednej strony element nakładamy wybrane przez siebie koraliki. Teraz możemy już wykonać drugi – końcowy lupik. Musimy go dobrze umiejscowić: po wykonaniu drugiego oczka na drucie nie powinno być żadnego luzu (lub minimalny), a koraliki powinny do siebie ściśle przylegać. Jednocześnie należy jednak pamiętać o zachowaniu odrobiny przestrzeni na nasze owinięcie-sprężynkę. Dlatego właśnie nie chwytamy drutu szczypcami okrągłymi bezpośrednio za koralikami, lecz w odległości 2-3 mm od ostatniego koralika.

Dalej nasz lupik tworzymy tak samo, jak pierwsze oczko: drut zginamy pod kątem 45 stopni, owijamy wokół końcówki szczypiec, a następnie końcówkę drutu dookoła bazowego drucika. Nadmiar drutu odcinamy – tuż przy koraliku, i dobrze dociskamy szczypcami płaskimi koniec drucika. Należy to robić ostrożnie, żeby nie ukruszyć sąsiadującego ze sprężynką koralika.

Tworząc naszą bransoletkę, kolejne druciane elementy będziemy wykonywać cały czas na tej samej zasadzie. Musimy tylko pamiętać każdorazowo o łączeniu ich ze sobą, a więc o przekładaniu drutu przez oczko sąsiadującego elementu przed zamknięciem lupika. Elementy dokładamy symetrycznie po obu stronach łącznika, aż do uzyskania pożądanej przez nas długości bransoletki. 

Nasza bransoletka będzie zapinana na karabińczyk, a po przeciwnej stronie zakończona łańcuszkiem z ogniwami do zapinania, który będzie dodatkową ozdobą oraz umożliwi regulację długości. Łańcuszek oraz zapięcie dołączamy do bransoletki, zahaczając drut o ich oczka podczas tworzenia krańcowych elementów bransoletki. Lupik przy karabińczyku powinien być trochę większy niż pozostałe, żeby zapięcie mogło się swobodnie poruszać – oczko karabińczyka jest zazwyczaj nieco grubsze.

Na końcu łańcuszka możemy jeszcze umieścić ozdobny element w postaci małej zawieszki (dołączamy ją za pomocą ogniwa) lub koralika na szpilce. Ja zdecydowałam się na zakończenie mojego łańcuszka koralikami, dlatego nakładam je na szpilkę, a następnie tworzę lupik – dokładnie w ten sam sposób jak przy drucianych elementach – i łączę go z ostatnim oczkiem łańcuszka. Bransoletka jest gotowa!

Przy tego rodzaju bransoletkach warto eksperymentować z najróżniejszymi materiałami. Jako koraliki bazowe świetnie zaprezentują się zarówno drobne kamienie, jak i najróżniejsze szklane koraliki (TOHO, Miyuki, czeskie koraliki Fire Polish oraz Round Beads lub kryształki Swarovski).
Pochwalcie się swoimi bransoletkami!