Jak wykonać koralikowe kolczyki w kształcie piórek?

Frędzelkowe kolczyki w indiańskim stylu są dobre na każdą okazję. Dzisiejszy projekt nawiązuje kształtem do piórek tak lubianych przez miłośniczki stylu boho. Zaletą tego projektu jest możliwość wykorzystania w nim nawet najmniejszych resztek koralików pozostałych po innych pracach. Sama zdecyduj jak długie chcesz mieć kolczyki i jak bardzo kolorowe, a przy okazji poćwicz z nami ścieg murkowy (brick stitch) i ścieg frędzelkowy (fringe stitch).

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Lista materiałów potrzebnych do wykonania kolczyków w kształcie piórek:

Koczyki możesz wykonać także na bazach w innych rozmiarach i innych kształtach – łezkach, owalach, wrzecionach, kwadratach czy trójkątach.
Do zrobienia kolczyków  możesz także użyć innych koralików, w innym układzie kolorystycznym, ważne żeby stworzyły  ładne frędzelki :). Długość frędzelków także pozostaje w twojej gestii.
Do szycia frędzli polecam nici wiotkie, ładnie układające się i poddające ciężarowi koralików. Najlepsze będą nici S-lonAA, nici Tytan 60E czy nici Tytan 80.


Sposób wykonania Indiańskich piórek:

W pierwszym etapie pracy obszyjesz całą bazę wokół ściegiem murkowym – brick stitch. Ja użyłam do tego koralików Toho 11/0 w kolorze czarnym.
Przygotuj ok. 1,80 m nici i nawlecz igłę. Tak długi kawałek potrzebny jest żeby nie musieć dołączać nici w połowie pracy. Jednak jeśli wolisz pracować krótszymi kawałkami oczywiście możesz pracować takimi.
Nabierz pierwszy koralik, przeprowadź igłę pod bazą, a następnie nad bazą i wróć przez nabrany koralik. Pozostaw ok. 20 cm nici od końca. W finale tą końcówką doszyjesz bigiel, zadbaj więc żeby nie była za krótka.

Nabierz kolejny koralik i tak jak poprzedni doszyj go do bazy przechodząc nicią raz pod, a raz nad bazą. Pilnuj pozostawionej na początku pracy końcówki nici i pierwsze doszytego koralika – aby nie spadł.

Doszyj w ten sposób koraliki na całym obwodzie bazy. U mnie na bazie zmieściło się 39 koralików Toho 11/0.

Zakończ obszywanie bazy przechodząc przez pierwszy doszyty koralik kierując się do wewnątrz, a następnie przez kolejny koralik kierując się na zewnątrz pracy.

W drugim etapie pracy na mniej więcej połowie obwodu doszyjesz ozdobne frędzelki z koralików – ściegiem fringe stitch. Aby uzyskać kształt piórka frędzelki muszą mieć stopniowaną długość.

Schemat pokazuje kolejność nawlekania koralików na poszczególne frędzelki. Doszywając kolejne frędzelki zwiększaj liczbę koralików, a co za tym idzie długość frędzelka. Pierwszy frędzelek to sekwencja nr1, drugi to sekwencja nr2 i nr1, trzeci to sekwencja nr3, nr2 i nr1.  Najdłuższy jest środkowy frędzelek – jedenasty. Od dwunastego zacznij stopniowo zmniejszać liczbę koralików – i tak frędzelek 12 i 10 są takie same, frędzelek 13 odpowiada 9, frędzelek 14 odpowiada 8, itd. aż do 21, który odpowiada pierwszemu.


Nabierz koraliki na pierwszy frędzelek – u mnie są to: czarny Toho 11/0, Fire Polish 3mm i pełniący rolę stopera złoty Toho 15/0. Następnie przeprowadź igłę ponownie przez Fire Polish i Toho 11/0 – pomijając ostatni nawleczony koralik, czyli Toho 15/0. Przeprowadź igłę przez koralik Toho doszyty do bazy będący podstawą frędzelka. 

Nie zahaczając nicią o bazę przejdź przez kolejny koralik Toho kierując się na zewnątrz pracy. Nabierz koraliki na drugi frędzelek – u mnie to 2 Miyuki Delica turkusowe, czarny Toho 11/0, Fire Polish i złoty Toho 15/0, czyli wg. schematu sekwencja 2 i 1. Zawróć w kierunku bazy pomijając ostatni koralik, czyli Toho 15/0. Wyprowadź nić przez kolejny Toho doszyty do bazy i nabierz koraliki na trzeci frędzelek. Doszywając kolejne frędzelki dbaj o to, aby nić NIE była mocno zaciągnięta, bo frędzelki nie będą ładnie się układać. Ja po doszyciu każdego frędzelka delikatnie głaszczą go w dół, żeby poluzować nieco nitkę.

Na mojej bazie umieściłam 39 koralików Toho 11/0 – 21 z nich przeznaczam na doszycie frędzelków, a pozostałe 18 pozostawiam tak jak są. Łatwo policzyć, że 11 frędzelek będzie frędzelkiem środkowym. Każdy kolejny będzie krótszy od poprzedniego. Zwracając uwagę na układ kolorów i długość frędzelków doszyj pozostałe. Na koniec wyjdź nicią z kolejnego bazowego Toho 11/0. Zawiąż nitkę na nitce poprzecznej pomiędzy koralikami Toho 11/0 doszytymi do bazy i przeprowadź końcówkę nici przez kilka sąsiednich koralików, cofając się w stronę frędzelków. Końcówkę nici ukryj we frędzelku, a jej nadmiar odetnij.

Czas na doszycie bigla. Nawlecz igłę pozostawioną na początku końcówką nici. Przechodząc nicią raz w górę raz w dół przez bazowe Toho 11/0 wyprowadź igłę z 9. koralika Toho, tak, aby znaleźć się pośrodku kolczyka.

Nabierz 2 koraliki Toho 11/0, oczko bigla i kolejne 2 koraliki Toho 11/0. Przeprowadź igłę przez kolejny bazowy Toho 11/0. Przejdź igłą pod bazą i wróć przez ten sam koralik Toho, z którego wychodzi nitka. Przeprowadź nić dalej przez wszystkie koraliki pętelki i bigiel i ponownie przejdź przez bazowy Toho, zahacz bazę i wróć w górę przechodząc przez Toho i bigiel. W ten sposób bigiel będzie mocno i stabilnie przymocowany.

Zawiąż supełek na nici poprzecznej pomiędzy koralikami bazowymi i przechodząc przez kolejne bazowe koraliki dojdź do frędzelków, ukryj końcówkę nici we frędzelku. Kolczyk jest gotowy!

Indiańskie pióka - kolczyki z koralikowymi frędzelkami.

Drugi kolczyk wykonaj w identyczny sposób.


Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone