Tym razem przygotowałam dla Was trochę teorii. Montaż zapięcia dla większości z Was pewnie już nie jest problemem. Jeśli jednak trafiłaś do nas po raz pierwszy to zachęcam do zapozanania się z takimi wpisami jak: Jak naprawić zapięcie, czy Wielorzędowa bransoletka, gdzie znajdziesz instrukcje jak zamontować zapięcie.

O ile podkówki mogą być większości z Was znane, o tyle drut francuski i cover na zacisk brzmią już nieco bardziej egzotycznie. Chcę zatem trochę odszyfrować te nazwy i podpowiedzieć, kiedy i po co tego wszystkiego używać.

Drut francuski

Drut francuski to odcinek sprężynki, bardzo cienkiej ( średnica wewn. ok 0,65mm), którą stosuje się przy montażu zapięć. Rolą drutu francuskiego jest osłona nici. Drut jest bardzo delikatny i łatwo się zniekształca, dlatego trzeba uważać, aby go nie zniszczyć w trakcie montażu.

Jak stosować drut francuski?

Przygotuj odcinek o długości ok. 1cm i nawlecz na nitkę, następnie przewlecz nić przez ostatni koralik i zawiąż na supeł. Aby supeł się nie rozwiązał daj odrobinę kleju i przytnij nić lub przytnij a następnie przypal – wersja bez użycia kleju. Dzięki zastosowaniu drutu francuskiego wydłużymy żywotność nici, która w miejscu montażu zapięcia jest najbardziej narażona na przetarcie.

Podkówka

Elementem o podobnym zastosowaniu do drutu francuskiego jest podkówka, czyli osłona żyłki/linki/nici. Podkówka również chroni nasz nośnik przed przetarciem, jednak w przeciwieństwie do drutu francuskiego nie jest tak delikatna. Wgląda jak wygięta rynienka, w którą wprowadza się nośnik (żyłkę/linkę/nici). Po przełożeniu nośnika przez podkówkę zakańczamy go (jeśli mamy nić to po prostu zawiązujemy supeł i wzmacniamy klejem lub przypalamy, w przypadku żyłki/ linki, zakańczamy w kulkach zaciskowych (schemat poniżej).

Wykorzystanie podkówki w montażu zapięcia

Covery na zacisk

Cover to po prostu osłonka w kształcie pękniętej kuli, która zakryje nam kulkę zaciskową.
Kulka po zaciśnięciu wygląda jak mała plaska blaszka. Nie każdemu się podoba, zatem można ją zakryć stosując tzw. cover.
Zobacz poniżej jak zastosować osłonki (covery) na zaciski.

Wykorzystanie coverów na zacisk

Wykorzystanie coverów na zacisk

Mam nadzieję, że teraz będziesz chętnie sięgać po nowo poznane elementy.  😉

Dorota, Royal-Stone