Jedno z najczęściej padających pytań związanych z usługami w naszych sklepach brzmi: czy można wymienić zapięcie na nowe? W większości przypadków odpowiedź jest pozytywna, zapięcie można wymienić na nowe, jednak bardzo często wymaga to przewleczenia całego sznura na nowy nośnik. Przewleczenie zalecane jest też z innego powodu. Skoro metalowe (stalowe, miedziane, srebrne itp.) zapięcie nie wytrzymało próby czasu to najprawdopodobniej nośnik (żyłka, nić, linka jubilerska), na który nawleczone są kamienie, też jest bardzo osłabiony i z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że również wymaga wymiany. Kamienie, szczególnie te często noszone powinny być odświeżane co najmniej raz do roku, a co kilka lat przewlekane na nowy nośnik.  Z doświadczenia (tego prywatnego również 😉 ) wiemy, że naszyjniki czy bransolety przewleka się jednak dopiero, gdy coś się zadzieje.

Różne rodzaje zapięć

Jak zabrać się do wymiany zapięcia?

  1. Przede wszystkim musisz ocenić, czy jesteś w stanie zrobic to skutecznie sama, czy lepiej powierzyć to osobie bardziej doświadczonej.
  2. Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne akcesoria:
  • jeśli wymieniasz nośnik to do wyboru masz nici, żyłkę i linkę jubilerską (nie uwzględniłam gumki, ponieważ nie wymaga montażu zapięcia)

linkę jubilerską stosuje się przy najcięższych  kamieniach oraz ostrych elementach, ponieważ jest najmocniejszym z nośników.

żyłkę polecam do kamieni średniej ciężkości (np. agaty czy kryształ górski wielkości do 14mm)

nici używa się do wszystkich kamieni. Jest niezbędna jeśli zamierzasz supełkować (supełkowanie m.in. zapobiega przesuwaniu się kamienia po nośniku, co ogranicza jego wycieranie, a w konsekwencji  pękanie). Nici zalecam  do pereł i kamieni o niskiej twardości.

  •  elementy wykończeniowe do nośnika, w zależności od metody montażu zapięcia są to:  kulki zaciskowe, podkówka lub drut francuski, łapaczka, tulejka.
  •   na koniec samo zapięcie, takie które będzie:

a) wygodne w użytkowaniu,

b) dopasowane stylem i wielkością do biżuterii,

c) odpowiednio dobrane do nośnika.

Mając skompletowane wszystkie elementy możesz zabrać się za wymianę zapięcia.


Poniżej kilka przykładów z naszych usług

Wymiana zapięcia bez konieczności przewlekania całego sznura.

W obu przypadkach zapięcie jest uszkodzone i nie otwiera się. Aby zamontować nowe wystarczy rozgiąć kółeczko i założyć nowy karabińczyk. Prawda, że proste? 🙂
Jeśli użyte zostało ogniwo zamknięte (zlutowane) lub zapięcie zahaczone jest bezpośrednio o podkówkę ( zdj. nr 1) wtedy przecinamy zapięcie i do istniejącego już kółeczka/podkówki dokładamy nowe ogniwo, takie które będzie można otworzyć. Na nie nakładamy zapięcie.

Poniżej nieco bardziej skomplikowany przykład. Zapięcie zrobione jest z koralików. Z jednej strony mamy pętelkę a z drugiej powinien być guzik (lub koralik), o który zahaczamy pętelkę. Tu tez można poradzić sobie bez przewlekania (wszystko zależy oczywiście od tego, czy dotychczasowa nić jest wystarczająco mocna). Do uszkodzonego końca dowiązujemy nić, na którą następnie nakładamy koralik. Nić kończymy wiążąc.

  


Klasyka przypadku, czyli urwane zapięcie i sznur, który wymaga przewleczenia.

Nić, na której nawleczone są perły jest bardzo słaba więc należy wymienić całość. Dodatkowo zapięcie nie spełnia swojego zadania, ponieważ samoczynnie się otwiera. Wymagana jest zatem wymiana na nowe. Cały sznur pereł przewlekamy na nową nić (SL135-WH lub Griffin NylonPower 0,45mm). Na koniec zakładamy zapięcie. Tu klientka wybrała zapięcie skręcane, którego montaż jest bardzo prosty. Wystarczy przewlec nić z każdej strony zapięcia i zawiązać supły, które schowają się w środku zapięcia.

Podobnie w tym przypadku, cały naszyjnik został przewleczony na nowy nośnik. Tu użyta została żyłka więc do montażu potrzebujemy kulki zaciskowe. Montaż wygląda następująco:

Po nawleczeniu ostatniego koralika nałóż 2 kulki zaciskowe w rozmiarze 2,2 lub 2,5 mm (zależy to od grubości żyłki), następnie przeprowadź żyłkę przez podkówkę. Zahacz o podkówkę zapięcie (a z drugiej strony ogniwo) i przeciągnij końce żyłki przez kulki zaciskowe. Na koniec zgnieć kulki szczypcami płaskimi. Zapięcie jest gotowe 🙂

 

W przykładzie poniżej do montażu zapięcia wykorzystana została nić (SLBC) i łapaczka. Łapaczka to dwie miseczki połączone ze sobą. Służą do zatrzymania supła i umożliwiają montaż zapięcia. Kamienie przewleczone zostały na nową nić, na koniec nałożona została łapaczka, w której ukrywamy supeł. Do łapaczki zamocowane zostało zapięcie.

 

Kolejne przewleczenie i wymiana zapięcia z użyciem nici (czyli bez dodatkowych elementów montażowych). karabińczyk został wymieniony na zapięcie ozdobne. Dodatkowo nic została zabezpieczona podkówką, która chroni przed przetarciem. Jak widać na zdj.1 nić przechodzi bezpośrednio przez ogniwo, co naraża ją na tarcie, a w konsekwencji na pęknięcia. Przy montażu nowego zapięcia zastosowana została osłona na nić w postaci podkówki (podkówkę można zastąpić drutem francuskim).

 

Na zdjęciach powyżej pokazałam z jakimi sytuacjami najczęściej mamy do czynienia, jednak przykłady można by mnożyć bez końca . W poprzednich wpisach w Kąciku dla początkujących znajdziesz informacje dotyczące poszczególnych elementów montażowych (zapięć, ogniw czy narzędzi).

Jeśli chcesz przećwiczyć z nami montaż zapięć zapraszam Cię na warsztaty podstawowe, na których nauczysz się estetycznie zakańczać swoje prace pod okiem doświadczonego instruktora. Możesz też naprawę swojej biżuterii zlecić naszym fachowcom, w każdym z naszych sklepów stacjonarnych wykonujemy usługi naprawy biżuterii.

Zachęcam do przejrzenia swoich szkatułek z biżuterią i wypróbowanie powyższych wskazówek :),

Dorota, Royal-Stone