W poprzednim wpisie pokazałam jak krok po kroku szyć najpopularniejszy sutaszowy wzór, czyli omegę. Wybieraliśmy koraliki, przypomniałam też co to jodełka oraz pokazałam jak zszywać sznurki i wywijać pętelki. Teraz czas na ozdobniki. W tym wpisie pokażę różne ściegi ozdobne, które stosuje się w sutaszowej biżuterii. Zaczniemy jednak od pierwszej ozdoby zakrywającej dziurkę jaka powstała pomiędzy wywiniętymi pętelkami.

Zakrycie przestrzeni między pętelkami

Zazwyczaj po wywinięciu sutaszu do zewnątrz, czyli zrobieniu tzw. pętelek między obszywanym kamieniem a pętelkami pojawia się dziura. Trudno jest zszyć sznurki tak, aby nie zostawić żadnej przestrzeni, zatem musimy ją czymś zakryć. Można w tym celu wykorzystać koraliki Toho lub element ozdobny w postaci czapeczki, lub przekładki.

Poniżej prezentuję kilka przykładów, w jaki sposób można estetycznie zakryć powstałą dziurkę. Pamiętajcie, że wszywany koralik należy doszyć kilkukrotnie. Nie wystarczy, że przeszyjecie go raz. 

Tutorial: Bailamos – kolczyki sutasz z frędzlami

Tutorial: Navajo – Kolczyki indiańskie z koralikowymi frędzlami

Tutorial: Pendulum – wisior w hafcie sutasz

Tutorial: Golden Queen – tutorial na sutaszowe kolczyki z Rivoli Swarovski i chwostem z frędzli na taśmie.

Tutorial: Kolczyki sutasz w jesiennych barwach – Autumn Hues Soutache Earings

Tutorial: Grzebień z sutaszową ozdobą – tutorial

Ściegi ozdobne w sutaszu

Zanim wybierzemy rodzaj ściegu, zaczynamy od doboru nici. Koraliki najlepiej jest doszywać nićmi do beadingu, na przykład Miyuki lub One-G. Jeśli używasz nici do sutaszu, np. Poly Sheen radzę je składać podwójnie. 

Zaczynamy zatem od przygotowania nici i zakończenia jej supłem. Długość nici: około 80cm. Za długa nić będzie się plątała a tego chcemy uniknąć.

Kolejny krok obszywania elementu koralikami to wyprowadzenie igły. Wyjdź igłę od tyłu, czyli wbij ja pod ukosem w filc i wyprowadź przez środek sutaszu, w miejscu, w którym ma się znajdować pierwszy koralik.

Murek

Pierwszym ściegiem, który pokażę będzie tzw. murek. Jest to ścieg koralików ułożonych w szeregu, do których można doszyć kolejne warstwy sznurków.

Na wyprowadzoną nitkę należy nawlec dwa koraliki w jednakowym rozmiarze, a następnie wrócić igłą przez sutasz i filc. Odległość pomiędzy jednym a drugim koralikiem powinna być minimalna, jednak nie można szyć zbyt gęsto, ponieważ koraliki zaczną się falować. Jak widać na 3 zdjęciu odległość pomiędzy koralikiem a wbijana igłą wynosi około 1mm.

W kolejnym kroku wracamy przez ostatni koralik i nawlekamy jeden nowy. Znowu wbijamy się w sutasz w odstępie około 1mm i wyprowadzamy igłę przez filc. Jak poprzednio wracamy przez ostatni koralik i tak doszywamy kolejne.

Murek-schemat

Pikotka

Pikotka to ścieg bardziej ozdobny niż murek i do niej już nie doszyjemy kolejnych warstw sznurków sutasz. Jest to ścieg zewnętrzny, wykańczający pracę.

Do stworzenia pikotki możesz wykorzystać 2 rozmiary koralików. Możesz też wybrać koraliki w różnych kolorach. Jeśli zdecydujesz się na różne rozmiary koralików to pamiętaj, że mniejsze koraliki muszą znajdować się na górze.

Do pikotki polecam wybierać koraliki Toho w rozmiarze 11/0 (przy sznurku) i 15/0 na górze (na zdj. w kolorze złotym).

Na wyprowadzoną z sutaszu nitkę nawlecz 3 koraliki. Jeśli zdecydowałeś się na jeden kolor i rozmiar to masz ułatwione zadanie. Jeśli, tak jak ja wybrałeś różne rozmiary to nawlekasz w kolejności: 11/0 – 15/0 – 11/0 (turkusowy – złoty – turkusowy).

Po nawleczeniu 3 koralików wbij igłę w sutasz tuż przy pierwszym koraliku (zostawiając minimalną przerwę tak, jak w murku – około 1mm). Koraliki już powinny ustawić się tak, aby złoty był nad turkusowymi. Jeśli wbijesz się za daleko, to koralik złoty wpadnie pomiędzy turkusowe, czego nie chcemy.

Teraz dokładamy po dwa koraliki, najpierw jednak trzeba wyprowadzić igłę przez ostatni koralik – zdj. 3.

Na wyprowadzoną igłę nawlecz koraliki w kolejności 15/0- 11/0, znowu wbij się w sutasz a nastpęnie wyprowadź igłę przez ostatni koralik i dodaj kolejne dwa. Obszywanie kontynuuj do samego gońca, czyli do drugiej pętelki. Tworząc ściegi ozdobne zwróć uwagę by zaczynały się i kończyły na tym samym poziomie.

Pikotka – schemat

Falbanka z koralikami Fire Polish i Toho Round

Falbanka z koralików to bardzo efektowny ścieg, wymagający dwóch różnych rodzajów koralików. Polecam Fire Polish (FP) i Toho 15/0. Ścieg ten powstaje na dwóch etapach i tutaj tak naprawdę masz dwie możlowości ozdobienia brzegu. Możesz zostawić samo obszycie FP, lub tak jak ja dodać falbankę z koralików Toho 15/0.

  • Obszycie koralikami Fire Polish 3mm.

Zaczynamy od wyprowadzenia igły w miejscu, w którym chcemy, aby ścieg się zaczynał. Następnie nawlekamy koraliki wg schematu: Toho 15/0 – FP 3mm – Toho 15/0 i wbijamy igłę w sutasz za ostatnim koralikiem, czyli za Toho 15/0. Aby doszyć kolejne koraliki, musimy wyprowadzić igłę w górę. Wychodzimy wbijając sie od tyłu w filc i wyprowadzamy igłę między koralikiem FP i Toho. Następnie przechodzimy przez koralik Toho i nawlekamy dwa kolejne według schematu: Fire Polish – Toho 15/0. W ten sposób obszywamy omegę od pętelki do pętelki.

  • Falbanka z koralików Toho 15/0

Element sutaszowy możemy zostawić tylko z obszyciem Fire Polish, lub rozbudować go dodając koralikową falbankę.

Jeśli masz jeszcze wystarczająco długą nitkę to możesz szyć nią dalej, jeśli nie, przygotuj nowy odcinek nici.
Wyprowadź igłę pomiędzy ostatnim a przedostatnim koralikiem, a następnie przejdź przez ostatni koralik (TR 15/0) i nawlecz 6 koralików Toho 15/0.

 *Ilość koralików będzie zależała od wielkości koralika Fire Polish oraz od tego, jak dużą falbankę chcesz uzyskać.

Po nawleczeniu 6 koralików przeprowadź igłę przez koralik Toho znajdujący się pomiędzy najbliższymi koralikami Fire Polish. Następnie nawlecz 6 kolejnych koralików i znowu przejdź przez Toho między  koralikami Fire Polish. Obszywanie kontynuuj aż dojdziesz do ostatniego koralika.

Poniżej wykorzystanie tego  ściegu w broszce z tutorialu: Heather Dream

Tutaj użyte zostały koraliki FP w rozmiarze 4mm oraz większa ilość koralików Toho na falbankę.

Obszycie pojedynczymi koralikami – Stop Bead Stitch i Fringe Stitch

Ostatnim ściegiem, który chcę Wam pokazać, jest obszycie pracy pojedynczymi koralikami, lub koralikowymi frędzlami.

Jak zwykle należy wyprowadzić igłę w miejscu, w którym chcemy zacząć doszywanie koralików, następnie nawlekamy dwa koraliki zazwyczaj jeden jest koralikiem większym np. Toho Round 8/0 a drugi bardzo mały. Drugi koraliki test to tzw. koralik stopujący i często wybiera się go w neutralnym, nierzucającym się w oczy kolorze. Każdy koralik wszywamy pojedynczo. Schemat Stop Bead Stitch przedstawiam poniżej:

Stop Bead Stitch

Ten sam ścieg, tylko w wersji wydłużonej pozwala na tworzenie frędzli. Jest to tzw. Fringe Stitch. Jełsi zdecydujesz się na doszywanie frędzli które na środku sa dłóższe i skracają się ku brzegom to polecam zaczęcie szycia od środka i rozchodzenie się na boki.

Zwróć uwagę na nici, które powinny być one miękkie i lejące, aby frędzle ładnie się ułożyły. Polecam nici Ariadna Tytan 80, ponieważ są cienkie, a zarazem bardzo mocne. Nie należy też doszywać ich na sztywno, frędzle muszą swobodnie falować.

Fringe Bead Stitch

Tutorial: Navajo – Kolczyki indiańskie z koralikowymi frędzlami

W następnej części pokażę jak doszywać kolejne warstwy sznurków sutasz do koralikowego murka oraz jak wykańczać brzegi sznurkiem skręcanym i taśma koronkową.

Zajrzyj też tutaj:

niezbędnik sutaszystki. Jak szyć sutasz

Miłego szycia,

Dorota, Royal-Stone