Niedawno, w naszym sklepie internetowym www.royal-stone.pl pojawiły się zestawy startowe do haftu sutasz.  Teraz, za pomocą jednego kliknięcia będziecie mogli nabyć wszystkie niezbędne akcesoria do sutaszu wraz z dołączonym, jednym z trzech 3 dostępnych, zestawem kolorystycznym. Stworzone przez nas sutaszowe niezbędniki przeznaczone są dla osób, które pragną poznać tę technikę i za pomocą załączonych materiałów oraz akcesoriów stworzyć pierwszą parę kolczyków. Zestawy startowe mogą być świetnym prezentem dla osób, które kochają rękodzieło i pragną odkrywać jego nowe obszary.

*W sklepach stacjonarnych dostępne są książeczki z tutorialem bez zestawu.


Poza sutaszowym poradnikiem w formie zestawu przygotowałam kilka wskazówek dla początkujących.

1. Sznurki (soutache braids) sutasz

Sutasz różni się od siebie szerokością i grubością. O ile kupując jeden rodzaj takie różnice zdarzają się rzadko (Pega acetat kolor kremowy- nieco inny niż pozostałe), o tyle w przypadku zupełnie różnych firm dysproporcja może być bardzo duża np. sutasz USA – POLY ok. 2,8mm, sutasz chiński 3-3,5mm. Dla początkującej sutaszowiczki może okazać się to problem, ponieważ węższy sznureczek będzie się „chował” pod szerszym. W zależności od materiału z jakiego są wykonane sznurki mają inny połysk, jedne są bardziej matowe a inne znów błyszczące, musimy pamiętać o tym, ponieważ nie zawsze takie połączenie jest atrakcyjne.

Osobom początkującym polecam sznurki acetatowePega acetat lub Italy, ponieważ łatwiej je ułożyć i szyć niż sznurki wiskozowe. Sznurek chiński może różnić się pomiędzy kolorami w swojej strukturze, co również utrudnia szycie (zdarza się, że w zależności od partii produkcji mogą się różnić sztywnością).

Osobną grupą są sznurki metalizowane, które także znacznie różnią się między sobą. Część sznurków metalizowanych jest bardzo sztywna, szeroka i ma gęsty oplot. Takie sznurki szyje się dość ciężko jednak ładnie usztywniają pracę. Inne znów są miękkie a oplot mają dość rzadki dlatego trzeba uważać w trakcie szycie by nie odsłonić rdzenia (np. Pega metalik czerwony, niebieski, zielony). Bez względu na to, który sznurek metalizowany wybierzesz, zawsze musisz obchodzić się z nim bardzo delikatnie, aby szyjąc nie przerwać oplotu i tym samym uszkodzić jego struktury.

Bardzo pomocne może okazać się opracowanie MAB- Magdaleny Bielskiej, które pojawiło się jakiś czas temu na naszym blogu:

Test sznurków sutasz cz. 1
Test sznurków sutasz cz. 2 – METALIKI

Bez względu na to jakie sznurki wybierzesz musisz pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. Problem oczywiście nie dotyczy tych, którzy kupują całe szpule. Jeśli jednak wybierasz krótsze odcinki przechowuj się starannie zwinięte w woreczkach strunowych lub po zakupie nawijaj je – służą temu np. pasmanteryjne bretki lub możesz wykorzystać rolkę po ręcznikach papierowych. Pogniecione sznurki szyje się o wiele trudniej, a praca jest mniej estetyczna. Jeśli jednak już sznurek się splątał i wygniótł możesz go delikatnie przeprasować, również za pomocą prostownicy do włosów 😉

2. Wykorzystuj stare guziki i ozdobne elementy 
Rozpoczynając swoją przygodę z sutaszem zacznij od przejrzenia własnych szkatułek i kuferków, w których skrywa się wiele skarbów. Dzięki tej technice możesz dać starej biżuterii nowe życie. Wykorzystaj pozrywane i zdekompletowane sznury korali wybierając pojedyncze paciorki, użyj np. klipsów jako kaboszonów lub obszyj sutaszem stare guziki.

Oczywiście, jeśli nie masz w swoich zasobach żadnych koralików, które nadawałyby się do obszycia sutaszem, polecam kamienie i koraliki z płaskim spodem- kaboszony, monetki, łezki, kryształy Swarovski Rivoli itp.

3. Drobne koraliki tzw. seed beads
Bardzo ważne w sutaszu jest trzymanie równych linii. Wszelkie nieplanowe pofałdowania są od razu widoczne i najciekawszej nawet pracy odbierają estetycznego wyglądu. Oprócz pracy nad własnym warsztatem staraj się wybierać koraliki, które ułatwią ci ładne wykończenie. Polecam ogólnodostępne koraliki Toho lub Miyuki. Popularne są też czeskie koraliki firmy Preciosa, jednak decydując się na nie należy pamiętać, że ich jakość odbiega nieco od japońskich seed beads’ów.

4. Czym szyć, czyli igły i nici
Do sutaszu należy wybierać igły cienkie, tak aby bez trudu wbijały się w gęsty sznurek, nie hacząc go, oraz abyś miała pewność, że przejdą przez wszystkie koraliki. Zatem świetnie spełnią się tu igły do koralików w rozmiarach od 10 – 13 np. John James, Pony czy Clover. W duecie z iglą występuje oczywiście nitka. Najbardziej popularna to nić monofilowa czyli żyłkowa. Dostępna jest najczęściej w wersji bezbarwnej, co jest bardzo wygodne szyjąc wielokolorowe prace. Nić monofilowa bezbarwna „wybacza” też drobne błędy, ponieważ nie rzuca się w oczy. Jest dość mocna jednak w trakcie szycia często się plącze. Do sutaszu możesz też wykorzystywać nici przeznaczone do beadingu np. One-G, Miyuki Thread, K.O. Sprawdzą się nici Ariadna Tytan 80 lub Poly Sheen – typowe nici pasmanteryjne. Wybierając kolorowe nici musisz pamiętać, że wszelkie złe przeszycia będą widoczne, a także że nie zawsze uda Ci się uszyć całą rzecz jedna nitką. Będzie to zależało od kolorów jakich użyłaś w swoim projekcie.

5. Wykończenie – co nakleić i jaki klej wybrać? 
Ostatnią kwestią jest wykończenie sutaszowych prac. Pojawiające się pytania dotyczą najczęściej tego, co powinno znaleźć się na odwrocie szutaszu oraz czym kleić.  Najpopularniejszym materiałem wykończeniowym jest filc, ale równie dobrze sprawdzi się cienka skórka licowa lub zamsz. Możesz wykorzystać wszelkie eko-skóry, alcantarę czy welur.  Ważne jest, aby materiał nie był bardzo gruby, nie strzępił się i był odpowiednio gęsto tkany tak, by nie przepuszczał kleju.
W kwestii samego kleju przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, czy nadaje się do tekstyliów, czy po wyschnięciu jest elastyczny i bezbarwny, jaki jest czas schnięcia oraz jak zachowuje się w kontakcie z wodą.  Najpopularniejszymi klejami wśród sutaszystek są: Bostik, Hasulith, Gutermann, Rayher Schmuck- Kleber. Podobnie jak w przypadku sznurków sutasz zachęcam do zapoznania się z testem klejów, przygotowanym dla nas przez Joannę Mendykę Bluefairy.

Test klejów cz.1
Test klejów cz.2
Test klejów cz.3
Test klejów. Podsumowanie.

W kwestii wykończenia warto wspomnieć o impregnacie. Impregnat jest płynem, który zapobiega brudzeniu się sutaszu oraz łapaniu wilgoci (działa jak impregnaty stosowane do butów). Należy jednak zwrócić uwagę do czego jest przeznaczony. Nie każdy impregnat do tekstyliów będzie nadawał się do sutaszu. Niektóre płyny odbarwiają sznurki, powodują żółknięcie i niszczą koraliki. Wato zatem zaopatrzyć się w produkt sprawdzony i przeznaczony przede wszystkim do delikatnych materiałów.


Zestawy startowe sutasz zawierają:
 19-IMG_2384 IMG_9911

– instrukcję obrazkową w formie książeczki, a w niej opis i zdjęcia, jak krok po kroku wykonać kolczyki sutasz, niezbędnik sutaszystki, opis sznurków szutasz.

– igły John James 10/13;

– nić monofilową Conitex fi: 0,12mm (280m/szpl);

– impregnat do sutaszu 40ml;

– klej do tekstyliów Hasulith 30ml;

– bretki do przechowywania sutaszu – 3 szt.

Oprócz wyżej wymienionych akcesoriów w zestawie znajdują się materiały niezbędne do wykonania jednej pary kolczyków.

Zestawy dostępne są w 3 wersjach kolorystycznych:

25-IMG_2390

1. Zestaw startowy do sutaszu 1 – fuksja

– sznurki sutasz Pega acetat – Y4410/1m, Y1822/0,5m, Y2300/0,5m;

– sznurek skręcany Pega 2,5mm – A4203/0,5m;

– filc wiskozowy fuksja (8436274) – 10×15cm;

– koraliki DOME BEADS – 2x DMA 48265;

– koraliki Fire Polish – 4x FPA-95200;

– koraliki Toho round – TR-11-356;

– chwosty 2× 7-549-p;

– bigle otwarte ze stali chirurgicznej – 1 para;

– ogniwa otwarte – 2 szt.

2. Zestaw startowy do sutaszu 2 – turkus

– sznurki sutasz USA POLY – ST1320/1m, ST1560/0,5m, ST1350/0,5m;

– sznurek skręcany Pega 2,0mm – A7401/0,5m;

– filc wiskozowy turkusowy – 10×15cm;

– koraliki DOME BEADS – 2x DMA 48655;

– koraliki Fire Polish – 4x FPA-67281;

– koraliki Toho round – TR-11-413;

– chwosty 2× 7-549-w;

– bigle otwarte ze stali chirurgicznej – 1 para;

– ogniwa otwarte – 2 szt.

3. Zestaw startowy do sutaszu 3 – beż

– sznurki sutasz Pega acetat – Y4200/1m, Y1906/0,5m, Y1822/0,5m;

– sznurek skręcany Pega 2,5mm – A1901/0,5m;

– filc wiskozowy turkusowy – 10×15cm;

– koraliki DOME BEADS – 2x DMA 98542;

– koraliki Fire Polish – 4x FPA-95600;

– koraliki Toho round – TR-11-279;

– chwosty 2× 7-549-d;

– bigle otwarte ze stali chirurgicznej – 1 para;

– ogniwa otwarte – 2 szt.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące techniki sutasz, sznurków i akcesoriów wykorzystywanych w tworzeniu biżuterii zachęcam do kontaktu ze mną. Możesz też zapisać się na warsztaty sutasz od podstaw.

Dorota z Royal-Stone

04-IMG_2510