Dzięki tutorialowi przygotowanemu przez Anię Zalewską – laureatkę Konkursu biżuteryjnego Kalendarz Royal-Stone 2017 – poznacie łatwy sposób wzbogacenia Waszych projektów biżuteryjnych. Przygotowane przez Was elementy z blaszek nie muszą być  płaskie – jak w łatwy sposób nanieść na nie zaplanowany przez siebie wzór dowiecie się z niniejszego wpisu. Wraz z Anią serdecznie zapraszamy do lektury i oczywiście do tworzenia! <3

WAŻNE: W procesie wytrawiania wykorzystywane są substancje chemiczne. Zanim przystąpisz do pracy koniecznie zapoznaj się z warunkami ich bezpiecznego użytkowania podanymi przez producenta i bezwzględnie stosuj konieczne środki ochronne (środki ochrony ciała, wentylowanie pomieszczenia itp).

A teraz oddajemy głos Ani 🙂

 

I. Potrzebne materiały

Do wykonania kolczyków będą potrzebne:

Blacha miedziana o grubości 0,5 mm.  Jeśli zechcesz blachę miedzianą możesz zastąpić mosiężną, wówczas jednak warto też zastosować wszystkie pozostałe elementy z mosiądzu (druty, łańcuszek).

– Dowolne minerały lub koraliki szklane w kształcie kropli (2 sztuki).

– Dowolne nawiercone kulki wybranych przez Ciebie minerałów lub szklane (4 sztuki).

Drut miedziany o średnicy 0,5 mm oraz 0,8 mm

Łańcuszek miedziany – ja wybrałam miedziany łańcuszek typu “rolo” dostępny w Royal-Stone.

 

01_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

 

A teraz niezbędne przyprawy widoczne na zdjęciu niżej:
– tusz permanentny
– marker permanentny
– stempelek z ćmą (podkradziony dziecku) 🙂
– szablon do rysowania kółek

02_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

 

 

Konieczne będą także dodatki:
– nadsiarczan sodowy (dostępny w sklepach dla elektroników) który spełni rolę naszego wytrawiacza wzorów 🙂
– preparat do odtłuszczania powierzchni blachy (np aceton).
– waciki,
– papier ścierny z ziarnem 500,
– komplet szczypiec: płaskie, okrągłe i tnące.

oraz:
– nożyce do blachy, oraz narzędzie do wykonania w niej otworów (wiertarka ręczna lub elektryczna)),
– palnik (do zrobienia szpilek z drutu),
– nieduży słoiczek,
oksyda,
Przydatna będzie też waga.

03_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

 

II. Trawienie wzoru

 

Wszystkie składniki przygotowane? Możemy zaczynać 🙂

1. Na początek musimy przygotować powierzchnię blachy. Matowimy ją (przecieramy) papierem ściernym, a następnie odtłuszczamy przecierając wacikiem nasączonym odpowiednim preparatem (np acetonem).

2. Teraz na przygotowaną powierzchnię nanosimy wzór (czyli maskujemy te miejsca, które mają zostać nietknięte przez nadsiarczan sodowy w trakcie wytrawiania). Aby uzyskać na powierzchni blachy rysunek ćmy posłużyłam się stemplem. Rysunek odbity za pomocą stempla możemy dodatkowo uzupełnić odręcznym rysunkiem wykonanym markerem permanentnym (wykonaj rysunek wg Twojego pomysłu i uznania). Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu, zawsze możemy zmyć wzór i spróbować raz jeszcze. Odbijanie stempelków na blasze nie jest wcale takie łatwe, jednak warto chwilę się pomęczyć bo od tego czy wzór naniesiemy starannie będzie zależał finalny efekt.

WAŻNE: Pamiętaj, że maskujemy (czyli zamalowujemy markerem) te miejsca, które mają pozostać “nietknięte” przez nadsiarczan sodowy.

Dobrze jest też już na tym etapie pomyśleć o otworach montażowych, gdyż po zakończeniu może się okazać, że w naszym projekcie zabrakło na nie miejsca 🙂

04_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

3. Nożycami wycinamy kształty naszych kolczyków z blachy oraz wiercimy zaplanowane otworki. Nasze kolczyki będą miały wzór z obu stron, więc na drugiej stronie blaszek nanosimy rysunki w sposób identyczny jak opisany w pkt 2. Jeśli wolisz wzór jednostronny wówczas całą 2-gą stronę maskujesz, czyli zamalowujesz dokładnie w całości markerem, co osłoni blachę przed działaniem preparatu chemicznego.

05_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

4. Pora na przygotowanie roztworu trawiącego. Blaszki są niewielkie więc wystarczy słoiczek o pojemności 100 ml. Zgodnie z instrukcją właściwe proporcje to 1000 g na 5 litrów wody. Czyli na 100 ml wystarczy 20 gram wytrawiacza. Wytrawianie powinno przebiegać w temperaturze 50 stopni, ale tak małe naczynie będzie się szybko studzić, więc zalewamy proszek mocno gorącą wodą i mieszamy drewnianą szpatułką aż do całkowitego rozpuszczenia.

06_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone
5. Umieszczamy blaszki w roztworze. Aby obie strony trawiły się równomiernie najlepiej będzie powiesić je na miedzianych haczykach (możemy do tego wykorzystać w tym przypadku uprzednio wywiercone otworki).

07_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

6. Jeśli wszystko działa jak należy roztwór zacznie zmieniać kolor na niebieski i pojawią się w nim bąbelki. Szybkość trawienia zależy od wielu czynników – miedzy innymi temperatury roztworu, jego stężenia i stopnia zużycia. W naszym przypadku na uzyskanie wyraźnego wzoru powinno wystarczyć około 15 minut.

WAŻNE: W czasie trawienia należy poruszać blaszkami lub wyjąc je kilkukrotnie z roztworu, w przeciwnym razie osadzające się na nich bąbelki mogę zepsuć trawiony rysunek. W miejscu gdzie na metalu powstaje bąbelek zatrzymuje się proces trawienia gdyż gaz nie dopuszcza do powierzchni metalu roztworu trawiącego.

08_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

7. Poruszając blaszkami sprawdzamy przy okazji głębokość wytrawienia. Kiedy uznamy że jest ona wystarczająca do naszych potrzeb wyjmujemy blaszki z roztworu, płuczemy w wodzie i usuwamy przy pomocy papieru ściernego pozostałe na blaszkach ślady markera (czyli nasz rysunek). W ten sposób zakończyliśmy etap wytrawiana zakończony pojawieniem się na naszych blaszkach wypukłych rysunków ćmy, a z drugiej strony wzorów geometrycznych.

 

III. Wykończenie

 

8. Teraz pora na dokończenie pracy, czyli wykorzystania naszych blaszek do wykonania kolczyków. Tym razem potrzebne nam narzędzia i materiały to szczypce, drut, kamienie oraz łańcuszek.
Z drutu 0,8 mm przygotowujemy szpilki topiąc ich końce palnikiem. Pod półkolami zawieszamy na nich krople onyksu. Drut owijamy wokół kamienia tworząc “czapeczkę” a sam jego koniec zawijamy okrągłymi szczypcami w pętelkę. Drutem 0,5 mm montujemy w górnych otworach łańcuszek miedziany pamiętając by liczba oczek łańcuszka była nieparzysta i sprawdzając czy łańcuszek jest równo ułożony.
Z drutu 0,8 wyginamy bigle. Możemy je dodatkowo ozdobić kuleczkami onyksu. Montujemy bigle w środkowym oczku łańcuszka. Kolczyki są już właściwie gotowe.

09_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone
9. Pozostaje już tylko podkreślenie wzoru przy pomocy oksydy.

10_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

A tak wygląda druga strona po przetarciu papierem ściernym 🙂

11_trawienie_wzoru_biżuteria_tutorial_Anna_Zalewska_Royal-Stone

Danie gotowe – można podawać do stołu.
Chciałam powiedzieć, kolczyki gotowe – można zawiesić w uszach 🙂

 

 

Serdecznie dziękujemy Ani za przygotowanie tutoriala, a przy okazji chcemy Wam pokazać jak wielki potencjał tkwi w technice zdobienia metalu trawieniem.   Na zdjęciach poniżej prezentujemy trzy wspaniałe prace Artystki nagrodzone w Konkursie biżuteryjnym Kalendarz Royal-Stone 2017.

 

02 I_miejsce_A_Zalewska_Raj utracony_jubilerstwo

 

13_w_Anna_Zalewska_metaloplastyka_konkurs_biżuteryjny

 

03_II_miejsce_Anna_Zalewska_Skok_do_przyszłości_Royal-Stone

Życzymy Wam satysfakcjonującej i owocnej pracy z metalem

Ania Zalewska i Ekipa Royal-Stone