Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl tutoriali powstałych w ramach zabawy dla blogerów Polecam RoyaLOVE. Wpisy będziemy publikować przez cały okres trwania zabawy tj. do końca 2016r. Mamy nadzieję, że staną się one dla Was dobrą pomocą w biżuteryjnych wyzwaniach.
Dziś zapraszamy na tutorial autorstwa Weroniki – Weraph, w którym pokaże ona praktyczne zastosowanie ściegu C-RAW i tak poszukiwane przez Was sposoby na formowanie wykonywanych nim elementów.


Wykorzystując  pokazywany  przez Ewę Gostkowską ścieg cubic RAW wykonamy wisior, który doda animuszu jesiennym kreacjom.

 Materiały:

Koraliki Retro Vintage Bead 20mm (tu 4-403-b)
– dwa kolory koralików  11/0 round (tu Toho: metallic bronze A i permanent finish matte galvanized green teal B)
– koraliki 15/0 round (tu Toho metallic bronze)
– 8 koralików Fire Polish 3mm (tu gold bronze)
igła do koralików w rozmiarze 12
– nici dobrane pod kolor koralików lub bezbarwna żyłka

Materiały wisior Weronika Kaczor

Ewentualne elementy wykończeniowe:

rzemień (tu 7-502 ) lub łańcuszek
ogniwka fi 8mm lub szpilka
końcowki do rzemieni (tu 6-584-c )
– opcjonalnie chwost

materialy-wykonczeniowe

Na schematach koraliki przedstawione są w następujący sposób:

jakie koraliki legenda z napisami

Oznaczenia koralików stosowane na schematach

 

Część I – Oplecenie kuli.

1. Stosujemy ścieg RAW (right angle weave) aby otrzymać odcinek o długości 19 krzyżyków. Nabieramy 4 koraliki 11/0 koloru B.

Cz 1 punkt 1

2. Ponownie przechodzimy przez wszystkie koraliki, zawiązujemy supełek pomiędzy początkiem i końcem nitki/żyłki.

Cz 1 punkt 2

3. Przechodzimy przez jeden, najbliższy koralik. Nabieramy 3 koraliki B i wracamy do koralika z którego wyszliśmy.

 Cz 1 punkt 3

4. Przechodzimy przez dwa koraliki (na godzinie 6 i 3), nabieramy trzy koraliki i wracamy do koralika z którego wyszliśmy.

Cz 1 punkt 4

5. Przechodzimy przez dwa koraliki (na godzinie 12 i 3), nabieramy trzy koraliki i wracamy do koralika z którego wyszliśmy.

Cz 1 punkt 5

6. Powtarzamy kroki 4 i 5 do uzyskania odcinka o długości 19 krzyżyków.

Cz 1 punkt 6

7. Przechodzimy do koralika u dołu (na godzinie 6). Następnie odwracamy pracę o 180 stopni, nabieramy trzy koraliki i przechodzimy przez koralik z którego wyszliśmy.

Cz 1 punkt 7

8. Przechodzimy przez pierwszy dodany w punkcie 7 koralik (na godzinie 3). Nabieramy dwa koraliki i przechodzimy przez koralik który już jest na godzinie 6, i ten z którego wychodzimy.

Cz 1 punkt 8

9. Przechodzimy przez dwa koraliki (na godzinie 12 i 3) oraz przez koralik na 6 z kolejnego krzyżyka. Nabieramy dwa koraliki i wracamy do koralika z którego wyszliśmy.

Cz 1 punkt 9

10. Przechodzimy przez dwa koraliki (na godzinie 6 i 3). Nabieramy dwa koraliki i przechodzimy przez koralik na 6 z kolejnego krzyżyka.

Cz 1 punkt 10

11. Powtarzamy kroki 9 i 10 do końca odcinka.

12. Przejdziemy do zszycia odcinka w kółko. Wychodzimy z koralika skrajnego (na godzinie 3). Nabieramy jeden koralik i przechodzimy od góry w skrajny koralik z drugiej strony odcinka. Nabieramy jeden koralik i przechodzimy przez koralik z którego zaczęliśmy ten punkt.

Cz 1 punkt 12

13. Ponownie przechodzimy przez koralik na 12, na 3 i na 6. Przechodzimy przez koralik poniżej, na 9. nabieramy 1 koralik i przechodzimy przez koralik na aktualnej 3 i 12. Przechodzimy koralikami na skraj kołeczka.

Cz 1 punkt 13

14. Umieszczamy Vintage Bead wewnątrz kołeczka. Powinno ściśle przylegać do kuli. Nie przyszywamy Vintage Bead przez dziurki w kuli. Na grafice ujęłam jedynie koraliki skrajne, które będą używane w następnych kilku krokach.

Cz 1 punkt 14

1-TUTORIAL14

15. Pomiędzy koraliki skrajne, dodajemy pojedynczo koraliki 11/0 w kolorze A. Przechodzimy jeszcze raz, przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

Cz 1 punkt 15

16. Pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu (punkt 15), dodajemy koraliki pojedynczo w sekwencji: 1A, 1 x 15/0, 1x 15/0, 1x 15/0, 1A. Powtarzamy sekwencję jeszcze trzy razy, przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy koralik dodany w tym rzędzie.

Cz 1 punkt 16

17. Dodajemy koraliki pojedynczo w sekwencji: 1A, 1×15/0, 1×15/0, 1A. Pomijamy dodanie koralika pomiędzy koralikami 11/0 (A). Powtarzamy zarówno pominięcie jak i sekwencję jeszcze trzy razy. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

Cz 1 punkt 17

 18. Dodajemy koralik 1A, pomijamy dodanie koralika 15/0, dodajemy koralik 1A. Przechodzimy koralikami 11/0 tworząc literę V, do kolejnego miejsca w którym dodajemy koralik 1A. Powtarzamy proces do uzyskania całego rzędu. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

Cz 1 punkt 18

19. Pomiędzy koraliki A z poprzedniego rzędu, w miejscu gdzie poniżej są 15/0, dodajemy koraliki FP 3mm. W sumie dodajemy 4 koralki FP.

Cz 1 punkt 19

20. Przechodzimy na drugą stronę kołeczka z koralików B. Powtarzamy punkty od 15 do 19, starając się by jedna i druga strona była uszyta tak samo. Obracamy kulę w plecionce tak by wzór był osadzony w satysfakcjonującym dla nas miejscu.

1-Cz 1 punkt 20 foto

Część II – Wykonanie elementu ozdobnego.

 Element ten wykonany jest ściegiem cubic RAW. Wykorzystamy plastyczność ściegu do stworzenia ozdobnej formy otaczającej oplecioną kulę.

 1. Wykonujemy odcinek ściegiem cubic RAW, z koralików 11/0 A, do osiągnięcia odcinka z 16 kostek. Najprościej policzyć elementy licząc skrajne koraliki.

1-Cz 2 punkt 1

2. Zakręcamy pod kątem prostym, czyli do 16 kostki dobudowujemy z boku, prostopadle, odcinek z 18 kostek. Na grafice pokazałam już to jak będziemy wyginać figurę z cubic RAW. Ten ścieg jest bardzo plastyczny.

2-Cz 2 punkt 2

 3. Ponownie zakręcamy pod kątem prostym (na grafice kąt nie jest zachowany), czyli do ostatniej kostki dobudowujemy odcinek z 3 kostek.

Cz 2 punkt 3

4. Ponownie zakręcamy pod kątem prostym (jak na grafice), czyli do ostatniej kostki dobudowujemy odcinek z 3 kostek.

Cz 2 punkt 4

5. Ostatni już raz, zakręcamy pod kątem prostym, czyli do ostatniej kostki dobudowujemy odcinek z jednej kostki, a następną łączymy z początkiem elementu. Wyjdzie nam coś, na kształt rybki.

Cz 2 punkt 5

1-Cz 2 punkt 5 foto

6. Przechodzimy na wewnętrzny skraj pierwszej kostki. Łączymy wewnętrzne krawędzie elementu za pomocą czterech koralików, tak by to też była kostka. (na grafice widoczne są tylko dwa koraliki z wierzchniej warstwy).

Cz 2 punkt 6 2-Cz 2 punkt 6 foto

Część III – zszycie elementów ze sobą i wykończenie

 1. Na oplocie kuli przechodzimy środkowego rzędu koralików oznaczonych na grafice gwiazdką.

Cz 3 punkt 1

2. Zszywamy kulę z elementem ozdobnym w kilku miejscach, zaznaczonych na grafice. Dla ułatwienia zaznaczyłam kostki liczbami.

3-Cz 3 punkt 2

3. Przechodzimy do skrajnych zewnętrznych koralików z elementu ozdobnego. Wszywamy pojedynczo koraliki 11/0 B pomiędzy skrajne koraliki. Wykonujemy to zarówno na przednim jak i na tylnym skraju pracy. Nada to figurze sztywności.

4-Cz 3 punkt 3

1-Cz 3 punkt 3 foto

4. Zakładamy ogniwka do wystających górnych kostek. Wklejamy i zaciskamy końcówki na rzemieniu o odpowiadającej nam długości. Do wisiora, w analogiczny sposób można umocować chwost.

Amfora Wisior Weronika Kaczor Weraph

Serdecznie pozdrawiam

Weronika Kaczor
WERAPH

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz