Wiemy, że proponowane przez nas tutoriale cieszą się Waszym uznaniem i chętnie z nich korzystacie. Dziś pokazujemy tutorial troszkę inny niż pozostałe. Pani Ewa Gostkowska pokazuje w nim jak prawidłowo wykonać bardzo efektowny ścieg C-RAW czyli Cubic Right Angle Weave. Jest to ścieg, którym można wyplatać bransolety i ozdobne sznury do naszyjników. Stosując różne kolory, kształty i rozmiary koralików otrzymamy różne, bardzo efektowne prace. Zachęcamy do poznania tego ściegu i do eksperymentów z różnymi koralikami. Oddajmy zatem głos pani Ewie.


Jest to tutorial na podstawowy ścieg C-RAW, należy go wykonywać na żyłkach, które zapewnią sztywność pracy; nitka do beaadingu jest do tej pracy jest zbyt wiotka . Aby gotowy sznur był odpowiednio sztywny należy dopasować grubość żyłki do wielkości koralika, np. żyłka grubości 0,25mm jest odpowiednia do koralików 11/0, a do 15/0 już zbyt ciasna i zbyt mocno usztywnia pracę. Wszystko też zależy od tego, jaki kształt chcemy uzyskać – jeśli jest to prosty sznur sztywność nie będzie tu wielką przeszkodą, natomiast przy okręgach dobór odpowiedniej żyłki ma znaczenie kluczowe. Dlatego polecam kierować się moją sugestią, ale w głównej mierze próbować samodzielnie i dopasować wielkość koralika jak i żyłki do indywidualnego projektu.

 

Na potrzeby tego tutoriala użyłam kontrastowej żyłki, aby jej przebieg był bardziej widoczny. Docelową pracę należy wykonywać na żyłkach przezroczystych, widoczny powinien być wzór z koralików, a nie żyłka.

 

W tutorialu użyłam dwóch kolorów koralików (hematyt oraz czerwony), aby łatwiej było rozpoznać części podstawowej „komórki” ściegu. Podstawą ściegu jest tworzenie swego rodzaju sześcianów.

1. Nawlekamy na żyłkę 4 koraliki (u mnie kolor hematyt, będą one tworzyły dół naszego sześcianu). Każda ścianka, podstawa i góra musi zawierać w sumie 4 koraliki, każdy etap kończymy w koraliku w którym go zaczęliśmy. Przewlekamy żyłkę przez pierwszy koralik, tak aby powstało kółko. Mamy już podstawę naszej konstrukcji.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stonec-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

2. Nawlekamy 3 kolejne koraliki czerwony, hematyt, czerwony, które stworzą pierwszą ścianę (koraliki czerwone) i pierwszy element góry (koralik hematyt) sześcianu. Żyłkę przewlekamy zwrotnie przez ten koralik z którego żyłka wychodziła, tak aby powstało kółko. Mamy 4 koraliki.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone 04-4a

3. Tak wygląda podstawa oraz pierwsza z 4 ścianek komórki podstawowej.  Aby zacząć kolejną ściankę musimy przenieść się do kolejnego koralika podstawy.

05-5a c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

4. Dla zbudowania drugiej ścianki sześcianu nawlekamy już tylko dwa koraliki (jeden czerwony na ścianę , drugi hematyt na górę),  koralik czerwony z poprzedniej ściany i koralik hematyt z podstawy będą wspólne dla ściany tworzonej w tym kroku. Prowadzimy żyłkę przez koralik poprzedniej ściany (czerwony) oraz przez koralik hematytowy podstawy. W sumie mamy 4 koraliki kolejnej ściany.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

5. Aby zacząć 3 ściankę musimy przejść do kolejnego – trzeciego koralika naszej podstawy. Identycznie jak w ściance drugiej, do budowy trzeciej potrzeba nam tylko dwóch koralików, jednego nowego na ściankę (czerwony), jednego nowego na górę (hematyt), drugi czerwony “zabieramy” z poprzedniej ściany. Kończymy jak zawsze w tym samym koraliku, z którego żyłka wyszła. Znów mamy w sumie 4 koraliki.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

6. Aby rozpocząć ostatnią 4 ściankę musimy przejść do 4 koralika podstawy. To najtrudniejszy etap, kończący budowę sześcianu. Tutaj nie doszywamy już koralików na ścianę (czerwonych), ale korzystamy z już istniejących, tego z pierwszej ścianki i z trzeciej. Wbijamy się w koralik czerwony z pierwszej ścianki.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

Nawlekamy koralik hematyt, który będzie czwartym koralikiem ostatniej ściany sześcianu, wkłuwamy się w koralik czerwony ze ścianki trzeciej i  koralik hematyt z podstawy. Przechodzimy żyłką przez czerwony koralik pierwszej ścianki oraz koralik hematyt góry (doszyty w tym kroku), tak aby żyłka mogła  zamknąć w kółko koraliki hematyt, tworzące górę sześcianu. Po ściągnięciu żyłki utworzy nam się sześcian.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stonec-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

7. Przechodzimy kolejno przez wszystkie koraliki hematyt góry, tak aby skończyć w tym samym koraliku, w którym zamykanie góry zaczęliśmy.
Góra sześcianu staje się podstawą kolejnego. W tym ściegu powtarzamy tworzenie ścianek i góry, czyli od kroku 2 do 7.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stonec-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

Po 5 takich powtórzeniach kroku 2 – 7 mamy taki odcinek sznura koralikowego.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

 

Po opanowaniu ściegu podstawowego można przystąpić do bardziej skomplikowanych wariacji, można łączyć różne warstwy, kolory także wielkości koralików, a nade wszystko można za pomocą tego ściegu uzyskiwać różne kształty (koła, trójkąty, kwadraty, serca i wiele innych). Jedynym ograniczeniem jest tu wyobraźnia tworzącego.

c-raw tutorial Nitka dla Royal-Stone

Sznur C-RAW wykonany na żyłce koralikami w jednym kolorze.

Zachęcam do eksperymentów i życzę miłego tworzenia.

 

Ewa Gostkowska
Nitka
http://nitecznik.blogspot.com/

P.S.

Ścieg C-RAW jest jednym z grupy ściegów P-RAW (Prismatic Right Angle Weave). Są to ściegi, których podstawę tworzą trzy, cztery, pięć, itd. koralików. Ściegi te polegają na budowaniu jeden na drugim koralikowych prostopadłościanów, których podstawą są odpowiednio – trójkąt, kwadrat, pięciokąt itd.

Ściegi P-RAW - schematy

Ściegi P-RAW – schematy.

P-RAW bransoletka

Bransoletka wykonana ściegiem P-RAW o podstawie pięciokątnej.

 

1-ANIA KOWAL

Naszyjniki z wykorzystaniem koralików różnej wielkości. Autorka: p. Anna Kowal

Ścieg C-RAW można modyfikować na wiele sposobów. Poniżej pokazujemy jedną z wielu możliwości – uzupełnienie sznura dodatkowymi koralikami. Taki dodatek sprawia, że sznur staje się bardziej stabilny i sztywny.

1-C-RAW

 

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz