Na naszym blogu dostępne są już dwa tutoriale na kolczyki z koralikowymi frędzlami, jednak oba wykonane są ściegiem brick stich. Jeśli chcesz zobaczyć jak wykonać takie kolczyki, kliknij w baner poniżej i przejdź do tutoriali-jak zrobić kolczyki indiańce z frędzlami ściegiem brick stich.

Kolczyki z frędzlami z koralików

W poniższym tutorialu koralikowe frędzle ozdobią kolczyki sutaszowe, więc zapraszam do zapoznania się ze wpisem, gdzie krok po kroku pokazuję jak wykonać sutaszową bazę, a następnie koralikowe frędzle.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały:

Pierwszym krokiem jest obszycie kaboszonu z howlitu. Przygotuj 5 sznurków, każdy o długości 20cm: Kolor Tampe (309) utnij podwójnie, resztę sznurków po jednym odcinku z koloru.

Sznurki układam w kolejności (od kaboszonu): Taupe (309), Gardenia (314), Adobe (349), Spruce (336), Taupe (309).

Przygotuj też igłę i odcinek nicki o długości około 1 metra. Do szycia sutaszu polecam nici Poly Sheen. Do tego projektu najlepiej w kolorze złoty beż. Nawlecz igłę, a na końcu nici (nawleczonej pojedynczo) zrób supełek.

Zszywanie zacznij na wysokości około 6 cm od początku sznurka. Ten sześciocentymetrowy odcinek wykorzystamy na końcu do wywinięcia pętelki. Sznurki zszywaj gęstym ściegiem wbijając się w rowek biegnący środkiem sutaszu. Pamiętaj, żeby nie zaciągać nici zbyt mocno. Sutasz jest bardzo delikatne i mocne ściąganie sprawia, że sznurki się falują.

Zszywając sznurki nadawaj im kształt kaboszonu.

W miejscu, gdzie sznurki się spotykają przeszyj je wszystkie, starając się, aby powstała jak najmniejsza przestrzeń pomiędzy kaboszonem a zszywanymi sznurkami. W to miejsce można też później wszyć koralik, który zamaskuje powstałą dziurkę.


Po zamknięciu koralika w sznurkach podklej wszystko od spodu sztywnym filcem. Filc musi zakrywać cały koralik oraz obejmować kilka sznurków.

Do podklejenia tyłu użyłam kleju Hasulith. Bardzo dobrze sprawdzi się on zarówno na tym etapie, jak i przy wykończeniu pracy, do podklejenia całości skórką.

Pozostałe sznurki czas wywinąć w pętelkę. W środek pętelki wszyjemy perełkę Swarovski Crystal Pearl w rozmiarze 4mm.

Rozdziel sznurki na pół i wywiń je do zewnątrz. Wyprowadź igłę jak na zdjęciu poniżej, czyli tak, by wychodziła w zagięciu sznurków. Ze sznurków z jednej strony uformuj pętelkę takiej wielkości by w środku zmieścił się koralik.

W tak przygotowaną pętelkę wszyj perełkę. Nawlecz perełkę na nitkę i przymierz ją do pętelki, żeby upewnić się, że uformowałaś odpowiedni rozmiar pętelki. Następnie delikatnie wysuń perełkę, aby móc wbić się igłą od wewnątrz pętelki w sznurki sutasz.

Przeszyj perełkę dwa razy, a następnie wyprowadź igłę u podstawy pętelki. Po takim umocowaniu perełki zszyj sznurki wokół niej. Szyj gęstym ściegiem jak na początku. Pamiętaj, żeby wbijać się w rowek biegnący środkiem i aby sznurki układały się równo (nie chowały się jeden pod drugim). Zwróć uwagę na to, by szyjąc nie podrapać igłą perełki. 😉

Po obszyciu perełki przyszyj pętelkę do sutaszu bazowego biegnącego wokół kaboszonu oraz filcu podklejonego z tyłu pracy. Pętelka nie powinna odchylać się bardzo do tyłu. Sznurki z tyłu zszyj na długość około 1 cm a nadmiar przytnij.

W analogiczny sposób wszyj druga perełkę w pętelkę.

Mamy gotowy pierwszy element kolczyka. Teraz czas na obszycie łezki. Do jej obszycia użyjemy sznurków w tych samych kolorach oraz kolejności jak poprzednio, czyli: Taupe (309), Gardenia (314), Adobe (349), Spruce (336), Taupe (309). Kolor Taupe przygotuj podwójnie. Każdy sznurek o długości 8cm.

Zanim jednak przejdziesz do obszywania łezki podklej ją sztywnnym filcem, aby wyrównać ją od spodu. W miejscu, gdzie łezka jest najwyższa wytnij dziurkę w filcu.

Sznurki zszywaj nadając im kształt koralika, czyli podobnie do tego, jak obszywałaś kaboszon na początku. Tutaj jedyną różnicą jest zakończenie sznurków, gdyż nie będziemy ich wywijać w pętelki, dlatego po zamknięciu łezki w sznurkach należy je zszyć i możliwiej jak najkrócej przyciąć.

Po obszyciu łezki sznurkami całość ponownie należy podkleić filcem tak, jak podklejaliśmy kaboszon na początku. Z filcu wycinamy łezkę nieco większa niż koralik, tak by nachodziła też na sznurki. Żeby nie dodawać grubości pracy, w najwyższym punkcie łezki ponownie wycinam w filcu dziurkę.

Po obszyciu łezki i kaboszonu oba elementy zszywam ze sobą.

Do zszycia ze sobą obu elementów wykorzystaj końce sznurków od wszywania pętelki, do których doszyjesz końce sznurków sutasz okalające łezkę. Łezkę doszyj też do pętelek po obu stronach, tak by całość się nie odchylała.

Po zszyciu obu elementów doszyj do góry sznurek skręcany. Pamiętaj, aby koniec sznurka zabezpieczyć przed rozkręcaniem się. Najlepiej, gdy jego koniec okleisz taśmą klejącą. Sznurek sugeruję doszyć nicią monofilową, która jest bezbarwna.

Wyprowadź igłę z tyłu pracy, ze sznurka sutasz okalającego łezkę. Wyjdź igłą u podstawy łezki. Dołóż teraz sznurek skręcany i przyszywaj go na okrętkę wbijając się w środek sznurka skręcanego.

Na tym etapie możemy też zakryć dziurkę powstałą w trakcie obszywania howlitowego kaboszonu. Z przestrzeni pomiędzy sznurkami wyprowadź igłę, następnie nawlecz dowolny koralik, który zakryje otwór. Ja wszyłam koralik Toho w rozmiarze 8/0 (żeby kolejne koraliki nie wpadły w dziurę), a następnie koralik O-bead i Toho w rozmiarze 11/0.

Pozostało doszycie koralikowych frędzelków.
Frędzle doszywam wg wzoru poniżej:

Wzór na koralikowe frędzle do kolczyków Navajo
Navajo pattern

Zaczynam szycie od środkowego frędzla, a następnie symetrycznie dodaję kolejne z każdej strony. Frędzle nawlekam na podwójnej nici Poly Sheen, aby miękko się układały. Pamiętaj, aby nie ściągać nici bardzo mocno, bo frędzle będą się wykręcać.

Na wyprowadzoną na środku igłę nawlekam wybrany wzór. Ostatni koralik to Dragon Scale, Możesz też użyć koralików Dagger.

Do stworzenia frędzli wykorzystałam koraliki Toho w rozmiarze 11/0 jednak przed koralikiem Dragon Scale i za nim dodałam  mniejsze koraliki w rozmiarze 15/0. Dzięki temu frędzle ładniej się układają.

Po nawleczeniu sekwencji zakończonej TR/15 – Dragon Scale – TR/15 przechodzę igłą przez wszystkie koraliki TR/11 w górę i wracam w sutasz.

W kolejnym kroku wyprowadź igłę obok pierwszego frędzla i analogicznie zrób następny, a także kolejne frędzle, wg wzoru prezentowanego wyżej.

Po doszyciu frędzli czas na podklejenie tyłu. Postaraj się podcinać wszystkie niepotrzebne sznurki z tyłu tak, bu nie tworzyły niepotrzebnej grubości. Następnie odrysuj na filcu lub skórce kształt kolczyka i starannie go wytnij. Przed zaklejeniem tyłu pracy skórką należy zamocować bigle. Tym razem użyłam bigli zamykanych.

Zrób nacięcie wszerz (nacięcie około 3mm) w skórce na wysokości 5mm od góry i 9mm od góry i przełóż bigiel. Pod paseczkiem ze skórki powinno schować się kółeczko bigla służące do przyklejania elementów ozdobnych.

Po przełożeniu bigla posmaruj całą skórkę cienką warstwą kleju Hasulith i przyłóż do tyłu pracy. Po wyschnięciu kleju kolczyki będą gotowe do noszenia 🙂

Do kolczyków możesz też stworzyć koralikowa bransoletkę na krośnie.

Tutaj znajdziesz tutorial jak zrobić na bransoletkę na krośnie.

Ilości koralików:

  • TR-11-PF557 – 38 szt.
  • TR-11-2604F – 132 szt.
  • TR-11-2610F – 228 szt.
  • TR-11-51F – 328 szt.
Wzór na bransoletkę na krośnie - Navajo