Być może to fakt, że powstała przez połączenie żywiołu ziemi i ognia, czyni lawę tak przyciągającą i magnetyczną? A może jej magia wynika z naturalnego, surowego charakteru, który tak przykuwa wzrok w projektach biżuteryjnych? Jedno jest pewne: lawa wulkaniczna w biżuterii cieszy się wielką popularnością. Opowiemy dziś, jakie jest jej pochodzenie oraz podpowiemy, jakie mogą być sposoby jej wykorzystania w pracach biżuteryjnych.

Jak powstaje lawa?

Choć wszyscy na pewno dobrze wiemy, czym jest lawa, przypomnimy: to efekt procesów wulkanicznych, w wyniku których na powierzchnię ziemi wydobywa się ciekły materiał – w jego skład wchodzą przede wszystkim stopione tlenki metali, takich jak: żelazo, krzem, potas, sód i wapń. Jej odpowiednikiem, jednak powstającym w głębi ziemi, jest magma, zbudowana podobnie, lecz zawierająca dodatkowo dużą ilość wody oraz gazów.

Lawa wulkaniczna – budowa i struktura

Materiał, który potocznie nazywamy lawą, to po prostu skała powstała z zastygłych potoków lawowych – a więc wylewna skała magmowa. W skład lawy wchodzą przeróżne minerały, jednak te główne, będące podstawowymi składnikami skał magmowych, to kwarce, plagioklazy, pirokseny, a także oliwiny czy amfibole (hornblenda). Ale z lawą związane są też minerały wtórne, powstałe przede wszystkim w procesach pomagmowych. Wypełniają one pustki, będące efektem uwalniania się pęcherzyków gazów z zastygającej lawy.
To także tym wydobywającym się pęcherzykom lawa zawdzięcza swoją porowatą strukturę. Jeśli otwory są kanciaste, jest to nazywane teksturą miarolityczną, zaś w przypadku kulistych pustek mowa o teksturze pęcherzykowatej lub gąbczastej.

Koraliki z lawy wulkanicznej w kształcie kul, monet, kropel. Lawa w naturalnym kolorze czarnym, brązowym i barwiona na inne kolory.

Rodzaje wylewnych skał magmowych

Skały wylewne mogą mieć jednak dużo bardziej zróżnicowaną budowę oraz strukturę, a ich rodzajów jest naprawdę wiele. Do najpopularniejszych należy chociażby bazalt, inne to na przykład trachit, riolit czy andezyt. Warto przypomnieć, że do magmowych skał wylewnych należą także (również mające swoje zastosowanie w biżuterii) obsydian, czyli naturalne szkliwo wulkaniczne, jak również pumeks: bardzo lekki i wyjątkowo porowaty materiał, który swoją “pienistą” strukturę zawdzięcza wydobywającym się gwałtownie z zastygającej lawy pęcherzykom gazów. 

Energia żywiołu

Niezwykłe pochodzenie oraz okoliczności powstawania lawy sprawiały, że ludzie od zawsze przypisywali jej szczególną moc. Symbolika samego wulkanu jest bardzo rozległa, a fakt, że przy jego wybuchu łączą się siły żywiołów, od niepamiętnych czasów rozpalał naszą wyobraźnię. Na Hawajach, a więc archipelagu wysp pochodzenia wulkanicznego, używano lawy do budowy oraz ozdabiania tamtejszych świątyń, heiau, służących do składania ofiar bogom oraz odprawiania rytuałów magicznych.
Dzisiaj magiczny urok lawy może na nas działać w tworzonych przez nas projektach biżuteryjnych.

Lekkość i surowość – charakterystyka lawy wulkanicznej

Okazy, które w biżuterii znamy pod potoczną nazwą lawy wulkanicznej, są matowe i wyraźnie porowate. Charakteryzują się najczęściej ciemnoszarą, szarą, czarną, brunatną lub czerwonobrunatną barwą, jednak często są barwione na rozmaite kolory, co nadaje im dodatkowej atrakcyjności.
Do niewątpliwych atutów lawy należy też jej wyjątkowa lekkość – dzięki temu nawet bardziej okazałe projekty nie będą nam ciążyć – czy to na szyi, czy w uszach. 

Pomysły na wykorzystanie lawy w biżuterii

Lawa w kształcie kuli, monety czy kropli świetnie nadaje się do wykorzystania w przeróżnych technikach biżuteryjnych: doskonale będzie się prezentować zarówno obszyta koralikami w beadingu, jak i w hafcie sutaszowym; jej charakter fantastycznie podkreślają też miedź oraz srebro, dlatego z powodzeniem można wykorzystać ją w metaloplastyce oraz wire wrappingu.
W zależności od zestawienia biżuteria z lawą może mieć wygląd wakacyjny i niezobowiązujący, bądź też bardziej surowy i charakterny. Sprawdzi się w połączeniu z muszelkami czy chwościkami w letnich naszyjnikach i bransoletach w stylu boho, dobrze będzie się też prezentować w mocnych połączeniach kolorystycznych, na przykład z koralem czy turkusem
Efekt surowej elegancji uzyskamy, łącząc czarną lawę ze szlifowanym kryształem górskim czy rozświetlając ją złotym lub srebrnym hematytem, co nada jej bardziej wyrafinowanego charakteru. 
Nie można też zapomnieć, że lawa to doskonały materiał na biżuterię dla mężczyzn: bransoletki z kulek lawy, ozdobione przekładką ze stali chirurgicznej lub pirytową czaszką, świetnie będą się prezentować na męskim nadgarstku.

Niezwykły, surowy charakter lawy sprawi, że biżuteria z jej udziałem na pewno będzie przyciągać wzrok. Może też udzieli się nam jej wulkaniczna moc?

Miłej lektury, Ewa Szczęśniak z Royal-Stone