Krosno jest w ostatnich tygodniach bardzo gorącym tematem, a z racji tego, że nie jest specjalnie skomplikowane znalazło się w dzisiejszym Kąciku dla początkujących. Zachęcam do poczytania i zapoznania się najistotniejszymi zagadnieniami, związanymi z początkami tworzenia biżuterii na krośnie. Jak zwykle chętnie odpowiem na Wasze pytania dotyczące tego tematu.

Krok 1. Wybór krosna do koralików

Już na samym początku, zanim jeszcze zabierzemy się do tkania mamy przed sobą dylemat – które krosno wybrać?

Przede wszystkim musimy określić do czego ma nam służyć – czy chcemy robić bransoletki, czy planujemy bardziej rozbudowane projekty. Jest to ważne dlatego, że do dłuższych projektów (np. pasków) będzie nam niezbędne krosno rozciągane lub z możliwością zawijania pracy na wałek. Jeśli natomiast planujemy tworzenie bransoletek, wystarczy krosno ze stałą długością.
W naszym asortymencie znajdują się oba rodzaje krosien.

Budowa krosna:

krosno do koralików - budowa

Krosna dostępne w naszych sklepach:

krosno do koralików

 

Krok 2. Wybór dodatkowych akcesoriów do krosna. Nici, igły, koraliki

NICI

Potrzebujesz ich do stworzenia OSNOWY, czyli bazy, którą rozciągasz na krośnie oraz nici WĄTKU, czyli tej, którą nawlekasz igłę i służy do wyplatania.

Nić osnowy nie może być rozciągliwa. Osnowa musi być jednak napięta lecz nie naciągnięta. Jeśli nić użyta jako osnowa będzie zbyt elastyczna i za mocno zostanie naciągnięta, po zdjęciu pracy z krosna, nić wróci do poprzedniej formy, tworząc brzydkie fale.

Jak uniknąć falowania się bransoletki? Nie używać rozciągliwych nici oraz nie napinać przesadnie osnowy.

Przykład zbyt mocno naciągniętej osnowy:

Nici osnowy mogą być grubsze i widoczne w pracy np. SLBC – 0,62mm lub bardzo cienkie typu Ariadna Talia 30 lub Tytan 60E. Zależy jaki efekt chcesz uzyskać – aby nić była widoczna lub nie. W tutorialu ETHERIC GRAY do osnowy zostały użyte dwa rodzaje nici – grubsze zewnętrzne ( SL135-RO) i cieńsze wewnętrzne (Ariadna Tytan 80).

Poza wymienionymi nićmi, do osnowy możesz wykorzystać także: mulinę, nici firmy Rayher lub nici metalizowane.

krosno tkackie do koralików

Nici osnowy jest zawsze o jedną więcej niż koralików w rzędzie. Jeśli zatem planujesz bransoletką na 12 koralików w rzędzie, nici osnowy musi być 13.

Nić wątku musi być na tyle cienka, by przeszła dwukrotnie przez wyplatane koraliki. Polecam zatem wszelkie nici, które nadają się do beadingu: Miyuki, One-G, Nozue Sonoko, Ariadna Tytan 80 i Tytan 60E, Poly Sheen, SLAA i SLD.

IGŁY

Podobnie jak nici wątku, igły polecam wszelkie nadające się do beadingu. W przypadku szerokich projektów warto jest zaopatrzyć się w długą igłę: 7-10cm.  W przypadku cieńszych bransoletek wystarczy igła o długości ok. 5-6cm. Do wyplatania można też użyć igieł Big Eye.

igły do krosna

KORALIKI

Koraliki to niezbędny element do tworzenia biżuterii na krośnie. Możesz użyć drobnych koralików typu seed beads – Toho, Miuki Delica, Preciosa itp. Możesz tez użyć kamieni naturalnych, najlepiej tych bardzo drobnych. Bardzo ładnie będą się również prezentowały koraliki kwadratowe typu Miyuki Tila lub Square.

Biżuteria na krośnie

Krok 3. Rozpoczęcie pracy

Masz już dobrane wszystkie akcesoria i koraliki, teraz czas na rozrysowanie wzoru. W tym celu możesz skorzystać z profesjonalnego programu do projektowania wzorów (np. Beadtool) lub po prostu rozrysować projekt na kartce w kratkę.  Czasem można też znaleźć w internecie darmowe wzory na krosno do użycia w celach niekomercyjnych.

Zakładając, że wszystkie powyższe warunki są spełnione możesz przejść do wyplatania.

Rozpoczynanie projektu

Zrób osnowę pożądanej szerokości. W zależności od wielkości koralików, ustal odpowiednie przestrzenie pomiędzy poszczególnymi nićmi osnowy. Następnie, nawlecz igłę a koniec nici wątku przywiąż do pierwszej nici osnowy na wysokości ok. 2-3cm od separatora. Wyplatanie zaczynamy od góry, więc zwróć uwagę jak trzymasz krosno.
Jeśli jesteś praworęczna zaczynasz od pierwszej lewej nici osnowy (jeśli jesteś leworęczna, od pierwszej prawej). Zawiąż podwójny supeł, aby mieć pewność, że nić się nie rozwiąże.

Pierwszy rząd koralików

Nawlecz tyle koralików, ile jest przestrzeni pomiędzy nićmi osnowy (kolumn).

Przełóż koraliki pod osnową i osadź je w przestrzeniach. Koraliki dociśnij palcem wskazującym.

Przeprowadź igłę przez koraliki tak, by przechodziła teraz nad osnową.

Schemat tkania koralikami na krośnie

Kontynuuj wyplatanie do pożądanej długości.

 

 

Krok 4. Zakończenie pracy

Z wiadomości jakie od Was otrzymujemy, zakończenie sprawia Wam najwięcej problemu. Mam dla was 3 sposoby na zakończenie bransoletek, moim zdaniem najlepsze.

Zakończenie skórzane

Dobrze jeśli na rodzaj zapięcia zdecydujesz się jeszcze przed rozpoczęciem wyplatania. W tym wypadku jest to o tyle ważne, ponieważ musimy wypleść kawałek samą nicią, jeszcze przed koralikami. Zatem, przywiąż nić wątku do osnowy i wyplataj samą nicią (bez nawlekania koralików) ok. 0,5cm. Następnie kontynuuj dodając koraliki. Po wypleceniu ostatniego rzędu ponownie wyplataj samą nicią ok. 0,5cm.

Kolejnym etapem jest przygotowanie skórki. Szerokość skórki musi być taka sama jak szerokość bransoletki, natomiast długość dobierasz sama w zależności od długości bransoletki. Jeśli chcesz aby bransoletka była dłuższa tylko o 1cm z każdej strony, to wycinasz skórkę o wielkości: szerokość bransoletki na 2x1cm (skórzany prostokąt będziesz musiała złożyć na pół).

Po przygotowaniu dwóch prostokątów na zakończenie, musisz dociąć 2 paski o szerokości 0,5cm i dł. ok. 7cm. Będą to tzw. troczki.

Po przygotowaniu elementów skórzanych prostokąty należy naciąć na środku i przełożyć przez nie paseczki. Prostokąt posmaruj klejem do skór (Gutermann, Rayher itp.), tak, by paseczek również był podklejony.

Tak przygotowaną skórkę z troczkiem przyklej od spodu, za ostatnim rzędem koralików. Nici osnowy przytnij kilka milimetrów przed końcem skórki.

Zanim skórkę złożysz na pół dodaj jeszcze odrobinę kleju i złóż końce razem (teraz złóż na pół). To samo zrób z drugiej strony. Jeśli nici osnowy będą wystawać z boku ze skórki, wciśnij je do środka wykałaczką. Pozostaw do wyschnięcia.

Ostatnim elementem jest założenie koralika. Weź taki, aby dwa końce pasków przechodziły przez niego dość ciasno. Jeśli weźmiesz koralik ze zbyt dużym otworem bransoletka będzie się sama rozsuwać.

Zakończenie w trójkąt – polecam do bransoletek z koralików 15/o

Cały tutorial na prezentowaną poniżej bransoletkę znajdziesz TUTAJ.
Ja przypomnę tylko samo zakończenie.

Po wypleceniu ostatniego pełnego rzędu, nabieram o dwa koraliki mniej, czyli dziewięć i stosuję ten sam schemat. Koraliki umieszczam dołem, podtrzymuję palcem. Następnie igłą wbijam się w kolumnę jedenastą i przeszywam koraliki toho. Aby kontynuować tworzenie trójkąta muszę igłą przejść przez kolumnę drugą, nabrać siedem koralików i wyjść od dołu w górę kolumną dziesiątą. Za każdym razem zmniejszając pracę o dwa koraliki kontynuuję tkanie, aż do ostatniego koralika.

Ostatni koralik toho przeszywam dół – góra – dół. Nadmiar nici odcinam, zostawiając kawałek o długości ok. 3cm.

Zdejmuję bransoletkę z krosna odkręcając motylki.

Teraz muszę zakończyć obie strony bransoletki tak, by móc zrobić zapięcie makramowe.
Nitki osnowy przecinamy by mieć wolne końce, które następnie wszyję w trójkąt.

Nawlekam na igłę drugą nić osnowy i oplatam nią wokół pierwszej (różowa nić S-Lon) nici. Prowadzę ją dołem przez koraliki Toho i wychodzę w połowie bransoletki. Nić zawiązuję na supełek, tuż przy koraliku i obcinam w odległości ok 0,3 mm i przypalam koniec.  W ten sposób zakańczam każdą z nici osnowy. Zewnętrzne, różowe nici stworzą ramkę.

 

W ten sposób zakańczam obie strony.

Takim sposobem zostały tylko zewnętrzne nici – S-lon Rose.
Za ostatnim koralikiem robię na niciach supełek.

Nici układam równolegle do siebie. Odcinam dodatkowy kawałek nici S-Lon o długości ok 15cm i zaczynam zaplatać zapięcie makramowe.
Podstawowy splot makramowy znajdziesz TU.

 

Zakończenie typu slide

Po wypleceniu całej bransoletki zakończ nić wątku. Wykonaj ścieg wsteczny, przejdź z powrotem przez 3-4 ostatnie rzędy koralików, zrób supeł zahaczając o osnowę i przytnij nić (przyciętą nić dobrze jest przypalić).

Ostatni rząd koralików wsuń w zakończenie typu slide i domknij koniec. Nie ma potrzeby dawania kleju, co jest dość wygodnym rozwiązaniem. Jeśli przestrzeń w zakończeniu jest zbyt mała lub za duża można ją samemu dopasować – nieco rozchylić szczypcami lub docisnąć.

To zakończenie polecam do koralików 8/o, 11/o lub ewentualnie 15/o. W naszym sklepie znajdziecie je TU.

Spotyka się też zakończenie przy użyciu zaciskanych końcówek tzw. krokodylków. Osobiście nie polecam tego typu rozwiązania – są najmniej efektowne.

A to kilka przykładowych bransoletek wyplatanych na krośnie:

Mam nadzieję że udało mi się jeszcze bardziej przybliżyć temat krosna i teraz bez obaw po niego sięgniecie. Z chęcią zobaczę wasze wyplatane cudeńka, a jeśli macie kolejne pytania lub swoje sposoby na zakończenia piszcie w KOMENATRZACH.

Pamiętacie tutorial na indiański naszyjnik na krośnie ?

Dorota, Royal-Stone