Jak zrobić grzebień do włosów z ozdobą z sutaszu i kryształków?

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia ozdoby do włosów na bazie grzebienia:


Elementy w ozdobie oznaczyłam literami A, B i C.

Sposób wykonania ozdobnego grzebienia do włosów:

Przed rozpoczęciem szycia podkleiłam kryształki kawałkiem filcu w odpowiednim kolorze, użyłam kleju Hasulith.

Zacznij szycie od elementu A: przygotuj ok. 20 cm sznurków (dwa śmietankowe i różowy), ułóż je w tym samym kierunku splotu, prawą stroną (jodełka >>>) i złóż na pół. Przymierz kryształek łezkę i zszyj, nadając sznurkom jej kształt.

Włóż na miejsce kryształek, połącz sznurki obszywając go ściśle i zacznij szyć ślimaka skierowanego w lewo, ze wszystkich sznurków. W środek ślimaka wszyj perłę 6mm. Nie doklejaj kryształka na stałe, dopóki możesz – wyjmując kryształek podczas szycia unikniesz „zmęczenia”, deformowania sznurków.

Kryształek umieść w odpowiednim miejscu i podklej do sznurków od spodu kawałkiem filcu. Użyj kleju, który pozostaje elastyczny po wyschnięciu (ja użyłam kleju Bostik), aby można było później przeszywać miejsca klejone. Dokończ i umocuj ślimaka.

Element B – przygotuj sznurki długości ok. 25 cm i obszyj analogicznie drugi kryształek łezkę, sznurki połącz na długości ok. 0,5 cm i pozostaw resztę niezszytą. Przyklej kryształek do sznurków.

Wróć do elementu A – obszyj brzeg ślimaka koralikami 0/11 Toho Rose Gold, zaczynając ok.1 cm od obszycia łezki.

Luźne sznurki elementu B ułóż do elementu A tak, by kryształki tworzyły symetrycznie rozchylająca się formę. Przyszyj sznurki elementu B poprzez koraliki do ślimaka (A). Staraj się trafić igłą dokładnie między rdzeniami sznurków – nie napotkasz na opór i nie zdeformujesz ich. Rozdziel sznurki 2 cm przed zakończeniem, trzy sznurki przeszyj dalej dokończając obwódkę ślimaka, umocuj go.

Trzy pozostałe sznurki wygnij w ślimaka i obszyj perłę 6mm, umocuj sznurki. Obszyj go koralikami 0/11 Toho Gold Rose – u mnie potrzeba było siedmiu koralików.

Przygotuj ok. 8 cm sznurków (dwa różowe i jeden śmietankowy), doszyj do koralików i wywiń kolejnego ślimaka, tym razem na perle 4mm. Umocuj początki sznurków do elementu A dopiero po upewnieniu, że łuk nie marszczy się i dobrze trzyma formę.

Na ślimaku z małą perłą zrób kolejnego, z perłą 6mm.

Uszyte ślimaki powinny z elementami A i B utworzyć kształt układający się w linii prostej tak, aby zasłonić górną część grzebyka.

Czas na element C – przygotuj ok. 9 cm sznurków (dwa śmietankowe i jeden różowy), obszyj kryształek markizę, zszyj sznurki, podklej kryształek do sznurków filcem.

Element wszyj równo między elementy A i B, ale górną część zbliż i doszyj do elementu B, tak by stykały się „listkami”.

Uszyj trzy „listki” na koralikach Pip, w ten sam sposób jak poprzednie elementy. Na dwa wystarczą odcinki sznurka po 5 cm, na trzeci 7 cm (wszystkie złożone na pół).

Dwa krótkie listki doszyj z lewej strony kryształka elementu A, dłuższy wszyj pomiędzy kryształki elementów A i C.

Teraz można wykończyć ozdobę koralikami. Przy dole kryształka B przyszyj koralik Dragon Scale, przeszyj na dwie strony od dziurki do boków rombu, aby łuska nie ruszała się. Podobnie doszyj kolejne dwie łuski, przez ich dziurki doszyj do nich kuleczkę 3mm. Stworzą razem jakby połowę kwiatka, jednocześnie kulka będzie lekko dociskać kryształek, jako dodatkowe zabezpieczenie.

W przestrzeni między elementami A i B powinny zmieścić się dwie łuski Dragon Scale – wszyj je tak samo jak poprzednio. Rząd koralików 0/11 zakończ doszywając jeden 0/8. W przestrzeni między kryształkami elementów  A i B wszyłam koraliki w sekwencji 11/0, 11/0, 8/0, perła 3mm, 8/0, 11/0, 11/0. Ułożenie i ilość koralików zależy od tego, jaka przestrzeń wyjdzie między elementami. Perłę doszyłam do elementu C tak, żeby koraliki utworzyły łuk.

Pod kryształkiem A doszyj kwiatek ze smoczej łuski tak jak poprzedni.

Do ślimaka utworzonego z elementu B doszyj ozdobny murek z koralików Toho Rose Gold, aby połączył się z wszytymi wcześniej koralikami. Wbij igłę tak, jak do przyszycia koralika, nabierz trzy koraliki i wbij igłę tak, jakby przyszywało się kolejny koralik – nad dwoma koralikami w murku trzeci utworzy pikotkę. Pozostałe koraliki przyszywaj nabierając po dwa na igłę. Pikotki takie przeszywam nićmi typu S-lon, ponieważ są płaskie i utrzymują równo koraliki.

W większe przestrzenie między elementami wszyj koraliki z perłami.

Całość ozdoby podklej/podszyj – ja podkleiłam tkaniną syntetyczną o gładkiej powierzchni  w śmietankowym kolorze, wycięłam kształt ozdoby i podszyłam brzeg tkaniny wbijając igłę pod pierwszy sznurek.

Ozdoba gotowa – można mocować ją do bazy. Przyklej ją, smarując klejem (u mnie Hasulith) metalową część bazy, dzięki temu grzebień nie będzie przesuwał się podczas szycia.

Przyszyj grzebień przebijając się ostrożnie między sznurkami. Nie ściskaj mocno nici w miejscach z kryształkami, ponieważ nacisk na ich wypukły spód może je nieestetycznie wypychać. Na czas przyszywania ozdoby i wykończeń do grzebienia, polecam zakleić taśmą klejącą jego zęby, aby uniknąć ciągłego zaplątywania się nici.

Zrób pasek z koralików 11/0 Toho Starlight ściegiem peyote na 6 koralików. Długość dopasuj do wielkości grzebienia, aby zakryć metalowy pasek i jego brzegi.

Podklej go delikatnie w odpowiednim miejscu i przyszyj jego brzegi do ozdoby.

Grzebień jest gotowy. W wersji ślubnej można doczepić do niego woalkę.

Mam nadzieję, że tutorial będzie pomocny.

Magdalena

*W tytule maila wpisz koniecznie Galeria Waszych Prac 🙂