Jak wykonać koralikowy komplet biżuterii z kryształkami w kształcie Rivoli?

W pierwszej części tutorialu Blink Blue Marta Osiecka pokazała jak wykonać delikatne, połyskujące kolczyki. Dziś przyszedł czas na NASZYJNIK – wisior  na sznurze koralikowym plecionym ściegiem herringbone.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania całego kompletu biżuterii Blink Blue

Do wykonania jedynie wisiora potrzebne Ci będą: jeden kryształek w kształcie monety, wszystkie typy koralików Toho, koraliki Minos, koraliki Super Duo, krawatka, zapięcie oraz nici, igła i nożyczki.


Sposób wykonania naszyjnika Blink Blue

Wykonaj koszyczek wg pierwszej części tutorialu, czyli wykonaj punkty 1-8, ale bez dodawania bigli. Na koniec pozostaw nić wychodzącą z pierwszego doszytego w ostatnim okrążeniu koralika TR11Y (wierzchołkowego koralika pikotki ponad koralikiem MIN).

ETAP 1 – WISIOR

9. Dodaj teraz koraliki: 1x DUO, 1x T15, 1x T11 i 1x T15. Przejdź przez drugą dziurkę DUO, a następnie przez wierzchołek kolejnej pikotki ponad koralikiem MIN. Kończąc okrążenie przejdź przez koraliki T15, T11 i T15.

10. Dodaj 2 koraliki DUO, przejdź przez T11, T15, T11,  pracuj w ten sposób do końca okrążenia.

11. Nabierz 1 koralik T15 i 2 koraliki T11, przejdź igłą przez wierzchołkowy koralik pikotki T11Y. Ponownie przejdź przez koralik T11 i dobierz 1 koralik T11  i 1 koralik T15. Doszyj je do koralików T11, T15, T11 z poprzedniego okrążenia. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia. Do następnego okrążenia przejdź przez zewnętrzną dziurkę koralika DUO.

12. Pomiędzy koraliki DUO doszyj 1 koralik MIN. Nawlecz 1 koralik T15 przejdź przez T11 z poprzedniego okrążenia i dodaj kolejny 1 koralik T15.  Przejdź przez zewnętrzną dziurkę nastepnego koralika DUO. Powtarzaj czynności do końca okrążenia, nić na koniec powinna wychodzić przed pierwszym doszytym koralikiem MIN.

13. Nabierz 4 koraliki T11Y ułóż je nad koralikiem MIN i przejdź igłą przez drugi koralik DUO, a następnie przez oba koraliki T15 i kolejny DUO. Powtarzaj doszywanie 4T11Y ponad MIN do końca okrążenia. Na koniec przejdź jeszcze raz przez pierwsze dwa z czterech doszytych na początku koralików T11Y.

Nabierz 1 koralik T11Y i przejdź przez pozostałe 2 koraliki T11Y i dalej przez 2 koraliki T15. Nabierz 1 koralik T11 przejdź jeszcze raz przez parę koralików T15, z których wychodzi nitka i dalej przez DUO. Żeby zamocować podwieszkę – krawatkę  zamiast koralika T11 dodaj koralik T15 i jednocześnie podwieszkę. Dalej, do końca okrążenia doszywaj 1 koralik T11 ponad parą koralików T15.

Po dokończeniu okrążenia zostaje tylko zamocowanie nitki. W tym celu zrób supełek na nitce poprzecznej pomiędzy koralikami, końcówkę nitki wprowadź w kilka sąsiednich koralików i utnij pozostałą nitkę.

ETAP 2 – sznur – łańcuszek herringbone

Łańcuszek Herringbone będzie składał się z trzech skręconych ze sobą kolumn koralików. Powstanie przez doszywanie na zmianę raz 2 koralików TR15 raz 1 koralika TR15 (2+1).

14. Na nitkę ok. 110 cm nawlecz 5 koralików T15 i ogniwko z zapięcia. Przejdź nicią jeszcze dwa razy  przez wszystkie koraliki, zaciągnij i zawiąż nitkę. Przejdź igłą przez najbliższy koralik.

15. Nabierz 2 koraliki T15 i przejdź przez sąsiedni koralik. Para doszytych koralików ustawi się nad dwoma koralikami zawiązanymi wokół ogniwa w p. 14. Ponownie przejdź igłą przez koralik, z którego wychodziła nitka przed doszyciem 2 koralików TR15 i dalej przez pierwszy z nich. Nić powinna wychodzić pośrodku doszytej właśnie pary  koralików.
Nabierz kolejne 2 koraliki T15 i doszyj je do drugiego koralika ostatnio doszytej pary. Nabierz 1 koralik T15  i przejdź przez  pierwszy koralik doszytej przed chwilą pary – tak powstaje trzecia z koralikowych kolumn łańcuszka, a nić wychodzi w środku doszytej pary T15.

16. Nabierz 2 koraliki T15  i doszyj je do drugiego koralika pary, przejdź przez pojedynczo doszyty koralik (tworzący  trzecią  kolumnę). Dodaj 1 koralik T15 i przejdź przez pierwszy koralik doszytej w tym kroku pary.

17. Doszywaj dalej koraliki – raz doszywając parę T15, a raz pojedynczy koralik T15  (2+1) – w sumie 30 razy. Następnie zamiast koralików T15 doszyj w kolejności: koraliki  T11 (2+1), T11Y (2+1), T11 (2+1).  Szyj łańcuszek powtarzając 30 razy doszycie koralików T15 (2+1), a następnie
T11 (2+1), T11Y (2+1), T11 (2+1), aż do uzyskania pożądanej długości.

ŁĄńcuszek herringbone - tutorial Royal-stone

18. Doszyj drugą część zapięcia – nabierz 3 koraliki T15 i ogniwo z karabińczykiem przejdź przez dwa sąsiednie koraliki. Przeszyj koraliki mocujące ogniwo dwa – trzy razy dla wzmocnienia. Następnie przeprowadź nić przez kilka koralików, zrób supełek na nici poprzecznej, a końcówkę nici wprowadź dalej w sąsiednie koraliki. Łańcuszek jest gotowy!

Na łańcuszku zawieś wisior i naszyjnik gotowy!

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Marta Osiecka