Dzisiaj ostatni dzień wakacji więc mam dla Was dawkę energii w postaci sutaszowej zawieszki w iście wakacyjnych kolorach. Zobacz jak krok po kroku obszyć sutaszem kaboszon oraz geometryczną bazę. Przygotowałam dla Was też drugi wisior w dużo bardziej stonowanych kolorach. Który podoba Wam się bardziej?

Materiały potrzebne do uszycia sutaszowego wisiora:

Pierwszym krokiem jest obszycie kaboszonu sznurkami sutasz. Przygotuj igłę i (najlepiej) nić monofilową.  Nawlecz nić pojedynczo, a na końcu zrób supełek. Ja, sznurki wokół kaboszonu zszyłam nicą Poly Sheen w kolorze zewnętrznego sznurka sutasz, ale mimo wielkiej sympatii do tych nici, resztę wisiora zdecydowałam się szyć nicią monofilową, ze względu na użycie sznurków sutasz w skrajnie różnych kolorach.
Weź 5 sznurków sutasz, po jednym z koloru, każdy o długości ok. 18cm. Sznurki złóż jodełką w jedną stronę (>>>) i na wysokości około 8 cm od początku sznurków rozpocznij szycie. Szyj gęstym ściegiem, wbijając się w środek sznurków (rowek), w odległości około 2-3mm.

Zszywając sznurki sutasz nadawaj im kształt kaboszonu. Formowanie sznurków w trakcie szycia jest bardzo ważne, gdyż zapobiegnie późniejszemu ich falowaniu i ułatwi zamknięcie w nich okrągłego kaboszonu. Po zszyciu sznurków na całym obwodzie kaboszonu przeszyj razem wszystkie sznurki, zamykając tym samym obwód kaboszonu. Sznurki przeszyj około 5-6 razy, tak by mieć pewność, że nie będą się rozchodziły. Postaraj się też, aby powstała jak najmniejsza “dziura” pomiędzy kaboszonem a sznurkami w miejscu, gdzie się schodzą.

Po zszyciu sznurków podklej zarówno tył kabszonu, jak i okalające go sznurki, sztywnym filcem. Wytnij okrąg z filcu o średnicy nieco większej niż sam kaboszon, tak by nachodził też na sznurki sutasz, posmaruj filc klejem i naklej na tył.

Po podklejeniu tyłu czas na wywinięcie sznurków i wszycie koralików Toho 8/0. Ja pomiędzy sznurki wszyłam koraliki w kolorze Permanent Finish-Galvanized Alunimium.
Rozdziel sznurki po równo na dwie części. Jeśli do tej pory szyłaś nicią kolorową to zmień ją na nić monofilową (starą nitkę zakończ supełkiem z tyłu w filcu).  Wyprowadź igłę z dolnych sznurków (czyli od kaboszonu w górę) i nawlecz pierwszy koralik TR-08-PF558. Po nawleczeniu koralika wbij się w sznurki nad nim, a następnie wróć przez: sznurki-koralik-sznurki. Igłę wyprowadź z tyłu w filcu.

Ponownie wyprowadź igłę od tyłu przez sutasz wokół kaboszonu, nawlecz kolejny koralik Toho i przeszyj się przez sznurki, a następnie wróć aż do filcu. W ten sposób wszyj kolejno 5 koralików a na końcu sznurki podwiń pod spód pracy.

Sznurki okalające ostatni koralik szyj ze sobą, żeby się nie rozchodziły, a następnie doszyj je do podstawy. Przyszywaj sznurki łapiąc filc i przechodząc przez sutasz wokół kaboszonu. 

Po doszyciu sznurków przytnij je z tyłu i wyprowadź igłę z drugiej strony, by analogicznie wszyć 5 koralików.

Mamy już bazę naszego wisiora, teraz należy ją ozdobić doszywając kolejne elementy. Zaczniemy od falbanki na dole wisiora. Aby falbanki układały się symetrycznie zaczynamy szycie od środka.
Wyprowadź igłę od tyłu pracy, wychodząc środkiem sutaszu na dole.

Przygotuj 4 sznurki sutasz w następujących kolorach: Tyrol, Peacock, Dark Lilac, Deep Pink. Każdy sznurek o długości  ok. 16 cm. Na tym etapie będziemy też wszywac koraliki Toho w rozmiarze 8/0 (Permanent Finish-Matte Galvanized Saffron) i 11/0 (Permanent Finish-Galvanized Aluminium).
Na wyprowadzoną igłę nawlecz pomarańczowy koralik Toho w rozmiarze 8/0, następnie dołóż sznurki sutasz. Wbij się dokładnie w środek sznurków. Przeszyj koralik i sznurki dwukrotnie.

W kolejnym kroku wyprowadź igłę tuż obok pomarańczowego koralika i nawlecz koralik 11/0 z kolorze: TR-11-PF558. Tak samo, jak poprzednio przeszyj się przez sznurki i wróć do filcu. Zamknij z jednej strony falbankę, przyszywając sznurki do sznurków. Przeszyj sznurki dwukrotnie.

Przeprowadź igłę na drugą stronę i analogicznie doszyj kolejny koralik 11/0 po drugiej stronie pomarańczowego Toho. Po doszyciu koralika tak samo jak z drugiej strony “zamknij” go sznurkami, doszywając sutasz do sutaszu. W ten sposób stworzyła się pierwsza falbanka.

W analogiczny sposób doszyj po dwie kolejne falbanki z jednej i drugiej strony od środka. kolejne falbanki będziesz już zaczynac od mniejszego koralika, czyli 11/0-8/0-11/0 i doszycie samych sznurków.

Po wszyciu dwóch falbanek luźne sznurki należy wywinąć w pętelkę. Pamiętaj najpierw, żeby za ostatnim koralikiem doszyć sznurki do sutaszu wokół kaboszonu.

Igłę wyprowadź tak, by wychodziła na zewnątrz pracy. W pętelkę będziemy wszywali koralik Minos par Puca, więc wywiń sznurki, by wewnętrzna średnica odpowiadała wielkości koralika. Następnie na wyprowadzoną wcześniej nitkę nawlecz koralik Minos, który powinien ładnie ułożyć się w wywiniętej wcześniej pętelce i wbij się igłą w sznurki, od środka pętelki wychodząc w górę.

Koralik i sznurki przeszyj kilkukrotnie (3-4 ściegi wystarczą), następnie zszyj sznurki wokół koralika. Obszytą pętelkę należy przyszyć od spodu do pozostałych sznurków, a nadmiar sutaszu, który jest z tyłu, przyciąć. Ja zawsze zostawiam od spodu około 1,5cm sznurka. Często taki odcinek przydaje mi się do doszywania kolejnych warstw sutaszu.

Z drugiej strony zrób to samo.

Następnym elementem naszego wisiora są dodatkowe sznurki, doszyte do górnych wywinięć.

Przygotuj 4 sznurki sutasz (błękitny, niebieski, fioletowy i różowy). Igłę wyprowadź z tyłu pracy, przez sznurki, które zostały z wywinięcia na górze. Dołóż 4 nowe sznurki i doszywaj je przechodząc przez wszystkie 9 sznurków, raz wyprowadzając igłę z przodu pracy a raz do góry.

Sznurki doszyj do momentu gdzie pętelka naczyna się zawijać. Nie kończ nitki, wykorzystamy ją na dalszym etapie pracy. Z drugiej strony zrób to samo, zszyj ze sobą 9 sznurków do momentu, gdy pętelka zacznie się zawijać. Zwróć uwagę, by zakończyć doszywanie sznurków na tym samym etapie.

Nowo doszyte sznurki zszyj ze sobą, tak by powstało “okienko”, przestrzeń w kształcie rombu. Sznurki sutasz wywiń w pętelkę, jednak nie podginaj ich pod spód, a doszyj do wierzchnich sznurków i wywiń do góry.

W pierwszą pętelkę wszyj perłę Swarovski w rozmiarze 4mm, a w drugą mniejszy koralik-Minos. Schemat wszywania pętelki jest taki sam jak wcześniej. Najpierw wywiń sznurki, by w środku zmieścić koralik (zdj.3), następnie wszyj koralik i obszyj sznurki dookoła. Sznurków nie podwijaj jednak pod spód (zdj. 6) a doszyj je do sznurków sutasz na wierzchu.
Po kilkukrotnym przeszyciu sznurków uformuj kolejną pętelkę, tym razem wywijając sznurki w górę a końce schowaj pod spód.

Po obszyciu pętelki podwinięte pod spód sznurki doszyj do reszty sutaszu.

Po wywinięciu pętelek z obu stron zakryj przestrzeń, która powstała na samym początku pracy, przy obszywaniu kaboszonu sznurkami. Wyprowadź od tyłu pracy igłę, nawlecz 3 koraliki w rozmiarze 11/0-8/0-11/0 i kilkukrotnie je przeszyj. 

Następną rzeczą jest doszycie na dole wisiora kropli jadeitowej. Wyprowadź igłę od tyłu pracy, od sznurków sutasz, przez pomarańczowy koralik, który jest w środkowej dolnej falbance i wyjdź na zewnątrz przez sutasz. Po wyprowadzeniu igły nawlecz koralik Toho w rozmiarze 8/0, a następnie jadeitową kroplę. Ja dodałam kropli ażurową czapeczkę dla ozdoby. Za kroplą nawlecz koralik Toho w rozmiarze 11/0 i wróć igłą przez kroplę i koralik Toho nad nią aż do sutaszu. Kroplę przeszyj kilkukrotnie. Ja do przyszycia kropli użyłam mocniejszej niż monofilowa, nici do beadingu.

Na tym etapie stworzymy łuk na bazie geometrix, który będzie obszyty koralikami i sutaszem.

W tym celu użyłam bazy o średnicy 45mm. Bazę najpierw obszyję koralikami Toho w rozmiarze 8/0. Obszywanie zaczynam od przywiązania końca nici do bazy. Tu też używam nici do beadingu.

Na nić nawlekam 2 koraliki TR/08, okalam nicią bazę i wracam od dołu w górę przez ostatni koralik. Następnie nawlekam kolejny koralik, znowu obchodzę nitką bazę i wyprowadzam igłę przez koralik od dołu. Obszywanie kontynuuje aż cała baza zostanie obszyta koralikami. Po doszyciu ostatniego koralika, końce nici zawiązuję ze sobą i przycinam.

Do tak obszytej bazy należy doszyć sutasz. Biorę 4 sznurki i układam je w kolejności (od koralików): fioletowy, niebieski, pomarańczowy, różowy. Zaczynam od przeszycia samych sznurków razem. Zszywam je zaraz od samego początku, nie zostawiając lużnego sznurka na wywinięcia.  Do obszycia bazy sznurkami używam nici monofilowej.
Przechodzę igłą przez sznurki, następnie w dół przez koralik Toho, okalam nicią bazę i wracam w górę przez koralik i sznurki.
Przeszywam sznurki ze sobą pomiędzy koralikami i znowu,  w trzecim kroku przechodzę przez sznurki, koralik i obszywam bazę i wracam w górę przez koralik i sznurki.

Bazy nie obszywam sutaszem do samego końca, żeby nie dodawać pracy grubości. Łatwiej będzie ją na koniec doszyć a później całość podkleić.

Bazę doszywam w 4 punktach. Z tyłu do podwiniętych pod spód sznurków i na górze do pętelek.

Zawieszka jest już prawie gotowa. Została tylko do zrobienia krawatka oraz oczywiście podklejenie tyłu.

Krawatkę wyplatamy ściegiem Peyote parzystym z 6 koralików w rzędzie. Poniżej zamieszczam schemat Peyote.

Schemat Peyote
Schemat ściegu Peyote

Pełny tutorial na Ścieg Peyote znajdziesz TUTAJ LUB TUTAJ

Po doszyciu krawatki czas na podklejenie tyłu. Ze względu na to, że metalowa obręcz robi nam dodatkową warstwę tył trzeba trochę wyrównać. Ja w zagłębienia naklejam półksiężyce ze sztywnego filcu. Na tak przygotowany tył przyklejam po prostu krążek wycięty ze skóry.

Tak przygotowana zawieszka jest już gotowa do noszenia 🙂