Peyote stitch – najpopularniejszy ścieg beadingowy

Peyote to chyba najpopularniejszy ścieg beadingowy.  Jest jednym ze ściegów wykorzystywanych do wyplatania koralikami bez użycia krosna tzw. “off loom bead technique”. Znajduje zastosowanie nie tylko w koralikowych plecionkach, ale także w hafcie koralikowym i sutaszu, gdzie jest wykorzystywany do tworzenia koralikowych koszyczków otulających kaboszony i kryształki. Koraliki w tym ściegu układają się na kształt cegieł w murze tzn. z przesunięciem o pół koralika.

Bransoletki wykonane ściegiem peyote.

Peyotowe plecionki z koralików towarzyszą człowiekowi od dawna — spotykamy je w artefaktach starożytnego Egiptu czy przedmiotach kultu Indian Ameryki Północnej. Inną nazwą ściegu peyote jest gourd stitch — ścieg tykwowy. Obie nazwy wiążą się ściśle z przedmiotami ozdabianymi tym ściegiem — pojemnikami z tykw i przedmiotami wykorzystywanymi w ceremoniach peyotlowych w Native American Church. Ścieg ten nie doczekał się polskiej nazwy — czasem nazywany jest ściegiem mozaikowym jak określa się go w języku rosyjskim. Do dziś peyote służy do ozdabiania przedmiotów dekoracyjnych jak np. butelki, długopisy, pudełka, a także rączki do wachlarzy czy parasoli.

Przedmioty używane w rytuałach peyotlowych (zestaw medyka). źródło: Wikipedia

Najłatwiejszym ze ściegów peyotowych jest płaski peyote parzysty (flat peyote even stitch), w którym w prosty sposób doszywa się pojedynczo koraliki tworząc wielobarwne koralikowe wstęgi z prostymi krawędziami, które mogą stać się np. bransoletkami, opaskami na chwosty czy pierścionkami. Zaletą peyota parzystego jest jego łatwość wykonania – wadą brak osi symetrii co uniemożliwia wykonywanie wzorów wymagających symetrii.

Schemat ściegu peyote

Zobacz jak wykonać ścieg peyote parzysty na przykłądzie kolczyków sztyftów lub peyotowych obrączek na chwosty w kolczykach Fleur.

Inną odmianą płaskiego ściegu peyote — jest jego wersja tzw. nieparzysta, czyli flat peyote odd stitch — płaski peyote nieparzysty. Od ściegu parzystego różni się jedynie tym, że można w nim wyodrębnić środkową kolumnę stanowiącą oś symetrii plecionki. Ważne to jest w przypadku symetrycznych wzorów i rysunków. Ścieg ten wykonuje się nieco inaczej niż wersję parzystą (wymaga dodatkowych ruchów na jednej z krawędzi plecionki) i wymaga to nieco cierpliwości i uwagi, tak aby obie krawędzie plecionki były równomiernie naprężone. Istnieje kilka sposobów na wykonanie ściegu peyote nieparzystego.

Zobacz jak wykonać ścieg peyote nieparzysty na przykładzie koralikowej obrączki.

Ciekawą odmianą ściegu peyote płaskiego jest peyote wielokrotny, w którym doszywamy 2, 3, a nawet 4 koraliki w jednym ruchu. Ścieg ten wymaga większej uwagi w odtwarzaniu wzorów i daje nieco mniej zwartą pracę niż „zwykły” pojedynczy peyote.

Peyote podwójny — koraliki doszywamy po dwa w jednym ruchu.

Kolejną odmianą ściegu peyote jest tubular peyote, czyli peyote wykonywany w okrążeniach – w wyniku czego powstaje koralikowa rurka. Ściegiem tym można wykonywać bransoletki (jest alternatywą dla sznurów szydełkowo- koralikowych), ale najczęściej stosuje się go podczas obszywania kaboszonów,  czy to w beadingu, czy w  hafcie koralikowym, gdzie ściegiem tubular peyote mocujemy kaboszony do podkładu. Pamiętajmy też, że wykonując pracę tym ściegiem na koniec każdego okrążenia musimy przejść nicią raz jeszcze przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik. Manewr ten “zamyka” całe okrążenie i przenosi nas na poziom kolejnego okrążenia. 

Zobacz jak obszywać kaboszony na przykładzie kolczyków Periquitos oraz jak obszyć rivoli ściegiem peyote na przykładzie kolczyków Forget Me Not.

Jak umocować kaboszon na podkładzie zobacz w tutorialu na kolczyki Anemone, a jak obszyć kryształ Swarovskiego pokazujemy w tutorialu na broszkę Volcano.

To właśnie ściegiem tubular peyote wykonuje się zachwycające sznury koralikowe tzw. Celini Spiral – gdzie dzięki zróżnicowaniu rozmiaru koralików otrzymujemy mniej lub bardziej fakturowane prace.

Innym ściegiem peyote’owym wykonywanym na okrągło jest ścieg circular peyote, który pozwala na uzyskanie płaskich plecionek zbliżonych do koła. W ściegu circular peyote stosujemy dodawanie koralików w niektórych okrążeniach, dzięki czemu praca powiększa swój obwód. Circular peyote stosujemy do wykonywania koralikowych mandal i czapeczek np. na chwosty.

Zobacz jak wykonać koralikową mandalę.

Ściegi peyotowe można ze sobą łączyć — i tak z połączenia circular i tubular peyote powstają koralikowe czapeczki na chwosty lub tzw. beaded balls — kule i oponki oplecione koralikami.

Zobacz jak wykonać czapeczkę z koralików na chwost.

Jak opleść koralikami kulkę znajdziesz w tutorialu Modernity – beaded balls, a jak opleść koralikami oponkę znajdziesz w tutorialu Beadingowa oponka.

Ścieg peyote z pewnością jest jednym z pierwszych ściegów, po które sięgamy rozpoczynając naszą przygodę z koralikami. Z początku może wydawać się nieco skomplikowany, ale szybko okazuje się, że jest bardzo prosty, wykonuje się go wręcz intuicyjnie.

A czy Ty uważasz ścieg peyote za prosty?