Jak zrobić biżuteryjną czapeczkę z koralików?

Czy ja już pisałam, że uwielbiam chwosty? Oczywiście, że pisałam i nie raz wykorzystywałam je w projektach biżuteryjnych, ale jeszcze nie robiłam tak grubych jak dziś. Frędzle na taśmie dają możliwość zrobienia naprawdę grubych i mięsistych chwostów – doskonałych na wisiory do jesiennych stylizacji. Wystarczy garść kolorowych koralików Toho 11/0, kilkanaście centymetrów taśmy z frędzlami, igła z nitką, odrobina kleju i oczywiście tutorial na koralikową czapeczkę na grubaśne chwosty. Serdecznie zapraszam.

Potrzebne materiały:

Sposób wykonania

Na nić długości ok. 1,5m nabierz 6 koralików w kolorze A. Pozostawiając ok. 12cm “ogonek”, przeprowadź nić raz jeszcze przez wszystkie koraliki. Na koniec przeprowadź nić raz jeszcze przez następny koralik.

W następnym okrążeniu dodaj 1A pomiędzy koraliki okrążenia pierwszego. W sumie dodaj 6 koralików A. Na koniec przeprowadź nić przez pierwszy doszyty w tym kroku koralik.

Trzecie okrążenie to doszycie po 2A pomiędzy koraliki okrążenia poprzedniego. W sumie doszyj 12A, na koniec przejdź przez pierwszy doszyty koralik. Możesz od razu w jednym ruchu doszyć ostatnią parę koralików i przejść przez pierwszy doszyty – tak jak pokazuję na zdjęciu.

W kolejnym okrążeniu doszyj po 1A  pomiędzy koraliki poprzedniego okrążenia.

Raz jeszcze doszyj po 1A  pomiędzy koraliki poprzedniego okrążenia.

W tym kroku doszywaj na zmianę 1A, a następnie 2A. W ten sposób w sumie doszyjesz 18 koralików.

Czas na wprowadzenie koloru. W siódmym okrążeniu doszywaj po 1 koraliku w następującej kolejności kolorystycznej: 1B, 1C, 1B, 1D, 1A, 1D. Powtórz tę sekwencję jeszcze dwukrotnie.

Doszywaj dalej po 18 koralików w okrążeniu wg. zamieszczonego schematu (czytaj schemat od lewego górnego rogu). Pamiętaj aby dobrze zaciągać nić, co ułatwi formowanie się czapeczki.

Po skończeniu kolorowej części tulejki wykonaj jeszcze dwa okrążenia koralikami w kolorze A, a następnie zacznij formować ozdobne ząbki na dole czapeczki. Doszyj 1A, następnie nie doszywając koralika przeprowadź nić przez koraliki dwa okrążenia poniżej, doszyj kolejny 1A. Powtórz jeszcze dwukrotnie formowanie ząbków, aż do końca okrążenia.

Kontynuuj formowanie ząbków doszywając na szczycie każdego po 1A i cofając się w miejscu przerw trzy okrążenia poniżej.

Wyprowadź nić na wierzchołek najbliższego ząbka. Wykonaj ozdobną pikotkę – nabierz 1B, 1C, 1B i ponownie przeprowadź nić przez koralik z którego wychodzi nić. Dla lepszego zaakcentowania pikotek przeprowadź nić raz tą sama drogą, z tym, że jedynie przez koraliki B (pomijając koralik C). Prowadząc nić koralikami krawędzi ząbka przejdź do miejsca doszycia kolejnej pikotki. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia.

Przygotuj chwost. Odetnij ok. 14 cm taśmy z frędzlami. Ostrożnie nałóż klej na taśmę i zwiń ją formując okrągły chwost. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Dla pewności przeszyj chwost w kilku miejscach.

W czasie kiedy klej w chwoście będzie wysychał przeprowadź nić koralikami w górę czapeczki, aż do pozostawionego na początku “ogonka”. Obie nici zawiąż na supełek. “Ogonek” wprowadź w kilka sąsiednich koralików i odetnij jego nadmiar. Drugi koniec przeprowadź przez najbliższy koralik z pierwszego okrążenia.

Czas na wykonanie krawatki. Nabierz 2A, ponownie przeprowadź nić przez koralik z którego wychodzi nitka i dalej przez pierwszy z pary doszytych koralików. Nabierz kolejne 2A, przeprowadź nić przez drugi z poprzednio doszytych koralików i dalej przez pierwszy z pierwszej pary. Przejdź nicią przez pierwszy z drugiej pary , nabierz kolejne 2A i doszyj je do drugiego koralika z drugiej pary. Pracuj tak, aż do uzyskania potrzebnej długości krawatki.

Kiedy krawatka osiągnie odpowiednią długość przeprowadź nić przez przeciwległy koralik z pierwszego okrążenia czapeczki. Raz jeszcze przejdź przez oba koraliki ostatniej pary. Dla wzmocnienia przeprowadź nić raz jeszcze tą sama drogą. Zawiąż nić na nitce poprzecznej, a jej końcówkę wprowadź w sąsiednie koraliki i odetnij nadmiar.

Delikatnie posmaruj klejem główkę zrobionego chwosta i wsuń go w tulejkę. Uważaj, aby klej nie wyciekł między koralikami.

Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Wisior jest gotowy.