Garść drobnych koralików, kilka fasetowanych Fire Polish i sześć koralików Patina Brick, wszystkie doprawione ściegiem peyote – oto przepis na bransoletkę Aztec Gold, której autorka jest Natalia Zaborowska prowadząca bloga Koralikowa Mania. Dzisiejsza propozycja jest spodoba się z pewnością tym z Was, którzy lubią małe i szybkie w wykonaniu elementy zszywane w większą całość.

Potrzebne materiały:

Sposób wykonania:

1. Rozpoczynamy naszą pracę od przygotowania ok. 2,5 m nici, po czym nawlekamy na nią 28 koralików Toho T11a. Przewlekamy nić przez wszystkie koraliki jeszcze raz tworząc pętelkę. Zawiązujemy nić, pozostawiając na niej nieco luzu. Przechodzimy przez najbliższy koralik T11a.

 

Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone

Nawlekamy 1x T11a i pomijając jeden koralik T11a, przechodzimy nicią przez kolejny.

Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone

Dodajemy w ten sam sposób kolejne koraliki, aż do pełnego okrążenia. Po tym etapie chowamy supełek w koraliku, a pozostałą nić z naszej końcówki wplatamy w pozostałe koraliki, a nadmiar odcinamy, pozostawiając jedynie nitkę roboczą. Aby supełek nie był tak widoczny, możemy „wywrócić” naszą pracę na drugą stronę.

Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stoneAztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone

2. Następnie przechodzimy nicią przez najbliższy koralik T11a, nawlekamy 1x T11a i przechodzimy przez kolejny koralik, wypełniając pustą przestrzeń.  Powtarzamy tę czynność do pełnego okrążenia. Pracujemy w ten sposób, przez jeszcze jedno okrążenie. Na koniec wychodzimy przez najbliższy koralik.

Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone

Powtarzamy te kroki jeszcze raz, tworząc kolejny rządek. Po tym etapie, nasz oplot w pionowych rządkach powinien mieć naprzemiennie dwa i trzy koraliki. Powtarzamy te kroki jeszcze raz, tworząc kolejny rządek. Po tym etapie, nasz oplot w pionowych rządkach powinien mieć naprzemiennie dwa i trzy koraliki.

Powtarzamy te kroki jeszcze raz, tworząc kolejny rządek. Po tym etapie, nasz oplot w pionowych rządkach powinien mieć naprzemiennie dwa i trzy koraliki.

3. Zmieniamy koraliki na Toho 15/0. Nawlekamy 1x T15, po czym przewlekamy nić przez najbliższy koralik T11a, wypełniając przestrzeń pomiędzy koralikami, powtarzamy czynność do końca okrążenia.

Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone Aztec Gold - bransoletka z koralikami brick - tutorial royal-stone

Następnie ponownie przechodzimy do rzędu wyższego (przez koralik 15/0) i wypełniamy przerwy koralikami T15 – po tym etapie ten ta krawędź plecionki powinna być wykończona dwoma rzędami koralików T15.

4. W tym etapie ważne jest, aby ustawić koralik Patina Brick w odpowiedniej pozycji – jego dziurka powinna się znaleźć na linii 3 koralików T11a. Dopiero kiedy ustawimy koralik odpowiednio, przechodzimy nicią na druga krawędź oplotu i wykańczamy go dwoma rzędami koralików T15.

5. Kiedy obie strony są już wykończone koralikami T15, a koralik Patina Brick odpowiednio ustawiony względem oplotu, możemy się zająć wyplataniem łączników. Żeby je wypleść, musimy przejść nicią do środkowego okrążenia oplotu – po stronie dziurki. Nawlekamy 1x T15 1xFP 2x T15, pomijamy dwa ostatnie koraliki T15 i wracamy przez koralik FP , nawlekamy kolejny 1x T15, po czym przechodzimy przez koralik T11z oplotu.

W ten sam sposób tworzymy drugi łącznik i oba łączniki po drugiej stronie elementu. 

Przygotowujemy kolejnych sześć elementów  – w dwóch elementach pozostawiamy końcówki nici – posłużą nam do przymocowania zapięcia. W pozostałych elementach wplatamy nić w plecionkę, zaciągając supeł na poprzecznej nitce pomiędzy koralikami T11a.

6. Rozpoczynamy kolejny etap, w którym będziemy robić tulejki z zastosowaniem ściegu peyote. Nawlekamy ok 1 m nici, po czym nabieramy koraliki w sekwencji 1xT11b, 1xT11a, 4xT11b, 1xT11a, 1xT11b. Pozostawiamy ok. 12 cm odcinek od końca. Następnie nawlekamy 1xT11b i pomijając jeden koralik T11b przechodzimy przez T11a. Nawlekamy kolejny 1xT11b i pomijając jeden koralik T11b i przechodzimy przez kolejny koralik, powtarzamy  jeszcze raz z koralikiem, po czym nawlekamy 1xT11a i przechodzimy przez ostatni koralik T11b.

 

Teraz czas na nawrotkę, nawlekamy 1x T11b i przechodzimy przez T11a z rzędu niższego. Kontynuujemy wyplatanie uzupełniając wolne przestrzenie między koralikami odpowiedniego koloru koralikami. Kończymy wyplatanie kiedy u góry naszej plecionki znajdzie się po 6 koralików T11b z obu stron, a końcówki nici wychodzą po przeciwnych stronach.

Brzegi plecionki powinny zakładać się na siebie na zasadzie zamka, łączymy oba brzegi przeplatając nić naprzemiennie, tworząc tulejkę. Obie końcówki nici powinny wychodzić z sąsiednich koralików. Zawiązujemy supełek, a roboczą nić przeplatamy jeszcze raz przez wszystkie koraliki T11 tak, aby wyjść po drugiej stronie tulejki. Drugi koniec nici wplatamy pomiędzy koraliki i obcinamy nadmiar.

7. Kiedy tulejka jest już gotowa przeciągamy nić przez jej środek, następnie nawlekamy 1xFP 1xT11b, pomijamy koralik T11b i przechodzimy ponownie przez koralik FP, następnie przechodzimy przez tulejkę. Powtarzamy te kroki po przeciwnej stronie, następnie zaciągamy supełek na nitce poprzecznej pomiędzy koralikami. Przeplatamy nić przez koraliki, nadmiar nici odcinamy. Kolejne tulejki tworzymy w ten sam sposób – w sumie potrzebujemy 5 tulejek.

8. Przed nami ostatni etap, czyli łączenie elementów. Rozpoczynamy od doszycia zapięcia. W elemencie, w którym zostawiłyśmy nitkę przechodzimy nią do jednego z łączników i wychodzimy na jego szczycie. Nawlekamy 2x T11b i doszywamy je do zewnętrznych T15 łącznika.

Wracamy do koralika T11a, przewlekamy nić przez oczko zapięcia, po czym wracamy do sąsiedniego koralika T11a. Powtarzamy tę czynność kilka razy przewlekając nić przez koraliki T11a i oczko zapięcia dla lepszego zabezpieczenia łączenia. Drugi łącznik doszywamy analogicznie.

W ten sam sposób doszywamy drugą część zapięcia do kolejnego elementu z koralikiem Patina Brick.

9. Przechodzimy nicią do przeciwległego łącznika. Jeśli końcówka nici jest zbyt krótka, kończymy ją wplatając w sąsiednie koraliki, a nowy, ok. 2 m kawałek nitki zawiązujemy na nici poprzecznej między koralikami oplotu. Przeprowadzamy nić na wierzchołek łącznika. Przebijamy igłą tulejkę tuż nad koralikami T11a i dalej chwytamy szczytowy koraliki T15 kolejnego elementu z Patina Brick.

 

Wracamy w stronę tulejki przechodząc przez drugi z koralików T15, przeszywamy tulejkę o rząd wyżej niż za pierwszym razem i doszywamy do T15 pierwszego elementu. Przechodzimy nicią w ten sposób kilkukrotnie, aby elementy były dobrze i trwale połączone. W ten sam sposób łączymy elementy na wysokości drugiego łącznika.

 

Po połączeniu obu elementów przechodzimy do kolejnego skrajnego łącznika i doszywamy analogicznie kolejny element z Patina Brick. Łączymy tak wszystkie sześć elementów bransoletki. Na koniec zawiązujemy supełek na poprzecznej nitce oplotu, kawałek nitki przewlekamy, po czym odcinamy nadmiar nici. Gotowe!