Dzisiejszy tutorial zawiera jeden z podstawowych wzorów w hafcie sutasz, zatem mam nadzieje, że osoby początkujące w tej technice się ucieszą.  Kolczyki ozdobiłam pięknymi, lejącymi frędzlami na taśmie.  Zobacz jak podstawowy wzór w hafcie sutasz można zamienić w atrakcyjne kolczyki, które będą idealne na wakacyjne, taneczne szaleństwa na parkiecie.  Zachęcam Cie do przejrzenia całej oferty frędzli, ponieważ dostępnych jest ponad 30 frędzli w soczystych i energetycznych kolorach. Zdjęcie uszytych według tutoriala kolczyków koniecznie prześlij do blogowej Galerii.


Materiały:

Sznurki sutasz USA Poly w 3 kolorach:

Moneta Swarovski Pearl Crystal Iridescent Light Blue – 2szt

Kryształ Swarovski Round Spike Bead 5,5mm w kolorze Metallic Blue – 2szt

Perła Swarovski Crystal 4mm w kolorze Iridescent Light Blue – 6szt

Frędzle w kolorze turkusowym 2 odcinki po 4cm

Zawieszki piórka ze stali chirurgicznej

Poza tym kilka różnych drobnych koralików do ozdobienia pętelki, zakrycia dziurek i wszycia bigli. Ja użyłam kryształków Bicone Swarovski, pereł Swarovski oraz koralików Toho 15/0

Klej ( do wyboru: Gutermann, Hasulith, Bostik, Rayher lup inny tego typu)
igły  – cienkie i ostre aby łatwo przeszyć nimi sutasz np Pony 10/13, lub John James 10/13 lubg 12
żyłka (nić monofilowa),
skórka i filc


Przygotuj 4 sznurki sutasz- 2x niebieski, 1x zielony, 1x różowy, każdy o długości ok. 15cm. Odetnij żyłkę (nić monofilową) o długości ok. 80cm, nawlecz igłę i na końcu zrób supeł.
Ułóż sznurki w kolejności (od wewnętrznego) różowy, zielony, 2xniebieski, jodełką w jedną stronę. Zacznij zszywanie sznurków na wysokości ok. 6cm. Szyj gęstym ściegiem uważając, by nie zaciągać mocno żyłki. Jeśli żyłę będziesz zaciągać za mocno sutasz zacznie się falować.
Zszywając sznurki nadawaj im kształt monetki, aby po zszyciu wszystkich razem równo się układały.

Po zszyciu sznurków na długość obwodu koralika zszyj wszystkie razem w jednym miejscu. Przeszyj wszystkie sznurki około 4-5 razy.
Po zszyciu sznurków w powstałą przestrzeń włóż monetkę i przeszyj ją 2 razy.

Swarovski Coin Pearl 10mmIridescent light blue pearl Perła w kształcie monetki Swarovski Coin Pearl

Jak sznurki są już zszyte czas na formowanie pętelki. Podziel sznurki na 2 części. Z jednej strony weź 5 sznurków z drugiej 3.

Podzielone sznurki uformuj w pętelki. Z tej strony, gdzie masz więcej sznurków wszyj koralik Spike Bead z drugiej perełkę Swarovski 4mm.
Wyprowadź igłę w pętelce i nałóż na nią koralik. Teraz uformuj sznurki w pętelkę wokół koralika. Przeszyj sznurki od wewnątrz, a następnie wróć w sznurki, przez koralik i wbij się w sznurki na dole. Przeszyj koralik w ten sposób 2 razy, żeby się lepiej trzymał.

Po wszyciu koralika zszyj gęstym ściegiem sznurki wokół niego.

Po zszyciu sznurków w pętelce podszyj pętelkę do sznurków wokół monetki. Przejdź igłą od tyłu pracy i wyjdź pomiędzy sznurkami wokół monetki. Uważaj aby nie zahaczyć żadnego ze sznurków.

W ten sam sposób uformuj pętelkę z drugiej strony i wszyj w pętelkę perełkę wielkości 4mm.

Po uszyciu omegi do mniejszej pętelki doszyj dodatkowe sznurki. Przygotuj 3 odcinki o długości około 10cm w kolorach 2x niebieski i 1x różowy. Sznurki ułóż w kolejności: niebieski, różowy, niebieski.

Zacznij doszywanie dodatkowych sznurków od tyłu pracy, około 1cm pod pętelką. Zszywaj sznurki przebijając się przez wszystkie 6 aż dojdziesz do różowej pętelki.

 

Po zakończeniu doszywania ( jak dojdziesz już do różowej pętelki) doszyj sznurki do różowej pętelki, a następnie wywiń je i wszystko i wszyj perłę wielkości 4mm.

Baza kolczyka jest już gotowa.
Na tym etapie podklej koralik Spike Bead kółeczkiem wyciętym z filcu. Ja do podklejenia używam kleju Hasulith.

Po podklejeniu koralika dolną pętelkę ozdób dowolnymi koralikami. Ja użyłam koralików Swarovski Xilion Bead 2,5-4mm, perełek Swarovski 3mm i 4mm, zawieszki ze stali chirurgicznej w kształcie piórka oraz koralików Toho 15/0.

Wyprowadź igłę z pętelki, nawlecz pierwszy koralik np. Bicone 2,5mm, następnie koralik Toho 15/0, który będzie pełnił funkcję stopera. Ponownie przejdź przez koralik Bicone omijając Toho 15/0.

Na środku oprócz koralika dodaj jeszcze zawieszkę. Wyprowadź igłę i nawlecz na nią perełkę, następnie 3 koraliki Toho 15/0, przejdź przez oczko w zawieszce. Teraz nawlecz dwa koraliki Toho 15/0 i wróć igłą przez pierwszy nawleczony Toho 15/0 i perełkę.

Kontynuuj doszywanie koralików do pętelki cały czas w ten sam sposób.

Do górnej części kolczyka doszyj bigle. Ja wybrałam złote sztyfty z kulką ze stali chirurgicznej. Możesz użyć dowolnych bigli. Wszywanie zaczęłam od koralika Bicone 2,5mm, następnie koraliki Toho 15/0 – 5szt. Po nawleczeniu koralików przejdź przez oczko w biglu i wróć przez koralik Bicone. Wzmocnij szycie przechodząc jeszcze raz przez koraliki. Zarówno bigle jak i koraliki wokół pętelki doszywam podwójną nicią a nie żyłką, ponieważ nitka jest nieco mocniejsza.

Po doszyciu bigli wszyj drobne koraliki Toho w przestrzeń pomiędzy pętelkami.

Frędzle

Przed podklejeniem tyłu czas na doszycie frędzli.

Przygotuj 4cm odcinek paska z frędzlami. Pasek złóż końcami do środka.

Przeszyj pasek z frędzlami ściegiem fastrygowym, aby było Ci go łatwiej doszywać do kolczyka.

Tak przygotowane frędzle doszyj do koczyka. Ułóż frędzle tak, by pasek wzmacniający frędzle z żadnej strony nie wystawał poza kolczyk. Doszyj frędzle w najszerszej części kolczyka.

Doszywaj frędzle do końców sznurków sutasz podwiniętych pod spód. Możesz doszywać je w dowolny sposób, jednak zwróć uwagę by frędzle nie wystawały na górze, czy po bokach oraz by nitka nie była widoczna.

Na koniec podklej tył kolczyka. Zanim jednak zakleisz tył skórką podklej monetkę na filc. Wytnij półkole, a następnie podklej do koralika tak, by filc zachodził także na sznurki sutasz.

Teraz odrysuj na skórce kształt kolczyka, wytnij skórę i przy pomocy odpowiedniego kleju ( Hasulith, Gutermann, Rayher, Bostik itp.) naklej skórkę na tył kolczyka.

Przycinanie frędzli

Chwosty najlepiej przycinać w tulejce natomiast frędzle dobrze jest przykleić do kartki.
Kolczyki należy ułożyć równo na kartce papieru i przykleić w dwóch miejscach zwykła taśma klejącą – na górze i mniej więcej na poziomie gdzie chwosty mają być przycięte. Tnij ostrymi nożyczkami przez taśmę klejącą ( będziesz mieć pewność, że nic się nie przesunęło). Na koniec dobrze jest przypalić końce frędzli przypalarką do sznurków lub zapalniczką.

Kolczyki są gotowe do noszenia

Kolcztki sutaszowe  Sutasz kolczyki  Kolczyki sutasz Długie kolczyki sutasz