Dzisiaj kolczyki w bardzo jesiennym klimacie. Połączenie pomarańczu z fioletem i zimnym odcieniem brązu. Przygotowałam dla Was tutorial, który możecie  rozbudować przez dodanie miedzianych baz. Oczywiście wszystko wykonane jest z mojego ulubionego włoskiego sznurka sutasz w połączeniu z kryształami Rivoli firmy Swarovski. Zobacz jak krok po kroku samemu zrobić kolczyki w technice haftu sutasz i spróbuj wykonać sama swoją wersję kolorystyczną. Zdjęcie gotowych kolczyków możesz przesłać do Galerii Waszych Prac dostępnej na blogu.

Materiały:

Sznurek sutasz acetat ITALY w kolorach: antique rose ok. 1m, orient ok. 1m, truffle ok. 2m, berry ok 1m

Rivoli Swarovski 14mm – 2szt w kolorze violet

Koraliki Minos par Puca w kolorze Pastel Bordeaux – 1 opakowanie

Koraliki Minos par Puca w kolorze Bronze Red Matte (2 sztuki)

Koraliki Iris Duo 4x7mm w kolorze Pastel Bordeaux (6 sztuk)

Koraliki Amos par Puca 5x8mm w kolorze Bronze Red Matte (2 sztuki)

Koraliki Toho 8/0 i Toho 15/0 w kolorach: Permanent Finish-Matte Galvanized Saffron, Hybrid ColorTrends: Metallic-Bodacious, Semi Glazed Orange, Ceylon Gladiola

Bigle w kolorze miedzianym

Przekładka lub płaska czapeczka w kolorze miedzianym ( do zakrycia dziurki)

Welur na podszycie tyłu

Opcjonalnie: bazy miedziane

Ponadto: klej, igły, nici i ostre nożyczki


Rozpocznij pracę od nawleczenia igły. Weź nić, w pasującym do sznurków kolorze, o długości około 80cm. Następnie przygotuj sznurki sutasz. Wybierz 4 sznurki i przytnij każdy na długość ok 15cm. U mnie 2 razy powtórzył się kolor sznurka truffle, poza tym po jednym odcinku: antuque rose, orient i berry.

Sznurki acetat Italy złóż jodełką w prawą stronę (>>>). Zacznij zszywanie sznurków na wysokości około 5 centymetrów. Wbijaj się idealnie w środek sutaszu (w rowek), dzięki czemu nić będzie prawie niewidoczna.

*Do szycia sutaszu polecam Wam nici Poly Sheen, które pięknie zlewają się z sutaszem i są niemal niewidoczne w gotowej pracy.

Swarovski Rivoli Amethyst

Zszywając, nadawaj pracy kształt koralika. Zszywaj tak, by od razu sznurki układały się w okrąg. Pamiętaj, aby nie ściągać nici bardzo mocno, żeby nie stworzyły się na wierzchu nierówności.

Kiedy sznurki zostaną zszyte na tyle, że całkowicie obejmą koralik po obwodzie, trzeba je zszyć ze sobą. Przeszyj sznurki około 5-6 razy, aby się nie rozchodziły. Na tym etapie podklej też kryształek Rivoli filcem.

Podklejanie kryształka: Podklejenie filcem sprawi, że kryształek nie będzie chował się w sznurkach. Kryształek ma stożkowaty spód, zatem filc przed klejeniem dobrze jest naciąć na środku. Dzięki nacięciu filc lepiej się dopasuje. Pamiętaj tez by przed klejeniem odtłuścić powierzchnię klejoną, czyli spód kryształka. Koralik możesz odtłuścić za pomocą wilgotnego wacika z odrobiną płynu do naczyń, lub innego łagodnego detergentu, który usunie tłuste ślady. Tak przygotowany koralik przyklej do filcu za pomocą kleju Hasulith ( opcjonalnie CG500 Swarovski, Rayher lub Gutermann)

Rivoli Swarovski

Po podklejeniu kryształka i zszyciu sznurków, rozdziel sutasz na dwie części. Stworzysz teraz tzw. pętelki, z dwoma koralikami po jednej stronie. Wyprowadź igłę w zagięciu sznurków. Ja wybrałam do wszycia w tym miejscu koraliki toho 8/0 w odcieniu pomarańczowym.

Nawlecz jeden koralik toho i wbij igłę w sznurki na górze. Przeszyj w ten sposób koralik jeszcze dwa razy, tak by igła znów wychodziła z dolnych sznurków. Ponownie wyprowadź igłę w górę, nawlecz koralik, wbij się w górne sznurki i przeszyj koralik wraz ze sznurkami kilka razy.

 

Po wszyciu koralików podwiń sznurki pod tył pracy.

Zanim jednak doszyjesz sznurki z tyłu, podklej kryształek jeszcze jedną warstwą filcu. Poprzednia warstwa pozwoliła nam na wyrównanie powierzchni tak, by kryształek Rivoli nie “chował się ” pod sznurkami, tylko dochodził ładnie do brzegu sznurków. Druga warstwa filcu pozwoli nam przymocować koralik do sznurków.
Wytnij krążek z filcu tak, by wystawał po obwodzie około 2-3mm.  Pamiętaj o nacięciu filcu na środku. Teraz posmaruj cały filcowy krążek klejem i podklej tył kryształka wraz ze sznurkami sutasz.

Swarovski Rivoli 1122 rozmiar 14mm

Po podklejeniu tyłu podszyj sznurki zahaczając o filc. Pętelka nie może się odchylać. To samo zrób z drugiej strony. Wszyj koraliki i podwiń sznurki pod spód.

Nadmiar sznurków przytnij. Możesz też delikatnie przypalić końce sznurków, aby się się strzępiły.

Bazowy element jest gotowy. Teraz należy ozdobić boki koralikami i doszyć kolejne warstwy sznurka.

Wyprowadź igłę z pętelki w miejscu, gdzie sznurki pętelki sutasz zachodzą pod spód.

Na tak wyprowadzoną igłę nawlecz dwa koraliki Minos par Puca w kolorze Pastel Bordeaux.

Koraliki mają układać się jeden obok drugiego, dlatego wbij teraz igłę w sutasz w odległości około 1mm od pierwszego koralika. Aby doszyć kolejne koraliki Minos par Puca musisz wracać przez ostatni doszyty koralik (jak na zdjęciu poniżej) i nawlekać tylko jeden nowy koralik.


Na pętelce powinno zmieścić się 9 koralików.
W ten sam sposób obszyj drugą pętelkę.

Po doszyciu koralików czas na kolejną warstwę sznurków sutasz (4).
Weź 4 sznurki sutasz w tych samych kolorach co wcześniej: antique rose,  orient, truffle, oraz berry. Każdy o długości około 16 cm. Sznurki złóż razem, pamiętając o ułożeniu ich jodełką w jedną stronę.  Wyprowadź igłę przez 2 koralik (od kolejności wszywania). Ułóż sznurki tak, by od początku wystawało około 5cm sznurka i przebij się przez wszystkie igłą.

Wróć przez sznurki, przez ten sam koralik Minos i wyprowadź igłę w sznurkach wokół pętelki.

Ponownie wyprowadź igłę w górę, tą sama drogą, czyli przez drugi koralik, aż do wierzchniej warstwy sznurków. Przeszyj teraz same sznurki w przestrzeni pomiędzy jednym a drugim koralikiem (zdj. 2) i wejdź w koralik numer 3.

Kontynuuj doszywanie w ten sposób, aż do ostatniego koralika.

Po doszyciu sznurków do wszystkich koralików wywiń końce sznurków wszywając najpierw koralik Iris Duo, a z drugiej strony Minos w kolorze Bronze Red Matte.

Ja najpierw przeszyłam koralik przez dolną dziurkę (Iris Duo są dwudziurkowe), następnie zszyłam sznurki tworzące pętelkę i przeszyłam koralik przez górna dziurkę.

Pętelkę należy podszyć do wierzchnich sznurków aby się nie odchylała.

Po wszyciu Iris Duo przejdź na drugi koniec sznurków. Wyprowadź igłę przez koralik Minos ( pierwszy koralik), doszyj sznurki do warstwy sutaszu wokół kryształka Rivoli, i wywiń pętelkę wszywając koralik Minos par Puca.

Sznurki wokół koralika musisz zszyć ze sobą.

 

Na konic podszyj pętelkę do wierzchniej warstwy sznurków, nastęnie do sznurków podwiniętych pod spód pracy. Zakończ nitkę i przytnij nadmiar sznurków. W ten sam sposób doszyj sznurki z drugiej strony.

Będąc na etapie wszywania koralika Iris Duo z drugiej strony zszyj obie pętelki ze sobą jak na zdjęciu poniżej. Przeszyj tak około 4 razy.

Na tym etapie pracy kolczyk powinien wyglądać tak:

Kolejna część kolczyka to pętelka na górze. Obszyj pięcioma sznurkami koralik Iris Duo. Kolejność sznurków od środka: truffle, antique rose, orient, berry i ponownie truffle.  Sznurki powinny mieć około 10cm długości.

Na wierzch sznurków sutasz doszyj ozdobny sznurek skręcany. Koniec sznurka zabezpiecz przed rozkręcaniem np. taśmą klejącą lub klejem.

Wyprowadź igłę od tyłu przez sutasz i sznurek skręcany. Następnie poprowadź nitkę tak, by ukryła się w rowku sznurka skręcanego.

Doszywaj sznurek w ten sposób aż do końca. Pamiętaj, by przez odcięciem sznurka zabezpieczyć drugi koniec.
* Jeśli nie masz wprawy w doszywaniu sznurka skręcanego i obawiasz się, że nić będzie bardzo widoczna możesz użyć nici monofilowej, która jest przezroczysta.

Tak przygotowany element doszyj do reszty kolczyka.

Przeszywaj pętelkę od tylu wychodząc przez sutasz wokół koralika Rivoli.

Kolczyk jest juz prawie gotowy. Teraz zostały Ci drobne detale wykończeniowe.

Pomiędzy pętelki trzeba wszyć  jeszcze koraliki toho.  Wyprowadź igłę w miejscu pokazanym na zdjęciu poniżej, nawlecz koralik toho w rozmiarze 8/0, a następnie toho w rozmiarze 15/0. Wróć igłą przez toho 8/0 i sznurki sutasz. Wyprowadź igłę obok koralika i wszyj w ten sposób kolejny.

Z każdej strony pętelki powinny się zmieścić po 3 koraliki.

Pod kryształkiem Rivoli powstała dość duża, brzydka przestrzeń. Zakryj ją wszywając przekładkę w postaci miedzianej czapeczki.

Pod pętelkami na dole również doszyj po kilka koralików toho . Ja wszyłam z każdej strony po 3 koraliki pomarańczowe i jeden fioletowy. Pomiędzy pętelkami z Iris Duo wszyj koralik w kształcie łezki lub kropli. Ja użyłam koralika Amos par Puca.

Przed zakończeniem musisz wszyć jeszcze bigle (lub bazę do klipsów)

Wyprowadź igłę w pętelce na górze. Zwróć uwagę, by wyjść dokładnie po środku. Nawlecz 5 koralików toho w rozmiarze 15/0 i przewlecz igłę przez oczko w biglu.

Wzmocnij ścieg kilka razy, ponieważ jest to miejsce najbardziej narażone na przetarcia .

Wykończenie pracy

Jak napisałam wcześniej, pokażę Wam wersje z bazami miedzianymi i bez.
Jeśli chcesz lżejsze kolczyki i podobają Ci się w wersji z samym sutaszem, to wystarczy wyciąć z weluru ( lub innego materiały wykończeniowego, np. skóry) kształt kolczyka i podkleić go pod spód. Jeśli chcesz podkleić tył welurem możesz użyć przypalarki do sznurków, aby wyciąć kształt. Welur niestety może się delikatnie strzępić dlatego dobrze jest wykończyć brzegi przypalając je.
Odrysuj kształt kolczyka na welurze, połóż welur na nietopliwym podkładzie ( może to być np. metalowa lub nawet drewniana podkładka) i tnij przypalarką po narysowanym konturze kolczyka. Tak przygotowany welur posmaruj klejem ( np. Hasulith, Gutermann, Bostik itp.) i doklej do tyłu pracy.

Jeśli wolisz wersję z bazami, to po wycięciu kształtu kolczyka z weluru, doszyj do niego miedziana bazę. Miejsce, w którym baza ma być doszyta wcześniej należy sobie zaznaczyć. w zależności od tego jak bardzo chcesz, by baza wystawała na dole na takiej wysokości ja doszyj. Ja do przyszycia bazy wykorzystałam koraliki toho 15/0.

Dodatkowo na koniec podklej dół kolczyka do bazy, aby nie odstawał. W tym celu idealnie sprawdzi się klej Hasulith lub Gutermann.


Tak prezentują się gotowe kolczyki w wersji z bazami miedzianymi i bez.

Kolczyki sutasz Autumn Hues z kryształem Swarovski Rivoli W kolorze Amethyst

 

Życzę dużo weny twórczej na długie jesienne wieczory

Dorota, Royal-Stone