Makramowe kolczyki na bazach – kołach

Celtyckie płomyki możesz wypleść na  bazach w dowolnym kształcie – kołach, łezkach, owalach, trójkątach etc. Moje powstały na dużych bazach w kształcie koła. Do wyplecenia kolczyków polecam brazylijskie sznurki do makramy – mają piękne kolory, są mocno woskowane, przez co doskonale się wiążą, doskonale się przytapiają i są bardzo trwałe.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania makramowych kolczyków

Kilka uwag, zanim zaczniesz wyplatanie kolczyków

  • W pracy wykorzystamy dwa typy węzłów – węzeł mocujący i węzeł rypsowy często nazywany żebrowym. Węzły mocujące zastosujemy na początku pracy, aby umocować sznurki na bazie kolczyków. Węzły rypsowe tworzą całą pracę i będziemy je prowadzić raz w prawą, raz w lewą stronę w zależności od tego, jaki kierunek żeberka chcemy uzyskać.
  • Każdy węzeł rypsowy tworzony jest z dwóch końców sznurka, z których jeden jest sznurkiem wiodącym (SW) inaczej kierunkowym, a drugi roboczym (SR) inaczej owijającym. Funkcja wiodący/roboczy jest przypisywana każdemu sznurkowi w momencie tworzenia konkretnego węzła, znaczy to, że sznurek roboczy jednego węzła może za chwilę stać się sznurkiem wiodącym dla kolejnego węzła i na odwrót.
  • Węzeł rypsowy powstaje przez  dwukrotne owinięcie sznurka roboczego (SR) wokół sznurka wiodącego (SW), innymi słowy wykonanie dwóch, nazwijmy je półwęzłów, na sznurku wiodącym (nawet jeśli nie jest to dokładnie widoczne na zdjęciu). Należy pamiętać, aby SW był zawsze naprężony i w momencie wykonywania węzła leżał ponad sznurkami roboczymi. Owinięcie wykonujemy przez narzucenie SR na SW i przełożenie końca SR przez powstałą pętelkę pomiędzy sznurkami SW i SR, a następnie zaciśnięcie SR na SW. Pamiętaj – każdy węzeł tworzą dwa owinięcia Zawsze trzymaj SW blisko i równolegle do poprzedniego żeberka. Wtedy praca będzie zwarta, bez prześwitów.
  • Polecam wykonywanie kolczyków na podkładce do makramy, w którą można wbijać szpilki – pomoże to unieruchomić powstającą plecionkę i znacznie ułatwi Ci pracę.
  • Pamiętaj, żeby zachować porządek/kolejność w sznurkach i zawsze wykonywać węzły odpowiednimi końcówkami. Ma to zasadnicze znaczenie dla estetyki i poprawności wykonania plecionki.

Sposób wykonania makramowych kolczyków z płomykami:

UWAGA: W tutorialu pokazuję jak wypleść pojedynczy płomyk. W gotowych kolczykach tych płomyków jest 7 i są równomiernie rozmieszczone po całym obwodzie bazy. Oczywiście  w zależności od średnicy bazy możesz wykonać inną liczbę płomyków.
Ze względu na czytelność zdjęć pokazuję plecenie jednego płomyka PRZED zamocowaniem wszystkich pozostałych sznureczków na bazie – jednak, aby udało się równomiernie rozłożyć je po okręgu, lepiej jeśli zamocujesz wszystkie sznurki już na samym początku przed rozpoczęciem plecenia.

1) Na jeden płomyk przygotuj 4 sznurki o dł. 25cm (u mnie są to 2 sznurki turkusowe i 2 fioletowe). Każdy kawałek złóż na pół, wsuń pod bazę kolczyka i przez powstałą pętlę przełóż oba końce sznurka. Przenieś końce sznurka na zewnątrz bazy.

Raz jeszcze owiń wokół bazy każdy z końców sznurka. Sznureczki dobrze zaciągnij.

W ten sam sposób zamocuj na bazie kolejne 3 sznurki.

2) Oznacz zewnętrzny fioletowy sznurek jako SW – sznurek wiodący, a pozostałe 3 fioletowe sznurki jako SR – sznurki robocze. Ułóż SW równolegle do bazy nad pozostałymi sznurkami. Wykonaj zewnętrznym SR dwa owinięcia na SW. Pamiętaj, żeby SW był napięty i leżał blisko bazy.

Pracuj w ten sposób wykonując węzły kolejnymi fioletowymi SR na SW.

Zacznij pracę z drugiej strony – zewnętrzny turkusowy sznurek oznacz jako SW, ułóż go nad pozostałymi turkusowymi sznurkami (SR) i wykonaj na nim węzły rypsowe. Sznurki wiodące z obu stron powinny spotkać się pośrodku plecionki.

3) Na środku pracy wykonaj kolejny węzeł przyjmując sznurek fioletowy jako SW i owijając na nim SR – sznurek turkusowy, który w tym momencie zmienił swoją funkcję z wiodącego na roboczy.

4) Ponownie wyznacz zewnętrzne sznurki na SW i ułóż je nad SR, a następnie wykonaj na nich po 2 węzły rypsowe. W centrum pracy pozostaną teraz sznurki wiodące z p. 2 i p. 4.

5) W kolejnym etapie pracy SW z p.2 pozostają sznurkami wiodącymi – ułóż je na wierzchu, a SW z p.4 staną się SR, którymi wykonasz węzły.
Po lewej stronie pracy wykonaj węzeł sznurkiem turkusowym na sznurku fioletowym.

Z prawej strony pracy wykonaj węzeł sznurkiem fioletowym na sznurku turkusowym.

6) Nie zmieniając funkcji sznurków zmień kierunek ułożenia sznurków wiodących – skieruj je do wewnątrz pracy – turkusowy na lewo, a fioletowy na prawo. Przesuń sznurki robocze pod wiodącymi i wykonaj nimi pełne podwójne węzły.

7) Wykonaj ostatni węzeł przyjmując turkusowy sznurek za SW, a sznurek fioletowy za SR. Zaciągnij wszystkie sznurki. Pierwszy płomyk jest już gotowy.

8) Wykonaj pozostałe 6 płomyków wokół całej bazy kolczyka.

9) Pozostaje już tylko odciąć nadmiar sznurków. Sznurki przycinaj stopniowo – najpierw od pierwszego, potem od kolejnych płomyków. Przycinając sznurki pozostaw jedynie nie więcej niż 1 mm sznurka. Końcówki ostrożnie przypal zapalniczką lub płomieniem świeczki.
Po odcięciu i przetopieniu wszystkich końcówek sznurka kolczyk jest gotowy!

Drugi kolczyk wypleć w ten sam sposób.

Gotowe kolczyki koła ozdobione makrama z brazylijskich poliestrowych sznurków woskowanych.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone