Czas na część trzecią poradnika dla początkujących sutaszystek, czyli rozbudowywanie wzoru podstawowego-omegi. W poprzedniej części pokazywałam różne sposoby ozdabiania sutaszu koralikami, a w tym wpisie pokażę jak doszywać kolejne warstwy sznurków sutasz. Z tego wpisu dowiecie się jak doszywać kolejne warstwy do wcześniej już zszytych sznurków jak i do brzegu ozdobionego koralikami. Na zdjęciach zaprezentuję też jak doszywać sznurek skręcany.

Poprzednie wpisy z poradnika: Biżuteria sutasz dla początkujących. Jak zacząć szyć biżuterię z sutaszu, znajdziecie klikając w banery poniżej.

Doszywanie kolejnej warstwy sznurków

Zaczynamy od doszycia sznurków do sznurków, czyli rozbudowujemy wzór. W kilku krokach pokażę Wam jak doszyć nowe sznurki do pętelki. Na grafice poniżej zaznaczyłam to na czerwono.

Doszywanie kolejnych sznurków sutasz.
Doszycie kolejnych warstw sznurków sutasz

Wybieramy sznurki, odcinamy odpowiednią długość, w zależności od tego, co zamierzamy obszyć i przygotowujemy igłę z nitką. Nitkę dobieramy do koloru sznurków, lub bierzemy nić monofilową i jak zwykle zakańczamy supełkiem. Przypominam, że szyjemy pojedynczą nitką.  Ja doszyję nowe sznurki do stworzeonej wcześniej pętelki, więc na grafice poniżej zaznaczam miejsce, w którym należy wyprowadzić igłę. Pamiętaj, żeby igłę wyprowadzać od tyłu pracy.

Zdecydowałam się doszyć 3 sznurki. Składam wszystkie nowe sznurki jodełką w jedną stronę i przechodzę igłą przez środek, zostawiając około 5 cm sznurka od początku na wywinięcie pętelki. W każdym kroku przechodzę przez środek nowych sznurków a wracając także przez sznurki wokół pętelki. Pamiętaj, żeby szyć gęstym ściegiem.

Po doszyciu sznurków końce wywijamy w pętelki. Instrukcję jak zrobić pętelkę w sutaszu znajdziesz w pierwszym wpisie. Sznurki przed wywinięciem pętelki należy z obu stron doszyć do podstawy. W moim wzorze z jednej strony będzie to pętelka z podstawowej omegi z drugiej doszywam do koralików.

Doszywanie sznurków sutasz do koralików

Ponownie przygotuj odcinek pojedynczej nici o długości ok. 80cm i zakończ go supłem. Wyprowadź igłę od tyłu elementu sutaszowego przechodząc przez filc, sznurki i koralik. Sznurki na koniec zostaną wywinięte w pętelkę, więc weź to pod uwagę wychodząc igłą przez koralik w murku. Jeśli wyjdziesz zbyt blisko poprzedniej pętelki (strzałka czerwona) wtedy nie będziesz mieć miejsca na wywinięcie pętelki z nowych sznurków.

Lepiej jest wyprowadzić igłę nieco dalej, ponieważ zawsze można te kilka milimetrów doszyć. Jeśli zaczniesz zbyt blisko będizesz musiała pruć początek.

Jak poprzednio zostaw około 5cm sznurka na wywinięcie pętelki i szyj wbijając się w środek sutaszu. Szyj wyprowadzając igłę po kolei z każdego koralika i wracając do niego. Każdy kolejny krok zaczynaj wychodząc z nowego koralika.

Po doszyciu sznurków do koralików końce wywiń w pętelki. Znowu doszyj pętelki do najbliższych elementów. We wzorze poniżej doszyłam pętelkę tylko z jednej strony, z drugiej pętelka nachodziła inny element.

Doszywanie sznurka skręcanego

W biżuterii sutasz bardzo często wykorzystuje się sznurek skręcany. Zazwyczaj doszywany jest jako ostatnia, ozdobna warstwa w hafcie.
Zabierając się do przyszywania sznurka skręcanego należy pamiętać, że łatwo się rozkręca i trzeba zabezpieczyć końce. Można je zwyczajnie zakleić taśmą klejącą lub zabezpieczyć klejem. Doszywanie sznurka zaczynamy od umocowania go od tyłu pracy. Pod spodem można go oczywiście doszyć dowolnie, ponieważ tył i tak będzie na koniec zasłonięty. Ja zaczęłam doszywanie od sznurków pętelki.

Po doszyciu sznurka od spodu wyprowadź igłę na zewnątrz (u mnie igła będzie wychodziła pod pętelką).  Na różowo zaznaczyłam, gdzie będzie doszywany sznurek skręcany.

Do doszycia sznurka najlepiej użyć nici monofilowej, która jest bezbarwna. Doszywaj ściegiem na okrętkę, tak, żeby nić układała się w rowkach sznurka skręcanego. Możesz też wychodzić środkiem sznurka skręcanego.

Na naszym blogu znajdziesz też wcześniejszy wpis o tym jak wykańczać sutasz, czyli jak robić sutaszowe tyłeczki.

Jak podklajać sutasz

Miłego szycia,
Dorota, Royal-Stone