Jak wykończyć lewą stronę sutaszu? Dla wielu z Was jest to najbardziej niewdzięczna część haftu sutaszowego. Postaram się zdradzić Wam swoje patenty na sutaszowe “tyłeczki”, czyli spodnią część biżuterii sutasz. 

Zacznijmy od tego, że dziś będzie mowa o sutaszu jednostronnym. Sutasz jednostronny to taka forma haftu, gdzie wierzchnia część jest częścią dekoracyjną natomiast spód jest zakryty i sutasz jest w większości lub w całości niewidoczny. W hafcie dwustronnym, spód jest minimalnie zakryty i wierzchnia część zazwyczaj niewiele różni się od spodu.  Zdecydowanie bardziej popularną formą haftu sutasz jest ta pierwsza dlatego dzisiaj trochę wiedzy jak ten spód ładnie wykończyć.

Tutorial - kolczyki Yekaterina
Tutorial – Yekaterina kolczyki sutasz

Zacznijmy od materiałów, które możesz wykorzystać do wykończenia spodu sutaszu:

 • filc
 • skóra licowa
 • skóra zamszowa
 • skóra ekologiczna
 • welur
 • satyna
 • alcantara

Dobrze jest podklejać tył materiałem, który nie strzępi się na brzegach oraz nie będzie się mechacił. Ze względu na mechacenie nie polecam filcu jako ostatniej warstwy. Bardzo ładne wykończenie można uzyskać naklejając na tył skórę lub welur. Dobrze jest też zaimpregnować materiał. Szczególnie tył jest narażony na zabrudzenia więc powinnaś zadbać by łatwo można było go czyścić.

Dodatkowo potrzebny będzie Ci klej. Do podklejania spodu sutaszu sprawdzą się kleje do tekstyliów i skór. Test klejów do biżuterii znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu, a ja przedstawiam Ci listę klejów które polecam.

Spód sutaszu przed wykończeniem

Kilka wskazówek jak przygotować sznurki z tyłu

 • zabezpiecz sznurki przed strzępieniem (szczególnie sutasz metalizowany),
 • przytnij sznurki maksymalnie krótko,
 • postaraj się ułożyć sznurki jak najbardziej na płasko,
 • opcjonalnie naklej cienki filc w celu wyrównania powierzchni,
 • odrysuj na materiale, którym chcesz podklejać tył kształt swojej pracy i wytnij ją ostrożnie precyzyjnymi nożyczkami,
 • naklej materiał zostawiając delikatnie niedoklejone brzegi,
 • dotnij materiał ( filc/skórę/itp), aby mieć pewność, że nigdzie nie będzie wystawać. Najbezpieczniej przyciąć materiał tak, aby był widoczny brzeg jednego sznurka. Przy użyciu wykałaczki/szpilki nanieś klej na brzegi materiału, by teraz już dokładnie podkleić tył.

Wyrównywanie tyłu przez naklejenie filcu

Na podwinięte sznurki naklej warstwę filcu żeby wyrównać powierzchnię. Końce sznurków schodzą się z tyłu w różny sposób dlatego też dobrze jest to zrobić. Dzięki temu unikniesz mało estetycznych wybrzuszeń. Filc naklej punktowo, czyli tam gdzie jest duża zmiana poziomów.  Na to następnie naklej warstwę wykończeniową, czyli skórę/welur/filc.

Warto zwrócić uwagę na grubość stosowanych materiałów. Dotyczy to przede wszystkim skórek. Materiał do podszywania nie powinien być grubszy niż 1,2mm. Optymalna grubość skórki to około 0,6mm do 1mm.

Podklejanie tyłu bez przyszywania

Najprostszym rozwiązaniem jest podklejenie tyłu. Jeśli chcesz zakleić cały tył to możesz nanieść cienką warstwę kleju na całą lewą stronę sutaszu, nie dochodząc do brzegów, a następnie nakleić na to kawałek skórki (tak, żeby trochę wystawał). Następnie dotnij skórkę/welur ostrymi nożyczkami. Możesz też wcześniej odrysować kształt kolczyka, posmarować materiał klejem i podkleić. Radzę nie smarować kleju do samych brzegów, żeby w razie potrzeby łatwo coś dociąć i wyrównać materiał. Po wyrównaniu nanieś wykałaczką/szpilką klej na brzegi i ładnie doklej.

Możesz też zaklejać tył punktowo. Jeśli uda Ci się równo wykończyć sznurki z tyłu możesz nakleić tylko np. kółeczko z materiału, które zaklei miejsce gdzie sznurki się kończą.

Wykończenie tyłu sutaszu

Doszywanie tyłu do sznurków

Oprócz naklejenia materiału na tył możesz go jeszcze doszyć. Doszywa się zazwyczaj wtedy, gdy wykańczamy cienkimi materiałami, takimi jak welur lub satyna. Cienkie materiały mogą przepuszczać klej, dlatego jego warstwa musi być bardzo cieniutka. Wtedy materiał musi być docięty tak, by co najmniej jeden sznurek był odsłonięty. Doszywamy materiał wbijając się z tyłu w pierwszy lub dwa pierwsze sznurki.  Bardzo przejrzyście jest to pokazane w tutorialu Golden Queen stworzonym dla nas przez Ewę Genge. Najpierw skórkę/welur doklej smarując tylko środek. Zapobiegnie to przesuwaniu się materiału, następnie doszyj wg poniższej instrukcji. Cały tutorial na kolczyki z chwostami Golden Queen znajdziesz klikając w link wyżej.

Warto zadbać o to, by obie strony sutaszu były równie estetycznie zrobione, szczególnie jeśli zamierzasz sprzedawać swoje wyroby. Tył jest tez fajnym miejscem na doszycie swojego logo.

Pozdrawiam
Dorota, Royal-Stone