Jak zrobić spinkę do włosów ozdobiona haftem sutasz?

Dzisiejszy tutorial jest kolejnym przygotowanym przez uczestniczkę konkursu dla blogerów Polecam RoyaLOVE. Ania Gil prowadząca bloga Ani Trochę Nudy pokaże jak wykonać sutaszową spinkę do włosów.


Aby zrobić spinkę do włosów z sutaszu i koralików potrzebujemy:

-Sznurki sutasz 3 mm:

Koraliki Toho  wrozmiarach 8/0, 11/0, 15/0:

  • Toho Round 8/0 Silver-Lined Milky Teal
  • Toho Round 8/0 Silver-Lined Milky Lavender
  • Toho Round 11/0 Opaque-Lustered Pale Blue
  • Toho Round 11/0 Ceylon Virginia Bluebell
  • Toho Round 11/0 Opaque-Lustered Sour Apple
  • Toho Round 11/0 Opaque-Lustered Mint Green
  • Toho Round 15/0 Transparent-Rainbow Black Diamond

– Round Beads Velvet Suede Blue 6 mm – 1 szt., 4 mm – 4 szt.

 Fire Polish 3 mm turkusowe – 2 szt.

 Fire Polish 4 mm fioletowe – 2 szt.

– Kaboszon szklany Rosette kobalt moneta 22 mm – 2 szt.

Koralik szklany kropla niebieska 9×7 mm – 2 szt.

Baza spinki do włosów

Filc, welurowa dzianina do wykończenia

Igła, nić monofilowa (lub nici w odpowiednich kolorach)

Klej (np. Bostik, Hasulith)

-Zapalniczka  lub przypalacz (do przypalania sznurków)

 

 

Sposób wykonania ozdobnej spinki do włosów:

Przyklej kaboszon do kwadratowego kawałka sztywnego filcu.

Przygotuj 4 sznurki sutasz, każdy o długości ok. 20 cm (rubinowy, fioletowy metalizowany, błękit królewski, błękit lazurowy). Przypal końcówki zapalniczką, aby się nie strzępiły. Ułóż je równolegle tak, aby jodełka skierowana była w tę samą stronę. Zszyj sznurki gęstym ściegiem zostawiając ok. 5 cm z każdej strony na późniejsze wywinięcie ślimaków. Podczas szycia układaj sznurki w kształt kaboszonu. W miejscu, gdzie sznurki się spotkają przeszyj kilkukrotnie wszystkie 8 sznurków razem. Przypal końcówki zapalniczką, aby się nie strzępiły. 8 sznurków razem.

 

Odetnij nadmiar filcu w bezpiecznej odległości od sznurków (2-3 mm). Następnie przymocuj sznurki do filcu z kaboszonem przeszywając skośnie poprzez filc i środek sutaszu.

 

Przygotuj 2 koraliki Round Bead 4 mm (Velvet Suede Blue). Wywiń połowę sznurków na prawą, połowę na lewą stronę formując ślimaki. Wszyj w środek koralik. Przytnij nadmiar sznurka i przyszyj go od spodu pracy, przeszywając kilka razy przez filc i pomiędzy sutaszem.

 

 

Teraz pora na wszycie rzędu koralików. Przygotuj koraliki Toho 8/0 (Silver-Lined Milky Teal). Wyjdź igłą przy ślimaku i nawlecz koralik. Następnie dołóż drugi i wbij igłę w sutasz tak, by oba koraliki przylegały do siebie. Wróć igłą w górę z powrotem przez koralik drugi, nawlecz koralik trzeci i przeszyj przez sutasz. I znowu: wyjdź przez koralik trzeci, dołóż czwarty i przeszyj wracając przez ostatni koralik w górę. Wykonaj w ten sposób cały rząd wokół pracy, zwracając uwagę, aby koraliki były ułożone równo obok siebie.

 

 

Przygotuj 3 odcinki sutaszu 15 cm (kobaltowy, zielony, szmaragdowy).  Ułóż jodełką w tą samą stronę i obszyj rząd koralików, zostawiając końcówki na wywinięcie ślimaków. W środek ślimaków wszyj po jednym koraliku Toho 11/0 (Opaque-Lustered Mint Green). Przymocuj ślimaki od spodu pracy przeszywając kilkukrotnie pomiędzy sznurkami sutasz.

 

 

 

Wszyj następny rząd koralików. Tym razem użyłam koralików Toho 11/0 (Opaque-Lustered Sour Apple).

 

 

Przygotuj 2 odcinki sutaszu 15 cm (kanarkowy, niebieski). Obszyj nimi ostatni rząd koralików. W środek ślimaków wszyj po jednym koraliku Toho 8/0 (Silver-Lined Milky Lavender). Zamocuj ślimaki po lewej stronie pracy.

 

 

Teraz ozdóbmy brzeg pracy ostatnim rzędem koralików. Potrzebujesz koraliki Toho w rozmiarach 11/0 (Ceylon Virginia Bluebell) i 15/0 (Transparent-Rainbow Black Diamond). Wyjdź igłą przy ślimaku i nawlecz 3 koraliki: 11/0, 15/0, 11/0. Wbij igłę w sutasz tak, aby koralik trzeci 11/0 znalazł się obok pierwszego 11/0. Wróć igłą z powrotem przez koralik trzeci i nawlecz kolejne dwa koraliki: 15/0 i 11/0, przeszyj przez sutasz i wyjdź ostatnim koralikiem. W ten sposób wykończ cały brzeg pracy. Na koniec wszyj 1 koralik Fire Polish (3 mm) w przestrzeń, która została przy kaboszonie na łączeniu rubinowych ślimaków.

 

 

 

Mamy już gotową pierwszą połowę naszej spinki. Teraz wykonaj drugi identyczny element powtarzając powyższe punkty.

Przygotuj 1 koralik Round Bead 6 mm (Velvet Suede Blue), 2 szklane niebieskie krople (9×7 mm) oraz 2 odcinki sutaszu (ok. 5cm, błękit królewski). Koralik Round Bead wszyj w środek pomiędzy 2 elementami. Przeszyj też kilkukrotnie miejsca, gdzie rubinowe ślimaki stykają się ze sobą. Szklane krople obszyj sutaszem i tak przygotowane wszyj w wolne przestrzenie pomiędzy 2 elementami.

 

 

Przygotuj koraliki Toho 11/0 (Opaque-Lustered Pale Blue) i Fire Polish (4 mm). W miejscu, gdzie niebieskie krople łączą się z resztą spinki, dodajmy koraliki w sekwencji: 2 Toho, 1 Fire Polish, 2 Toho wychodząc igłą z jednego kobaltowego ślimaka i wchodząc w drugi.

 

Teraz pozostało nam tylko podkleić lewą stronę pracy welurem i zamocować bazę spinki. Wykończyć tył można na dwa sposoby: albo odrysować spinkę na materiale, wyciąć odpowiedni kształt i przykleić, albo najpierw nakleić pracę na większy kawałek materiału i wtedy przyciąć krawędzie. Ja preferuję drugą metodę, choć jest ona bardziej ryzykowna i wymaga wprawy – należy bardzo ostrożnie przycinać brzegi, aby nie naruszyć sutaszu i potrzebne są do tego bardzo ostre nożyczki o precyzyjnych końcach. Do podklejenia użyłam kleju Hasulith, ponieważ dobrze usztywnia on pracę po wyschnięciu. Możesz także użyć kleju Bostik.

 

Do przyklejenia bazy spinki użyłam kleju Bostik, ponieważ po wyschnięciu jest on bardziej elastyczny, a spinka w tym miejscu będzie „pracować”.

 

Po wyschnięciu nasza spinka jest gotowa. Miłego noszenia 🙂

 

Serdecznie pozdrwaiam

Anna Gil

Ani Trochę Nudy

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone