Sutasz włoski – naszyjnik z kryształem

Dzień Mamy już za tydzień, więc podsuwam pomysł na prezent wszystkim biżuteryjkom, których mamy marzą o sutaszu 🙂 Dzisiaj w roli głównej Swarovski Oval Fancy Stone w pastelowym, błękitnym kolorze. Zawieszka jest trochę pracochłonna, ale dla efektu i radości mam warto poświecić te parę godzin 😉  Warto też zadbać o dobre wykończenie, by nasza zawieszka pięknie się prezentowała na szyi. Polecam drobne hematyty, oczywiście supełkowane z dodatkiem apatytu i kianitu.


Materiały użyte w tutorialu:

Sutasz włoski w kolorach:

Swarovski Oval Fancy Stone 30x22mm Powder Blue – 1szt.

Swarovski Pear Fancy Stone 14x10mm Mint Green – 1szt.

Fire Polish w rozmiarze 3mm – FP3-25005 – 2 opakowania

Round Beads w rozmiarze 6mm – ROB6-29416 – 1 opakowanie (potrzebne są dokładnie 2 koraliki więc możesz użyć dowolnych pasujących koralików w tym rozmiarze

Miyuki Tila -1 szt. Crystal Chrome Full Matted TL55105

Miyuki Delica (do stworzenia krawatki) – DB2129

Poza tym klej (osobiście polecam Gutermann), igły, nici, filc, welur.


Cz. 1

Przygotuj kaboszon w rozmiarze 30x22mm Swarovski Oval i 4 sznurki sutasz, każdy o długości ok 15cm. Nawlecz igłę nicią o długości ok. 80cm i zakończ supłem.
Ułóż sznurki jodełką w jedną stronę w pożądanej kolejności kolorystycznej i rozpocznij szycie około 3 -4 cm od początku sznurków. Zszywaj gęstym ściegiem, uważając by zbyt mocno nie przeciągać nici. Pamiętaj by cały czas wbijać się w rowek biegnący środkiem sutaszu.
Zszywając sznurki formuj z nich kształt koralika (owal). Sznurki muszą obejmować go na całej długości, tak by na końcu móc zszyć wszystkie razem.

W miejscu, gdzie sznurki się spotkają przeszyj wszystkie 8 sznurków razem. Wykonaj około 4-6 ściegów.

Kolejnym krokiem jest doszycie rzędu koralików (w tym miejscu możesz zamiast koralików wszyć taśmę cyrkoniową).
Wyjdź igłą w miejscu gdzie zszywałaś wszystkie sznurki razem i nawlecz koralik Fire Polish w rozmiarze 3mm (FP3). Ja wybrałam kolor Alabaster Paster Lt. Brown. Następnie dołóż drugi koralik i wbij igłę tak, by oba koraliki FP3 przylegały do siebie, jeden obok drugiego (zdj.2). *Kaboszon nie jest jeszcze zamocowany, aby łatwiej było wszywać kolejne warstwy koralików i sutaszu.

W kolejnym kroku (zdj.3) wyjdź igłą w górę, przechodząc przez ostatni koralik. Nałóż na igłę następny FP3 i wbij się w sutasz tak, by koraliki układały się obok siebie, a następnie wróć przez sutasz i przez ostatni koralik w górę. Szyj w ten sposób do końca. Koraliki muszą zaczynać się i kończyć na tym samym poziomie.

Po doszyciu rzędu koralików FP3 czas na doszycie kolejnych sznurków sutasz. Przygotuj 4 kolejne sznurki o długości ok 17 cm i zszyj je nadając kształt owalu. Przymierzaj sznurki cały czas do tego, co jest już obszyte. Pamiętaj, że teraz sznurki nie będą łączyć się w jednym miejscu jak w pierwszej warstwie. Po zszyciu samych sznurków doszyj je do gotowej już bazy z koralikami.
Dołóż sznurki (zdj. 2) do tego, co wykonałaś wcześniej i zszyj wszystko razem, przechodząc przez obie warstwy sutaszu oraz koraliki FP3.
Po doszyciu sutaszu na całym obwodzie zszyj wszystkie sznurki w jednym miejscu (zdj. 5)

W kolejnym etapie uszyjesz falbankę. Przygotuj 4 kolejne sznurki sutasz (możesz wziąć mniej).
Jeśli chcesz uzyskać symetrię wyprowadź igłę dokładnie po środku, nawlecz koralik Toho round 11/0 i dołóż kolejne 4 sznurki. Przeszyj kilkukrotnie (2-3 ściegi) by ustabilizować koralik.
*Pamiętaj, że z każdą warstwą musisz brać sznurki dłuższe o około 2 cm od poprzednich (czyli teraz weź 4 sznurki o długości ok. 20cm)

Zanim rozpoczniesz szycie, przeciwną stronę przymocuj szpilką, by sznurki się nie ciągnęły (na zdj. zaznaczone kółeczkiem).

Zszyj 4 nowe sznurki na długości około 0,5cm (idąc od koralika w prawo), następnie zszyj w jednym miejscu wszystkie 8 sznurków. Zszyj kolejne 0,5cm nowo dodanych sznurków, wszyj koralik TR 11/0 i szyj w ten sposób do końca.

Po obszyciu jednej strony zacznij od środka i to samo zrób z drugiej strony.  Wszystkie sznurki przeszyj u góry razem (24 warstwy).

Pierwsza część zawieszki jest już prawie gotowa. Teraz należy umocować kaboszon i przyciąć górne sznurki.

Wytnij z filcu owal większy o około 0,5 na całym obwodzie od kaboszonu. Natnij filc na krzyż (wg zaznaczonych na zdjęciu linii) i posmaruj klejem. Koralik włóż pomiędzy sutasz i podklej od tyłu przygotowanym filcem.

*Do podklejenia użyłam kleju Gutermann. 

Teraz przytnij sznurki na górze zostawiając około 1cm długości.

sutasz włoski


Cz. 2

Weź łezkę Swarovski Pear Fancy Stone w rozmiarze 14x10mm, 2 koraliki Round Beads 6mm (RB6) i 4 sznurki sutasz o długości ok. 10cm. Zszyj sznurki nadając im kształt łezki. W miejscu, gdzie sznurki się spotkają zszyj wszystkie razem.
Podklej łezkę na filc nacinając go jak przy owalu.

kryształy Swarovski

Wywiń połowę sznurków do zewnątrz w prawą i lewą stronę formując pętelkę i wszyj koralik RB6. To samo zrób z drugiej strony. Żeby ułatwić sobie szycie możesz wypchnąć łezkę ze środka.

W kolejnym kroku do pętelek doszyj następne 4 sznurki (zdj. 1,2). Górne końce nowych sznurków wywiń do zewnątrz, wszywając koraliki FP3. W przestrzeni pomiędzy górną pętelką nowo doszytych sznurków a pętelką nad łezką zostaw przestrzeń na kwadratowy koralik Miyuki Tila (zdj.3). Następnie wywiń pętelkę na dole i wszyj koralik FP3 (zdj. 4, 5).

Górne pętelki zszyj ze sobą, a w pozostawioną przestrzeń wszyj wspomniany wcześniej kwadratowy koralik (Miyuki Tila ma 2 dziurki, przeszyj go przez obie).

Teraz czas na drobne wykończenia. Stwórz falbankę z pozostałego sznurka sutasz i podszyj pomiędzy pętelki. Możesz też wypełnić tę przestrzeń gotowa falbanka lub ozdobnym ściegiem z drobnych koralików.

Obie części zszyj ze sobą uważając by nie zahaczyć sznurków. Przebijaj się ostrożnie pomiędzy kolejnymi warstwami sutaszu

Aby stworzyć zawieszkę potrzebna jest krawatka. Możesz użyć gotowej lub wypleść ściegiem peyote np. z koralików Toho lub Miyuki. Ja wybrałam tę drugą opcję, czyli krawatkę z koralków. Poniżej schemat ściegu. Wypleć pasek około 3 cm długości i zszyj końce razem. Następnie doszyj do góry zawieszki.

Schemat na ścieg peyote znajdziesz też TU

Na koniec czas na podklejenie tyłu. Wytnij filc/welur/skórkę w kształcie zakrywającym tył pracy i naklej.

sutasz włoski zawieszka

Gotowa zawieszka w dwóch wersjach kolorystycznych.

  

Naszyjnik sutaszowy

Naszyjniki z sutaszu włoskiego i kryształów Swarovski

Czekam na Wasze wersje kolorystyczne, również z innymi kaboszonami. Polecam wypróbować np. labradoryty 😉

Dorota, Royal-Stone

*W tytule maila wpisz: Galeria Waszych Prac oraz swoje imię i nazwisko