Agatowe plastry są bardzo wdzięcznym materiałem, szczególnie dla początkujących biżuteryjek. Od wielu lat cieszą się u nas niesłabnącą popularnością, więc pokażę Wam jak samodzielnie możecie wykonać z nich efektowną biżuterię. Jedyne narzędzia jakie przydadzą się Wam do wykonania zawieszek z plastrów agatu to szczypce płaskie. Posłużą do otwierania i zamykania ogniwek oraz będą pomocne przy montowaniu krawatki. Jak widzicie zatem nie potrzeba rozbudowanego warsztatu żeby tworzyć efektowną biżuterię.
Przyjrzyjcie się naszym propozycjom 🙂

Propozycja nr 1

Materiały:

Ogniwko przełóż przez otwór w zawieszce i zahacz krawatkę. Zamknij ogniwko. Pamiętaj żeby ogniwka nie rozciągać na boki a jedynie rozchylać przód – tył

Przygotuj płaski rzemień i tulejki. Ja użyłam 10 odcinków rzemienia, każdy po 60cm oraz tulejki o średnicy wewnętrznej ok. 8,5mm.
Końce rzemieni wyrównaj i zwiąż gumką żeby łatwiej je było wklejać. W tulejkę wciśnij klej ( maksymalnie do 1/3 głębokości tulejki) i włóż w nią rzemienie. To samo zrób z drugiej strony. Pozostaw bazę do wyschnięcia. Zachęcam przy okazji do zapoznania się z testem klejów cz. 1, cz.2,cz.3 i cz.4.

Jak klej już przeschnie zamontuj zapięcie. Rozchyl ogniwo, zahacz tulejkę i jedną część zapięcia a następnie domknij ogniwko. Zanim założysz drugą część zapięcia przełóż rzemienie przez krawatkę.

Zapięcie zamontowane z obu stron.
*Możesz wykorzystać dowolne zapięcie, które będzie dla Ciebie najwygodniejsze

Zawieszka jest gotowa


Propozycja nr 2

Materiały:

Weź zawieszkę agatową i rzemień okrągły o długości ok 75 cm. Przełóż rzemień przez dziurkę w agacie tak, by jeden koniec był o ok. 3cm dłuższy.
Dłuższym końcem wykonaj podwójny supeł. Owiń go dwukrotnie o drugi rzemień i palec (zdj. 2), następnie wysuń palec i przełóż końcówkę rzemienia, którym owijałaś (zdj.3). Zaciśnij supeł i gotowe!

Dobierz zapięcie do grubości rzemienia. Wciśnij klej w zapięcie (do 1/3 głębokości) i umieść w nim końce zapięcia. Zawieszka jest gotowa.


Propozycja nr 3

Materiały:

Przygotuj rzemień o długości ok. 1,2m i przełóż przez dziurkę w kamieniu. Wyrównaj końce rzemienia i wykonaj dwa podwójne supły. Owiń jedną część rzemienia wokół palca i drugiego rzemienia. Wysuń palec z pętelki i w to miejsce wsuń końcówkę rzemienia, którym owijałaś (ostatnie zdjęcie).

Zaciśnij pierwszy supeł i wykonaj drugi wykorzystując teraz rzemienie odwrotnie (owijasz raz jednym a raz drugim rzemieniem).

Po wykonaniu supłów ozdobnych czas na węzły przesuwne czyli zderzakowe. Wykonuje się je na tej samej zasadzie co supły ozdobne.  Końce rzemienia skrzyżuj i nałóż koralik. Następnie jednym końcem wykonaj podwójne owiniecie wokół rzemienia i palca. Wysuń palec i w powstałą pętelkę włóż koniec rzemienia.

Supeł zaciśnij i nadmiar rzemienia obetnij. Powtórz czynność z drugiej strony. Supełki podklej żeby się nie rozwiązywały. Więcej na temat węzła przesuwnego (zderzakowego) znajdziesz w naszym wpisie.

Zawieszka z regulowaną długością jest gotowa 🙂


Propozycja nr 4

Materiały

Krawatkę z końcami łapiącymi kamień delikatnie rozchyl, załóż na zawieszkę a następnie dociśnij. Możesz to zrobić palcami lub przy pomocy płaskich narzędzi (uważaj tylko by nie zgnieść za bardzo).

Przygotuj łańcuszek kulkowy o długości ok. 70cm i  przełóż go przez krawatkę. Ostatnie kulki z jednej i drugiej strony wsuń w zakończenie do łańcuszka (zakończenie przypomina maleńką łódeczkę)

Zawieszka na łańcuszku jest gotowa do noszenia.

Z chęcią zobaczę inne pomysły na zawieszki agatowe, natomiast na Wasze prace wykonane wg naszego tutorialu czekam w Galerii Waszych Prac.
W tytule maila wpisz Galeria Waszych Prac i wklej link do swojej strony lub profilu na FB.

Dorota, Royal-Stone